Udruga sudaca, bez spominjanja Turudića: 'Svaki sudac mora izbjegavati čak i stvaranje dojma nedoličnog ponašanja'

Javio se i DSV, kažu da nisu ovlašteni komentirati slučaj

07.03.2019., stadion u Maksimiru, Zagreb - Utakmica osmine finala UEFA Europske lige, prvo kolo, GNK Dinamo - Benfica. Ivan Turudic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Nakon objave poruka koje je sudac i kandidat za čelnika DORH-a Ivan Turudić razmjenjivao s bivšom HDZ-ovom političarkom Josipom Pleslić (ranije Rimac) javila se Udruga hrvatskih sudaca (UHS). Poručili su da je biranje glavnog državnog odvjetnika dio političkog postupka koji se ne odnosi na sudbenu vlast.

“UHS i ovaj put podsjeća da se svaki sudac treba pridržavati Kodeksa sudačke etike. Svaki sudac dužan je obnašanjem sudačke dužnosti i aktivnostima izvan suda razvijati standarde ponašanja koji pridonose očuvanju ugleda i dostojanstva suda i sudačkog poziva”, priopćila je sudačka udruga.

Ističu da sudac mora izbjegavati svako ponašanje koje je nedostojno i koje stvara dojam nedoličnosti sudačkom položaju, prihvaćajući i ona ograničenja koja bi se drugim građanima činila opterećujućima. “Nije svaka povreda Kodeksa stegovno djelo. Stegovni postupak ovlašteni su pokrenuti predsjednik suda (ne sud), predsjednik neposredno višeg suda i ministar nadležan za poslove pravosuđa”, navodi UHS.

DSV: ‘Nismo ovlašteni komentirati’

Nedugo potom javilo se i Državno sudbeno vijeće (DSV). “Sve ono što se može eventualno pojaviti u nekom postupku pred DSV, to DSV nije ovlašten komentirati sukladno praksi Europskog suda pravde”, naveo je kratko predsjednik DSV-a Darko Milković u odgovoru Hini, upitan o porukama Turudića i Rimac.

Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić, koji je po zakonu ovlašten za pokretanje stegovnih postupaka, u nedjelju je na upit N1 planiraju li poduzeti kakve korake u svjetlu objavljenih poruka odgovorio da će provjeriti navode iz tiska te nakon toga donijeti odluku.

Dobronić će tražiti podatke?

Jutarnji list u ponedjeljak je, pozivajući se na neimenovani izvor, objavio da će Dobronić zatražiti sve podatke koji su proteklih dana izašli u javnost, a ozbiljno kompromitiraju Turudića te zapisnike i snimke njegovih izjava, posebno onih koje je davao pred saborskim Odborom za pravosuđe kako bi se utvrdila istinitost njegovih tvrdnji. Isti izvor je, doduše, upozorio i na mogućnost da je sve otišlo u zastaru.

Udruga hrvatskih sudaca (UHS) priopćila je potom da je biranje glavnog državnog odvjetnika dio političkog postupka koji se ne odnosi na sudbenu vlast. U priopćenju su istaknuli da sudac mora izbjegavati svako ponašanje koje je nedostojno i koje stvara dojam nedoličnosti sudačkom položaju, prihvaćajući i ona ograničenja koja bi se drugim građanima činila opterećujućima.

Stotine WhatsApp poruka

Jutarnji list objavio je detalje iz stotinjak WhatsApp poruka suca Turudića i bivše državne tajnice optužene za korupciju koji su se intenzivno dopisivali od 2016. do 2020. Sadržaj mobitela Josipe Pleslić, koje je Uskok zaplijenio u istrazi afere Vjetroelektrane, svjedoči da su do njezina uhićenja 29. svibnja 2020. Turudić i ona razmijenili više stotina poruka i telefonskih poziva te se susreli više puta, među ostalim i na Županijskom sudu u Zagrebu čiji je Turudić bio predsjednik.

Turudić je u nedjelju u medijima odbacio sve optužbe, ponovio da je s bivšom kninskom gradonačelnicom i državnom tajnicom dobar poznanik te poručio da je još uvijek kandidat za šefa DORH-a.