U Srbiji vlada sulud rat tabloida, špijuna i političara, neviđen i na toj sceni; izvještavam s prvih linija

Hedl iz Beograda donosi pozadinu priče o medijskom divljanju

FOTO: Telegraf/Informer/Kurir

”Kupaš li se Rodiću ili se samo zapiraš kada dolaze gosti, imaš li kupatilo u kući ili i dalje koristiš lavor, koristiš li struju ili si još na svijećama i furuni? Ne pitam te ovo Rodiću zato što me zanima, već da građani Srbije upoznaju tebe i takve koji nas pet decenija vuku unazad i kad god se pokrenemo pojave se male prljave kratkonoge smrdibube poput tebe koje bazde na švarglu i imaju zadah trule prošlosti, koja je cijeloj jednoj generaciji otela mladost svojom zlobom, pohlepom i podmićenim stavom”.

Otvoreno pismo Željka Mitrovića, vlasnika TV Pinka, jedne od najgledanijih televizija u Srbiji, upućeno ”umobolnom i retardiranom Rodiću”, vlasniku Adria media grupe, najveće novinske kuće zapadnog Balkana, koja posluje u tri države, objavljeno u Srpskom Telegrafu, čitam prošlog ponedjeljka na terasi Hotela Moskva u srcu Beograda.

Kolegica iz jedne beogradske redakcije kaže mi kako rat između ”Vučićevih medija” u koje svrstava Informer, spomenuti Srpski Telegraf, TV Pink i još neke, protiv vlasnika Adria media grupe Aleksandra Rodića traje već tjednima. ”Nema dana”, kaže, ”a da na naslovnoj stranici Informera ili Srpskog Telegrafa, ili u informativnim emisijama TV Pink ne časte Rodića sličnim komplimentima.”

Informer redovno napada Rodića

Letimični pogled na naslovnice Informera potvrđuje njene riječi. Rodićeva slika gotovo da je postala zaštitni znak Informera. ”Rodić iz RVB oteo 3.000.000 € ”, ”Bandit Rodić: ‘Ulazim u politiku”’, ”Rodić reketira, plaća lažne svjedoke, radi za hrvatsku i šiptarsku tajnu službu”, ”Banda: Rodiću i Pajtiću u pljački banke pomogli suci”, ”Nema više kud: Rodić od Zaeva i Šiptara traži 3.000.000 eura”, ”Konačno pale sve maske: Rodić i Zaev napadaju Srbiju – Gazda ‘Kurira’ Aleksandar Rodić sreo se u Skoplju sa šiptarskim plaćenikom Zoranom Zaevim”.

”Gazda ‘Kurira’ pred bankrotom. Pokušava da izreketira Vučića”, ”Rodiću, mišu, čik, izađi iz rupe”… samo su neki od naslova na prvoj stranici Informera posljednjih dana. Od Hotela Moskva do Informera, samo je nekoliko stotina metara i doslovno treba preći cestu da bi se došlo do Terazija 5, gdje je na sedmom katu smještena redakcija tog beogradskog tabloida. Tri dana prije nego što sam se uputio u Beograd da bih razgovarao s akterima neviđenog medijskog rata čuo sam se s odgovornim urednikom Informera, Aleksandrom Ignjatovićem.

Prespojila mi ga je tajnica redakcije jer je, kako mi je rekla, Dragan Vučićević, glavni urednik, bio na godišnjem odmoru. Objasnivši o čemu želim pričati, s Ignjatovićem sam dogovorio razgovor, no kad me prošlog ponedjeljka primio u jednoj od uredničkih prostorija i kad sam se ponadao da ću čuti razloge i motive obračuna Informera s Aleksandrom Rodićem, vlasnikom konkurentskog Kurira, uslijedilo je iznenađenje.

