U Rusiji će, čini se, uskoro izglasati zakon koji dozvoljava roditeljima da tuku djecu i za to ne snose sankcije

Zastupnici kažu da je tjelesno kažnjavanje dio ruske tradicije

Russian President Vladimir Putin enters a hall before his annual press conference in Moscow on December 23, 2016. / AFP PHOTO / Natalia KOLESNIKOVA
FOTO: AFP/AFP

Zastupnici ruskog parlamenta Dume, nakon drugog čitanja, propustili su u daljnju proceduru zakon kojim se dekriminaliziraju neki oblici obiteljskog nasilja. S obzirom da je potrebno proći još samo jedno čitanje, posve je izvjesno da će novi, krajnje kontroverzni zakon koji je već izazvao brojne negativne reakcije i otpore, uskoro biti izglasan u parlamentu te predan na potpis predsjedniku Vladimiru Putinu.

Nakon što predsjednik Putin potpiše ukaz, više se neće kazneno goniti obiteljski zlostavljači koji su svojim suprugama ili djeci nanijeli lakše ozljede. Biti će kažnjavani samo oni koji su suprugama ili djeci slomili ruke ili noge ili ih su pretukli tako jako da je žrtva dobila potres mozga. Također, neće biti kazneno gonjeni ni oni koji su zlodjelo počinili prvi puta: njihovo nasilje tretirat će se kao administrativni prekršaj, za koji mogu dobiti kaznu od 30.000 rublja (500 dolara) ili 15 dana zatvora.

Ruska pravoslavna crkva podržava zakon

Ankete su pokazale da oko 20 posto Rusa podržava takve promjene zakona. Smatraju, naime, da nije nikakvo zlo ako ponekad supruga i djeca dobiju batine od glave obitelji koji želi uvesti red u svoj dom. Zastupnici Dume, tvrde analitičari, podržali su tako nakaradne promjene zakona, kako bi se dodvorili konzervativnijem dijelu biračkog tijela, ali i Ruskoj pravoslavnoj crkvi koja zdušno podržava donošenje novog zakona.

Jelena Mizulina, jedna od inicijatorica promjena zakona o obiteljskom nasilju, objasnila je da je u tradiciji ruske obiteljske kulture da se podržava roditeljski autoritet koji je temelj odgoja djece. Odnosi između očeva i sinova također se, unatoč ljubavi, zasnivaju na autoritetu roditelja i neophodni su za pravilan odgoj djece, istakla je Jelena Mizulina. Ona je inače jedna od inicijatorica zakona koji je svojedobno, pod vidom zabrane gay propagande i zaštite djece, ozbiljno narušio prava manjinskih skupina, poput homoseksualaca. Stoga nije čudno što je taj zakon tada izazvao buru prosvjeda u svijetu.

Zakon koji zemlju vraća u srednji vijek

Zagovornici donošenja novog zakona ističu kako će se njime zaštititi pravo roditelja na discipliniranje svoje djece, a da će se istodobno smanjiti ulogu države u obiteljskom životu. Svetlana Aivazova, stučnjakinja za obiteljsko pravo, ustvrdila je pak kako taj zakon vraća Rusiju u srednji vijek i zapravo znači davanje zelenog svjetla za obiteljsko nasilje. “Zastupnici priznaju nasilje kao normu obiteljskog života”, istakla je Aivazova, “jer oni nisu samo konzervativni i tradicionalni, već su i posve arhaični. “.

Svetlana Aivazova iznijela je cijeli niz podataka koji pokazuju zastrašujuće razmjere obiteljskog nasilja u Rusiji. Među ostalim, predočila je novinarima službene podatke Ministarstva unutarnjih poslova koji otkrivaju da je čak 40 posto svih teških zločina u 2015. godine počinjeno unutar obitelji. A 2013. godine bračni drugovi ili dečki ubili su više od 9.000 žena i djevojaka, a više od 11.000 teško su ozlijedili.

