U redu, zakon o Agrokoru je izglasan, ali hoće li i se i kada po njemu postupati? Ovo su 4 ključna pitanja

Zakon Vladi omogućava da pošalje svog povjerenika u Agrokor

FOTO: Profimedia, Sputnik

Sabor je danas izglasao Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Hrvatsku koji Vladi omogućuje da pošalje svog povjerenika u sistemski važne kompanije kada se za to steknu uvjeti, u ovom slučaju u Agrokor. No, pitanje je hoće li se i kada tzv. zakon o Agrokoru zaista početi i primjenjivati. U međuvremenu, policija je počela provoditi izvide u Agrokoru na temelju kaznene prijave koju je podnio predsjednik Sabora Božo Petrov. Donosimo 4 ključna pitanja o situaciji.

1. Zašto će se banke moći prve naplatiti?

Amandmanom na ovaj zakon, zastupnici HDZ-a osnažili su poziciju banaka. Novi će krediti Agrokoru, naime, imati prioritet naplate pred drugim potraživanjima, čak i ako postupak izvanredne uprave ne uspije i dođe do stečaja, zbog čega je negodovala oporba. No, takav je aranžman uobičajen, a ne radi se o velikom novcu, rekao nam je jedan od ljudi iz biznis krugova s kojima smo razgovarali. Kako je rekao glavni direktor za restrukturiranje koncerna Agrokor Antonio Alvarez III, banke su pristale nastaviti financiranje Agrokora ako to novo financiranje ima status prioriteta pod novim zakonom za sistemski važne kompanije. Takav amandman je dodan i zakon je izglasan.

2. Tko je trenutno glavni u Agrokoru?

Ivica Todorić, barem formalno. On je i dalje šef Uprave kompanije, a Antonio Alvarez III formalno-pravno nema nikakvu funkciju koja bi mu omogućila upravljanje kompanijom. Alvarez je “chief restructuring officer”, te bi trebao predvoditi restrukturiranje kompanije. On s Agrokorom ima ugovore kao konzultant. Jučer je Todorić, a ne Alvarez smijenio predsjednike Uprave Mercatora i Konzuma. Gotovo istovremeno s ovim smjenama, jučer je glasnogovornica Alvarezova tima kazala kako “u ovome trenutku uprave kompanije nastavljaju upravljati svojim tvrtkama u okviru dnevnog poslovanja”.

3. Hoće li Vlada ući u Agrokor?

Čini se, dakle, kako se banke zalažu za postupanje po zakonu o Agrokoru jer bi u tom slučaju osigurali nove kredite koje će dati kompaniji. No, dužnik, dakle Agrokor, kojim još uvijek upravlja Ivica Todorić, mora dati pristanak za postupanje po zakonu. Ako bi Vlada poslala povjerenika to bi značilo deblokadu svih računa uz zamrzavanje svih do tada neplaćenih obveza prema vjerovnicima, pa bi većina mogla nastaviti poslovanje. Odlukom trgovačkog suda računi Agrokora i kompanija mogli bi se deblokirati.

4. Što ako Todorić ne potpiše Lex Agrokor?

Prema postojećem zakonu koji je izglasan, povjerenik može doći u kompaniju samo ako to zatraži dužnik, ili vjerovnici, ali uz pristanak dužnika. Dakle, bez pristanka Agrokora, odnosno predsjednika Uprave Agrokora Ivice Todorića, zakon se ne može aktivirati. No, kako je prije nekoliko dana kazao Ustavni stručnjak Branko Smerdel, Vlada se može pozvati na članak 50. Ustava koji kaže kako je moguće iznimno zakonom ograničiti i pravo vlasništva i poduzetničku slobodu. “Zakonom je moguće u interesu Republike Hrvatske organičiti ili oduzeti vlasništvo uz naknadu tržišne vrijednosti. Poduzetnička se sloboda i vlasnička prava mogu iznimno ograničiti zakonom radi zaštite interesa i sigurnosti Republike Hrvatske, prirode, ljudskog okoliša ili zdravlja ljudi”, stoji u članku 50. Ustava. Država bi se, dakle, mogla pozvati na taj članak i zbog ugroženog financijskog sustava RH, i bez pristanka same kompanije ući u Agrokor.