U Portugalu opet možete dobiti vizu na 5 godina, ako ispunite tri uvjeta (i za svaki morate imati mnogo novca)

Uvjerljivo je najviše Kineza, koji podnose zahtjeve za vizom

Tourists look at a map of Lisbon in Sao Jorge Castle in Lisbon 29 April 2006. Lisbon, which has become a fashionable tourist destination since the end of the '90s, seeks to compete with Barcelona to become the favorite tourist spot of the Iberian peninsula, according to the officials at the city's tourism association.  AFP PHOTO/ FRANCISCO LEONG
FOTO: AFP

Jedan od pokušaja portugalskih vlasti da se u zemlju dovede još dodatnoga novca jest i takozvani sustav zlatnih viza. Program je to koji omogućava izdavanje boravišnih dozvola bogatim stranim investitorima. Zlatne su vize funkcionirale od 2012. godine, ali je njihovo izdavanje prekinuto zbog korupcijskog incidenta u koji je bilo upleteno i nekoliko visokih portugalskih vladinih dužnosnika.

Sad se dekretom ponovno želi uvesti program zlatnih viza, kojega mora prihvatiti predsjednik Anibal Cavaco Silva. “Bila bi sramota za Portugal da propusti investicije iz drugih zemalja”, kazao je vladin glasnogovornik Luis Marques Guedes. Naime, od listopada 2012. godine u Portugal se, zahvaljujući zlatnoj vizi, slilo 1,46 milijardi eura investicija.

Tri uvjeta za dobivanje vize

Vizu, koja traje pet godina, mogu dobiti svi strani kandidati koji ispune jedan od tri uvjeta. Moraju ili kupiti zemljište u Portugalu, čija vrijednost nije niža od pola milijuna eura, napraviti kapitalnu investiciju od milijun eura ili stvoriti trideset radnih mjesta. Osim toga, zlatna viza omogućava nesmetano putovanje kroz sve zemlje koje su u zoni Schengena. Osim toga, može je dobiti bliska obitelj ili rodbina inicijalnoga podnositelja zahtjeva. Njezino je izdavanje vodio portugalski ured za imigraciju i pogranična pitanja (SEF).

U ožujku 2014. godine portugalske su vlasti uhitile jednoga Kineza, koji je zbog utaje poreza završio i na interpolovoj tražilici. Zlatnu je vizu dobio, jer je kupio zemljište u Cascaisu, malom obalnom gradiću u blizini Lisabona, piše Vice. Obzirom da je viza omogućavala nesmetano kretanje, mogao je ići u svih 26 zemalja Schengena. Tad je postalo jasno da sigurnost programa nije dovoljno istražena te da se uvijek može naći netko tko će zloporabiti blagodati koje zlatna viza pruža.

Korupcijski skandal

U studenom je prošle godine portugalska policija diljem zemlje provela istragu nazvanu Operacija Labirint, u kojoj su istražili koruptivne radnje prilikom dobivanja zlatne vize. U sklopu operacije uhićeno je jedanaestero ljudi, među kojima i bivša direktorica SEF-a Jarmkela Palos, kao i troje drugih vladinih visokih dužnosnika. Zbog tih je incidenata morao odstupiti i tadašnji ministar unutarnjih poslova Miguel Macedo.

Postrožena pravila izdavanja viza

Zbog te su se istrage postrožila i pravila i kriterija podnositelja zahtjeva za zlatnu vizu. Sad svi oni moraju priložiti kopiju potvrde o nekažnjavanju, odnosno popisa počinjenih kaznenih djela, kao i potvrdu o plaćanju poreza u svojoj domovini. Osim toga, moraju se, umjesto na dosadašnjih deset, obvezati da će stvoriti trideset novih radnih mjesta.

Glavni su podnositelji zahtjeva Kinezi, kojih je gotovo osamdeset posto. Potom slijede Brazilci, kojima je, otkako se počelo s programom, izdano 87 viza. Rusi su treći po redu brojnosti. Njima je odobreno 79 viza. Što se tiče svrhe, od 2.420 izdanih viza, 95 posto njih dobilo se na osnovu kupovine nekretnine, a 5 posto putem kapitalnih investicija. Tek su tri zlatne vize izdate zbog stvaranja novih poslova.