U Tučepima žele obnoviti nekad luksuzni hotel; no jedna obitelj tvrdi da im je tu zemlju oduzela Udba

Spor se već 15 godina vodi na sudu u Makarskoj, no još nije finaliziran

“Ne damo našu djedovinu. Uzeli su nam ju za hotel koji je koristila Udba, a ne turisti”, suglasni su u stavu nasljednici Tučepljanina Ante Lalića, čovjeka koji je za svoju zemlju, tamo njegdje krajem 1940-ih dobio naknadu u vrijednosti sto kilogama pšenice. Zemlja mu je oduzeta, kako bi se na njoj mogao graditi, u to vrijeme jedan od najluksuznijih hotela na hrvatskoj obali – hotel Jadran u Tučepima. Taj je hotel, kao poslijeratno zadanje, bio simbol prosperiteta na Jadranskom moru.

Sada se tamo širi turističko carstvo Hotela Tučepi, korporacije u vlasništvu poduzetnika Jake Andabaka. Sredinom ove godine počeli su radovi na rekonstrukciji hotela, međutim, i dalje je u tijeku sudski spor oko vlasništva nad ovom zemljom.

Djelo poznatog arhitekta

U pitanju je pozamašan komad zemlje, sasvim precizno 757 metara kvadratnih, koji ulazi i u temeljni kapital Andabakove tvrtke. Zbog njega se već 15-ak godina na lokalnom sudu vodi spor između Hotela Tučepi i osam nasljednika Ante Lalića. Iako većina njih živi po svijetu – od Njemačke do Australije – ne odriču se djedovine.

Upravo lokacija koja je obuhvaćala i zemlju njihovog djeda, nakon rata je odabrana za svojevrsno odmaralište jugoslavenske tajne službe – Udbe. Nenaseljeni žal koji tada još nije imao ni cestovni prilaz, na samom rubu Tučepa i Makarske činio se idealan. U pitanju je bio projekt zagrebačkog arhitekta Branka Bona, a počeli su ga graditi njemački ratni zarobljenici.

Još 1949. godine Lalićeva je zemlja predana tadašnjem Ministarstvu unutrašnjih poslova Federativne narodne republike Jugoslavije. Četiri godine kasnije zemljište prelazi u ruke Narodnog odbora Kotara Makarska koji je osnovao hotelsko poduzeće Jadran Tučepi. Među nekretninama bila je i Lalićeva čestica. Zato sada Andabakovi odvjetnici tvrde da je zemlja njegova i traže od Lalićevih nasljednika da to priznaju.

Kako je hotel Jadran došao do zemljišta?

“Ako već nije u pitanju esproprijacija, onda je dosjelošću tvrtka Hoteli Tučepi postala vlasnik ove zemlje”, teza je odvjetnika Damira Primorca koji zastupa hotelsku tvrtku. Međutim, nasljednici na sudu tvrde kako je njihovom pretku država doista oduzela neke nekretnine, no ne i ovo zemljište koje sada svojata Andabakova kompanija.

I dok nasljednici tvrde da hotel nema pravo na to zemljište, jer je ionako u pitanju šikara puna odbačenog otpada, odvjetnik Primorac opisuje kako se radi o ograđenom zemljištu s borovima, smokvama, narančama i maslinama.

A što je tu nekada bilo?

“Tu zemlju obrađivali su moj djed, ujak i stric, a ja sam im kao dijete donosio užinu”, prisjetio se u svom svjedočenju 79-godišnji Jure Visković. “Mom su djedu oduzeli zemlju kako bi mogli izgraditi hotel Jadran. Za jednu godinu dobio je naknadu od države u vrijednosti sto kilograma pšenice. Mi tu zemlju kasnije nismo koristili jer ju je koristio taj hotel koji je radio za Udbu.

Preko djedove zemlje napravili su put kako bi njime mogli dostavljati robu za hotel Jadran i sve druge hotele. Bilo je tu i nešto stabala naranči kraj kojih su kasnije napravili put koji je vodio od bara prema hotelskoj plaži”, opisao je Visković koji je neko vrijeme i radio u hotelu Jadran.

“Udba je gradila hotel Jadran za svoje potrebe. Zato je posjed ograđen i postavljena je željezna ograda kako se na plažu ispred hotela ne bi moglo nekontrolirano ulaziti. Zadnje goste hotel je imao 1989. godine”, svjedočio je Ante Šimić, 71-godišnjak koji je za Hotele Tučepi radio do 2010. godine.

Naranče, maslina, šikara…

Vještaci koji su u nekoliko navrata pregledavali okolicu hotela Jadran gdje se nalazi Lalićevo zemljište potvrdili su da je na dijelu sporne čestice okoliš hotela s putićem prema plaži, ogradom, maslinom, smokvom i nekoliko naranči, dok je drugi dio potpuno zapušten.

“Svi svjedoci potvrdili su da je hotel koristio to zemljište, dok Lalićevi nasljednici nikada ranije nisu tražili da im se zemljište vrati”, zaključio je sud u Makarskoj koji je nepravomoćnom presudom dodijelio spornu zemlju Andabakovoj kompaniji. Na ovu presudu Lalićevi nasljednici imaju pravo uložiti žalbu.