Policajci nevoljko reagiraju na obiteljsko nasilje

Za usporedbu, u Sjedinjenim Američkim Državama, koje imaju dva puta više stanovnika, a poznate su po nasilju, godišnje obiteljski partneri liše života oko 1000 žena. Aliona Popova, koja je pokrenula online peticiju protiv zakona za dekriminalizaciju nasilja u obitelji, za koju je odmah dobila više od 180.000 potpisa potpore, upozorila je kako je to još jedna represivna odluka Kremlja kojom se napadaju osnovna ljudska prava različitih manjinskih ili slabijih skupina u društvu, poput žena ili homoseksulaca.

“To je dio ukupne ideologije: agresija i nasilje su u porastu u društvu općenito, rat se vodi svuda, a mi smo okruženi samo neprijateljima. Tako se stvara dojam kako je Rusija opkoljena tvrđava koju valja čuvati od svih i svakoga, a najviše od unutarnjih i vanjskih neprijatelja.” Udruge za zaštitu žena i obitelji tvrde kako ruski policajci nevoljko reagiraju na pozive za zaštitu od obiteljskog nasilja, jer smatraju da se tako, na nedopustiv način, miješaju u obiteljske odnose. Početkom studenoga otvorena je istraga protiv jednog policajca koji je odbio pružiti pomoć djevojci koja je pozvala policiju da ju zaštiti od agresivnog ponašanja njezina dečka.

Legalizacija dijela obiteljskog nasilja

Umjesto da joj je pohitao u pomoć, policajac joj je cinično odgovorio, što je i snimljeno, da će intervenirati jedino ako će ju dečko ubiti. Ubrzo nakon toga stigla je prijava iz bolnice da je djevojka pretučena do smrti. Premda je od predsjednika Putina zatraženo da stavi u proceduru donošenje međunarodnog zakona o sprječavanju nasilja u obitelji, koji je već na snazi u 143 zemalja, on to nije učinio. Umjesto toga sada se donosi još rigidniji zakon koji će zapravo legalizirati dio obiteljskog nasilja.

U prosincu prošle godine predsjednik Putin izrazio je zabrinutost zbog povećanja nasilja u obitelji, objašnjavajući kako ga ne bi trebalo opravdavati na temelju nekih starih tradicija. Nešto kasnije je, međutim, donekle promijenio svoje stajalište pa je izjavio kako ne bi trebalo previše ograničavati prava roditelja na odgoj djece, pa i lakše fizičko kažnjavanje, jer ono pomaže održavati red u obitelji.

“Nelogično je da roditelj2, kazao je Putin, “koji udari dijete kao sredstvo odgoja, može dobiti dvije godine zatvora, a ako to učini susjed, on će se izvuči s prekršajnom prijavom. Bolje je, naravno, ne tuči djecu i pozivati se pri tomu na tradiciju. No, s druge strane ne smije se pretjerivati sa sankcioniranjem onih koji silom uvode red u obitelji. To nije dobro, to šteti obitelji. ”

“Dio ruske tradicije”

Osim konzervativnih zastupnika, donošenje novog zakona podržava i Ruska pravoslavna crkva. I ona tvrdi da je tjelesno kažnjavanje dio ruske tradicije te da se zakonski moraju zaštiti prava roditelja koje im je dao Bog. “Nema apsolutno nikakve sumnje da djecu valja zaštititi, ali ne može se racionalno i umjereno korištenje tjelesnog kažnjavanja od strane dragih roditelja, tretirati kao kriminalne radnje. ”

Glavni tajnik Vijeća Europe Thorbjorn Jagland, uputio je pismo zastupnicima oba doma ruskog parlamenta, izražavajući duboku zabrinutost zbog namjere donošenja novog zakona o nasilju u obitelji. Glasnogovornik Dume Vjačeslav Volodin odmah je to pismo ocijenio neprihvatljivim vanjskim pokušajem utjecanja na rad parlamenta te dodao kako novi zakon treba, među ostalim, pokazati odlučnosti države da pomogne uspostavi stabilne i jake ruske obitelji.