Nekad je nužno odabrati stranu

U svom zadnjem intervjuu, Bannon je možda otkrio na koje je sve ustupke Amerika potencijalno spremna da bi se Koreje ujedinile

Izjave iz istupa koji je na kraju bio neposredni povod smjene Trumpovog ideologa

(FILES) This file photo taken on December 10, 2016 shows Steve Bannon, chief strategist for Donald Trump, leaving after the motorcade of US President-elect arrived at Trump Tower on December 10, 2016 in New York.
President Donald Trump has moved to dismiss his far-right chief strategist Steve Bannon, as the White House reels from the fallout over Trump's response to a violent white supremacist rally, The New York Times reported on August 18, 2017. / AFP PHOTO / Eduardo Munoz Alvarez
FOTO: AFP

Steve Bannon, nacionalistički ideolog, koji je bio glavni strateg i najutjecajniji savjetnik predsjednika Donalda Trumpa, izazvao je u srijedu, dakle, neposredno pred svoju smjenu, pravu pomutnju u Bijeloj kući i State Departmentu, ali i zaprepaštenje među američkim saveznicima u Aziji, senzacionalnim političkim porukama koje je iznio u intervjuu liberalnom časopisu The American Prospect. Prevladavajući broj američkih političkih analitičara uvjeren je da je neposredni povod za Bannonovu smjenu bio upravo taj intervju.

Bannon je u tom istupu, između ostalog, otkrio kako su SAD otvorene za razgovore o kompletnom povlačenju američke vojske iz Južne Koreje pod uvjetom da Sjeverna Koreja uništi svoj nuklearni arsenal. No, Bannon je razočarano zaključio da zbog toga što Peking ne želi natjerati Pjongjang da zaustavi svoj nuklearni program, takva mogućnost za sada nije izgledna.

Nema vojnog rješenja za korejsku krizu

Potom je izazvao sablazan u Pentagonu izjavom kako se napadom na Sjevernu Koreju neće razriješiti kriza na Korejskom poluotoku. “Nema vojnog rješenja dok netko ne riješi jednadžba koja pokazuje da će u prvih 30 minuta napada sjevernokorejske vojske konvencionalnim oružjem u Seulu poginuti 10 milijuna ljudi.” Zatim je otišao je još dalje i konstatirao da je kriza na Korejskom poluotoku tek “sporedna stvar” u odnosu na trgovinski rat koji se vodi između Kine i SAD-a.

“Mi smo u gospodarskom ratu s Kinom. Jedan od nas bit će hegemon sljedećih 25 ili 30 godina. Ako nastavimo politikom koju smo vodili spram Pekinga i Korejskog poluotoka, onda će to biti Kina, a ne Amerika”. Zbog svega toga založio se za uvođenje teških gospodarskih sankcija protiv Kine koje će usporiti njen razvoj i spriječiti ju da preuzme vodeću političku, gospodarsku i vojnu ulogu u svijetu.

U Bijeloj kući vlada nered i kaos

Američki mediji odmah su ocijenili da su takve dramatične poruke ne samo u potpunoj suprotnosti sa stajalištima Donalda Trumpa, nego i s dugoročnom strategijom američke vanjske politike koja je na snazi već nekoliko desetljeća. Također, taj su intervju odmah uzeli kao dokaz da u Bijeloj kući vlada potpuni kaos i nered te da tamo svatko radi i govori što hoće. Za potvrdu takvih ocjena citirali su izjavu generala Josepha Dunforda, šefa Združenog stožera američke vojske, koji je odmah energično opovrgnuo Bannonove tvrdnje te odbacio bilo kakvu mogućnost povlačenja 28.500 svojih vojnika iz Južne Koreje.

Suprotno Bannonu, general je istakao da su oružane snage spremne poduzeti vojnu akciju protiv Sjeverne Koreje ako propadnu diplomatski napori i gospodarske sankcije da se zaustavi njihov nuklearni program.
“Nisam bio uključen u bilo kakve rasprave vezane uz smanjenje ili povlačenje naše vojske iz Južne Koreje”, izjavio je general Dunford za nedavnog posjeta u Pekingu. “Ako je to bilo negdje rečeno, ja u tomu ništa ne znam.” Ministar obrane Jim Mattis i državni tajnik Rex Tillerson odmah su podržali Dunfordove izjave, a južnokorejski general Jeong Kyeong-doo, izjavio je u parlamentu kako nitko ne razmišlja o smanjivanju ili povlačenju američke vojske s Korejskog poluotoka.

Kimova diktatura kao jamstvo

Možda bi se i potpisnik ovih redova složio s ocjenama da je nekontrolirani Bannon ponovno lupetao bez reda i načina da na nedavnom prijemu u Zagrebu, u povodu proslave obljetnice osnivanja Kineske narodne armije, nije nazočio zanimljivom dijalogu između dvojice azijskih diplomata. Naime, prije početka svečanosti u dvorani su se susreli visoki diplomatski predstavnici Kine i Južne Koreje i autor ovog napisa.

Ubrzo je razgovor skrenuo i na temu krize na Korejskom poluotoku. Istaknuo sam kako se Kina sasvim sigurno ne slaže s terorom koji despot Kim Jong-un provodi nad svojim narodom, da se žestoko protivi njegovim nastojanjima da Sjeverna Koreja postane nuklearna sila, ali da Peking brani Pjongjang od američkih prijetnji zbog toga što je Kimova diktatura jedino jamstvo da na kopnenu granicu Sjeverne Koreje i Kine neće doći američka vojska. A to je od vitalne važnosti za sigurnost Kine.

Zanimljiva reakcija južnokorejske diplomacije

U tom trenutku južnokorejski diplomat iznenadio nas je svojom reakcijom.
“Ako je to problem, problema zapravo nema. Neka se dopusti ujedinjenje dviju Koreja, a Kina će dobiti sva jamstva da na prostor sadašnje Sjeverne Koreje nikada neće doći američki vojnik”. No, kako je baš tada započelo emitiranje hrvatske i kineske himne, morali smo prekinuti razgovor tako da smo ostali bez reakcije kineskog diplomata.

No, ona bi bila zasigurno negativna budući da zaista nitko ne može jamčiti, da nakon eventualnog ujedinjenja dviju država u jednu u kojoj bi bila dominantna ekonomski neusporedivo jača Južna Koreja, kad-tad na kinesko-korejsku kopnenu granicu neće doći američka vojska.

Bannon je morao platiti za ‘trčanje pred rudo’

U vrijeme tog razgovora nitko nije mogao ni zamisliti da će Steve Bannon otići i korak dalje od južnokorejskog diplomate u Zagrebu te da će otkriti da će se američka vojska kompletno povući iz Južne Koreje, ako Kina dopusti ujedinjenje dvije države. Iz ta dva istupa lako je vidjeti kako se, unatoč hinjenom čuđenju američkih i južnokorejskih dužnosnika, u Washingtonu i Seulu i te kako razmišlja o različitim varijantama rješenja korejske krize, pa i o onomu kojega je otkrio Bannon.

Zanimljivo je pri tomu da je ponuda južnokorejskog diplomate iz Zagreba, bila daleko ispod onoga što je ponudio najbliži suradnik predsjednika Trumpa. No, budući da je s tim idejama izašao u javnost prerano te da je s njima zgromio sve američke saveznike u Aziji, ponajprije Kinu, Južnu Koreju i Japan, Bannon je morao platiti za trčanje pred rudo. Premda, dakako, nije smijenjen samo zbog toga, ipak je to bio neposredni povod za njegov odlazak iz Bijele kuće.