U Informeru o Rodiću nisu htjeli pričati

”Stav je kuće da ne dajemo izjave. Žao mi je, ali ne mogu vam ništa reći o onome što vas zanima”, rekao je Ignjatović dok me ispraćao hodnikom na čijim su zidovima obješene kaširane naslovnice Informera. Gledam ih letimično i zaključujem kako je čest gost naslovnica tog tabloida, dok se nisu dokačili Rodića, bio Vladimir Putin. Naravno, u posve drugačijem kontekstu. Nije to ništa neobično, lik i djelo ruskog predsjednika tema je i drugih srbijanskih tabloida. Tog ponedjeljka, Srpski Telegraf na prvoj stranici donio je veliku Putinovu sliku i ogroman, zastrašujući naslov: ”Putinov savjetnik zagrmio: Nuklearkama ćemo braniti Srbiju i Kosovo ako uđete u uniju s Rusijom i Bjelorusijom”.

Baš tog dana kad je premijerka Srbije, Ana Brnabić, u intervjuu Bloombergu izjavila kako je Beogradu Europska unija važnija od Rusije, a notorni Bora Čorba, u stilu svoje pjesme iz 1982. joj poručio: Draga ne budi peder, pa kasnije u Informeru to demantirao, tvrdeći da nije točno kako je na gitarijadi u Zaječaru, pjevajući tu pjesmu, rekao da je posvećuje aktualnoj Vučićevoj nasljednici. Sat kasnije, u sjedištu Adria media grupe u Vlajkovićevoj ulici 8, u Beogradu, gdje je redakcija Kurira, nadomak Skupštine Srbije u kojoj je do raspada bivše države stolovao jugoslavenski parlament, posve druga priča. Ondje susrećem cijeli odbor za doček.

Kurir je bio voljan odgovoriti na sva moja pitanja

Želimir Bojović, jedan od urednika srpskog izdanja Newsweeka, Dejan Wolf, direktor društva Adria media grupe, Aleksandar Pejović, direktor Kurira i Newsweeka i Stojan Drcelić, šef deska Kurira iznimno su susretljivi i voljni odgovoriti na sva moja pitanja. Tome je sasvim sigurno pridonio i Aleksandar Rodić, vlasnik kompanije, koji mi se, dok sam prije puta u Beograd dogovarao sugovornike, javio minutu nakon što sam mu poslao sms. Ispričao se što tog ponedjeljka neće moći biti u Beogradu, ali, rekao je, osigurat će mi relevantne sugovornike. I prije nego što smo započeli razgovor bilo mi je jasno da se Kurir ne odnosi nimalo nježno prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

Dovoljno je pogledati naslovnice i tekstove Kurira. ”Pink je Vučićev servis, koji ispire mozak građanima Srbije!”, ”Strmoglav pad Vučićevog rejtinga poslije otkrivanja pljačke više milijardi eura: Vučić u velikoj panici, sprema još jaču represiju”, ”Vučićeva pljačka stoljeća, Arapima poklanja naših 1,3 milijarde €: U Beogradu na vodi ne važe srpski zakoni”, ”Vučić kukavica zabranio prodaju Kurira: Predsjedniku Srbije drhte noge zbog Kurirovog izvještavanja o zloupotrebama”, ”Režim Vučića ogrezao u kriminalu. Diktator i njegovi suradnici prijete distributerima lista Kurir!”… i tako iz dana u dan, od stranice do stranice.

Uz pomoć čitatelja, Kurir bira najveće Vučićeve laži

No, ono što je izazvalo najžešću reakciju udružene medijske fronte koja se obračunava s vlasnikom moćne Adria media grupe, u čijem je sastavu i Kurir, svakako je serija tekstova tog lista u kojoj, uz pomoć čitatelja, biraju najveće laži Aleksandra Vučića. Kurir je neispunjena Vučićeva obećanja podijelio u četiri kategorije i iz dana u dan ih objavljivao u rubrici ”Izaberite najveću Vučićevu laž – raskrinkavamo obmane bivšeg premijera, a sada predsjednika Srbije”.

