U prvih 100 dana rata Rusija zaradila 93 milijarde eura na nafti i plinu, najveći kupac je EU

U zemlje Europske unije otišlo je 61% ruskog izvoza fosilnih goriva

Rusija je zaradila 93 milijarde eura od izvoza fosilnih goriva tijekom prvih 100 dana rata u Ukrajini, a većina energenata je prodana državama članicama Europske unije, i to po prosječnoj izvoznoj cijeni oko 60 posto višoj nego prošle godine, piše Guardian pozivajući se na novu studiju Centra za istraživanje energije i čistog zraka (CREA) sa sjedištem u Finskoj. Prema istom izvoru, u zemlje Europske unije otišlo je 61% ruskog izvoza fosilnih goriva tijekom prvih 100 dana rata, u vrijednosti od oko 57 milijardi eura.

Ipak, najveći pojedinačni uvoznik nije bila neka od država EU, nego Kina, koja je na ruske energente potrošila 12,6 milijardi eura. Slijede Njemačka (12,1 milijarda) i Italija (7,8 milijardi). Najveće prihode od fosilnih goriva Rusija je ostvarila prodajom sirove nafte (46 milijardi), a zatim slijede plin iz cjevovoda, naftni derivati, ukapljeni prirodni plin (LNG) i ugljen.

Rekordne vrijednosti izvoza

Čak i kada je ruski izvoz pao u svibnju, a zemlje i tvrtke izbjegavale su kupnju iz te zemlje zbog invazije na Ukrajinu, globalni rast cijena fosilnih goriva nastavio je puniti blagajnu Kremlja, a prihodi od izvoza dosegnuli su rekordne vrijednosti. Prosječne ruske izvozne cijene bile su oko 60% više nego prošle godine, objavili su finski istraživači. Neke zemlje povećale su kupnju iz Rusije, a među njima su Kina, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, ali i Francuska, dodaje se u izvješću.

CREA analitičar Lauri Millivirta rekao je: “Dok EU razmatra strože sankcije protiv Rusije, Francuska je povećala uvoz kako bi postala najveći kupac LNG-a na svijetu. Budući da se uglavnom radi o kupnji na licu mjesta, a ne o ranije sklopljenom, dugoročnim ugovorima, Francuska svjesno odlučuje koristiti rusku energiju i nakon invazije Moskve na Ukrajinu”, dodao je Millivirta, prenosi Guardian.