U Sloveniju stiglo prvih 125 kilometara ograde koju žele postaviti na granici

U Sloveniju je do 18 sati ušlo 4380 migranata, što je manje od prosječnih priljeva

Migrants and refugees keep warm using blankets as they walk towards a refugee center in Sentilj, after arriving by train on November 4, 2015. Migrants have made some 800,000 "illegal entries" to the European Union so far this year, the head of the bloc's border agency Frontex said in an interview with German newspaper Bild published today. AFP PHOTO / JURE MAKOVEC
FOTO: AFP

LJUBLJANA – U Sloveniju je dopremljeno prvih 125 kilometara ograde, a koštala je 12 eura po metru, javlja RTV Slovenija. Podsjetimo, vodeći slovenski mediji jučer su objavili neslužbene informacije da je Slovenija već nabavila veće količine ograde za postavljanje na svojoj schengenskoj granici te da je dio kupljen od Mađarske, što Cerarova vlada nije zanijekala.

Ušlo manje izbjeglica nego prethodnih dana

U Sloveniju je u četvrtak do 18 sati ušlo 4380 migranata, što je manje od prosječnih priljeva prethodnih dana, a u tranzitnim je centrima trenutno još 1.787 migranata, objavila je slovenska policija, dok se Slovenija, kako izgleda, nastavlja pripremati za zaoštravanje graničnog režima za migrante.

Predsjednik države Borut Pahor je na izvanrednoj sjednici parlamenta pozvao na donošenje zajedničkog plana u kojemu bi se ujednili vladajući i oporba, zbog kako je rekao neuspjeha EU-a da zajednički djeluje i riješi sveuropsku migrantsku krizu.

Maksimalan broj ljudi koji se može prihvatiti

On predlaže da se odmah odredi maksimalni broj migranata koje je Slovenija dnevno spremna prihvatiti, ako se sadašnji dnevni priljev ne bi smanjio na mjeru koja bi onemogućila opasnost da Slovenija postane “džep” u kojemu bi ostalo mnogo migranata, nakon što prema očekivanjima jednom svoje granice zatvore Njemačka i Austrija.

Premijer Miro Cerar odbacio je pak u parlamentu tvrdnje oporbe kako njegova vlada ne kontrolira situaciju i pozvao na umjerenost, a vođa oporbe i bivši premijer Janez Janša isticao je da bi ogradu na granici s Hrvatskom trebalo početi postavljati odmah, kako bi se regiji i Europi u cjelini dalo do znanja da Slovenija neće biti logor za izbjeglice koji bi u njoj ostali duže vremena.

Smirivanje glasne oporbe

Slovenski analitičari vjeruju da je Cerarova retorika iz zadnjih dana, kad govori o postavljanju “tehničkih pregrada” na schengenskoj granici prema Hrvatskoj usmjerena na smirivanje glasne oporbe koja je protiv migrantskog vala i traži hitne mjere, odnosno zatvaranje granice.

Cerar će u petak u Lendavi o migrantskom problemu govoriti i s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom čije je metode zaštite granice ranije ocjenjivao neprihvatljivima, te govorio da Slovenija neće pristati na logiku podizanja zidova u Europi.