Među tim, kako to Kurir naziva, Vučićevim lažima, su obećanje da će prosječna plaća u Srbiji u 2017. biti 500 eura (sada je, službeno, oko 380 eura), da će biti riješene sve sporne privatizacije i smanjena državna administracija, da će ukinuti TV pretplatu, a Kulu u Beogradu na vodi sagraditi do 2016., te da će početi izgradnja pruge Beograd – Budimpešta. U tijeku je završni krug glasanja, pa još nije poznato koju će od 16 prvoplasiranih čitatelji proglasiti pobjednicom ”the best of Vučić”. U Kuriru ne kriju kako u internom žargonu Informer podrugljivo nazivaju Službenim glasnikom.

Aluzija je jasna: Informer smatraju produženom rukom novog srbijanskog predsjednika, koja na svoj način, brutalno i ne birajući riječi, izražava njegove stavove i u njegovu interesu ratuje s Rodićem, Kurirom i cijelom Adria media grupom. Kažu kako ne prihvaćaju da je sukob između njih i Informera ”rat tabloidâ” kako to neki tumače, već da Vučićeva medijska mašinerija, koja ne može pobiti tekstove Kurira o koruptivnoj i diktatorskoj prirodi aktualne vlasti u Srbiji, nisko udara lažima i izmišljotinama o vlasniku Kurira i njegovom utjecajnom medijskom carstvu.

Seciraju priču o Vučićevom najvećem projektu

“Vučić je legalno izabrani predsjednik s nekih 55 posto glasova i mi to ne dovodimo u pitanje. Ono što mislimo i o čemu pišemo jest kako nije dobro da sva vlast bude koncentrirana u rukama jednog čovjeka ili malog broja ljudi. Mora postojati disperzija vlasti i disperzija odgovornosti”, kaže Aleksandar Pejović, direktor Kurira. Serija kritičkih tekstova u Kuriru o Vučićevoj izgradnji Beograda na vodi, projekta koji bi trebao promijeniti sliku srbijanske prijestolnice i pretvoriti glavni grad u svjetsku metropolu, secirala je tu priču kroz prizmu netransparentnosti, mutnih ugovora i zakulisnih igara u čijem je središtu korupcija.

Kurir tako piše da taj ”projekt stoljeća”, kako mu tepa aktualna vlast, nije ništa drugo nego pljačka stoljeća kojom je Srbija oštećena za 1,3 milijarde eura. Obrazlažu to činjenicom da je država besplatno ustupila 116 hektara zemljišta uz obalu Save, te da je još stotine milijuna eura uložila u eksproprijaciju, infrastrukturu i uređenje zemljišta. U ugovoru s arapskim partnerom, za kojeg Kurir drži da je krajnje nepovoljan za Srbiju, država se, uz besplatno zemljište, obvezala platiti kompletnu infrastrukturu (vodu, struju, plin, pristupne puteve, sva prometna rješenja), što je procijenjeno na oko 800 milijuna eura.

Tri milijuna eura za ogromne srpske zastave

Tvrtka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Belgrade Waterfront Capital Investment, koja je partner u izgradnji Beograda na vodi, projekta čija je ukupna izgradnja procijenjena na oko tri pol milijarde eura, ulaže samo 150 milijuna eura i još toliko pozajmice, ali će zato u cijelom projektu, kada bude završen, imati 68, a Srbija samo 32 posto udjela. Kurir se pita koji je onda uopće bio interes Srbije da u takav projekt uđe. Sigurno je da ovakvo propitkivanje nije ugodno aktualnoj vlasti, tim više što Kurir otvara i druge teme neugodne za Vučića, poput primjerice najavljenog podizanja 30 gigantskih jarbola na kojima će biti istaknute zastave Srbije i Beograda.

Tako bi u proljeće sljedeće godine na Ušću trebao osvanuti 120 metara visok jarbol (nadvisit će čak i nekadašnju zgradu CK SKJ, najvišu u Beogradu) na kojem će vijoriti najveća srbijanska zastava ikad napravljena, dimenzija 20 puta 30 metara. Drugi jarboli, postavljeni na različitim mjestima u Beogradu, bit će nešto skromniji, no cijela ta zamisao koštat će oko tri milijuna eura. Kurir se pita je li to u ovom trenutku najpotrebnije glavnom gradu u kojem se ljudi kuhaju u gradskima autobusima bez klima uređaja, u gradu gdje armija siromašnih svakodnevno prekopava kontejnere.

Medijskom se ratu ne vidi kraj

Takvo pisanje, naravno, iritira Vučića. Ali, kažu u Kuriru, umjesto demantija kojima bi opovrgnuli njihove tekstove, vlast se – budući da ih nema – upustila u bočne udare na vlasnika Adria media grupe, Aleksandra Rodića, putem prorežimskih novina i televizije, prozivajući ga reketarom, poreznim utajivačem, špijunom, zastupnikom stranih interesa… S obzirom da je medijski rat poprimio uistinu dramatične razmjere i da mu se ne vidi kraj, pitam sugovornike je li bilo pokušaja da se zakopaju ratne sjekire i da se nekako nagode s vlastima.

“Adria media grupa ni s kim se ne obračunava i ne pravi nagodbe. Mi smo otvoreno glasilo i bavimo se objektivnim izvještavanjem. U našim tekstovima o Beogradu na vodi oglašavaju se akademici, arhitekti, pravnici, trgovci nekretninama, ekolozi… Trudimo se dati priliku onima koji s aspekta vlastite struke govore o tom problemu.

Mi ne pišemo komentare: otkako traje taj medijski napad na nas, imali smo samo jedan uvodnik posvećen tome. Dajemo priliku stručnjacima da govore, onima koji dobro poznaju problem. Uspjeli smo postići da se sve više intelektualaca, ljudi s profesionalnim dignitetom, javlja u Kuriru, odgovara na naša pitanja, što ranije nije bilo slučaj. Uz to, razinu profesionalnosti novinskih tekstova doveli smo do jako visokog standarda”, kaže Pejović.

‘Napadaju nas da smo hrvatski špijuni’

A, onda, kaže Dejan Wolf, generalni direktor Adria media grupe, Vučiću naklonjeni mediji udaraju po njima bez ikakvih argumenata i napadaju ih na najprizemniji i najvulgarniji način, uopće ne polemizirajući s njihovim tekstovima, već se isključivo obračunavaju s Rodićem i njegovom kompanijom. “Umjesto da vlast honorira činjenicu što Adria media grupa posluje u Hrvatskoj i Makedoniji”, nastavlja Wolf ,”što smo jedna od rijetkih domaćih kompanija koja je uspjela proširiti poslovanje i u Hrvatskoj, proglašavaju nas hrvatskim špijunima”.

“Ovo jest neka vrst opsadnog, izvanrednog stanja, koja baš ne omogućava da se do kraja bavimo nekim temama kojima bismo se željeli baviti, jer nam uzima energiju, vrijeme i prostor – kaže šef deska Kurira, poznati beogradski novinar Stojan Drcelić. – “U situaciji kada smo napadnuti ne možemo razmišljati o, kako se ono kaže, cvijeću u drveću. Novinari Kurira svakog se jutra bude i gledaju odakle će krenuti prvi napadi – s TV Pinka, Informera, Srpskog Telegrafa…”.

Bez obzira na zahuktali medijski rat, prošli ponedjeljak bio je lijep, ugodan dan u Beogradu. Od redakcije Kurira u Vlajkovićevoj, šećem do zgrade u kojoj odnedavno stoluje Aleksandar Vučić, na Andrićevom vencu 1. Od Rodićeve Adria media grupe, to je nekih 500-600 metara, pa su gotovo susjedi. No, između novog šefa države, dojučerašnjeg predsjednika Vlade Srbije, Aleksandra Vučića i medijskog carstva Aleksandra Rodića odnosi su sve samo ne dobrosusjedski. Redakcija Informera smještena je zapadnije, u zgradi podjednako daleko od Vučića, no što se dobrosusjedskih odnosa tiče, oni ne samo da su puno bolji: gotovo da su kućni prijatelji.