Ugledni Financial Times Putina i Trumpa usporedio s Vitom Corleoneom: Koga će više koštati mafijaška politika?

U današnjoj Rusiji ne postoji nikakva šansa da će se protiv Vladimira Putina pokrenuti istraga

“Mi nismo banda. Mi nismo mafija. Ne tražimo osvetu kao oni likovi u knjizi Kum. Mi smo nacija. Nacija zakona”, poručio je ruski televizijski voditelj i Putinov huškač, Vladimir Solovjov, negirajući da Kremlj ima ikakve veze s rušenjem aviona u kojem je bio Jevgenij Prigožin. Njegove riječi dobar su primjer francuske izreke Qui s’excuse, s’accuse, u prijevodu: ‘Onaj tko sebe opravdava, sam sebe optužuje”.

Putinov propagandist potpuno razumije da je ubojstvo šefa Wagnera imalo sva obilježja mafijaškog ubojstva, piše Financial Times. Vladimir Putin slijedi kodeks časti mafijaša. Izdaja i nelojalnost su grijesi koji su neoprostivi. Zato je, između ostalog, Kremlj slao ubojice diljem Europe da ubiju prebjege iz ruskih obavještajnih službi.

Kada se šef Wagnera u lipnju okrenuo protiv Putina, potpisao je vlastitu smrtnu presudu. Od Prigožinove pobune do njegove smrti prošla su dva mjeseca. Ali, kao što to don Vito Corleone primjećuje u Kumu: “Osveta je jelo koje se najbolje poslužuje hladno.”

Njegovanje veza s kriminalnim podzemljem

Putinova biografkinja, Catherine Belton, pokazala je da je kao zamjenik gradonačelnika Sankt Peterburga 1990-ih, Putin njegovao svoje veze s kriminalnim podzemljem tog grada. Sam Prigožin proveo je gotovo desetljeće u zatvoru. Ruske obavještajne službe, za koje je Putin dugo radio, uvijek su održavale veze s organiziranim kriminalom – koji ima korisnu ekspertizu u krijumčarenju, pranju novca i ubojstvima.

Znakovito je i da je u razmjeni zarobljenika s Amerikom, Rusija tražila oslobađanje Viktora Bouta – trgovca oružjem, bivšeg sovjetskog vojnog časnika, koji je uhićen 2008. U sklopu te razmjene u SAD se prošle godine vratila košarkašica Brittney Griner.

Operacije Prigožinove Wagner grupe u Africi zamaglile su granice između privatnog biznisa, organiziranog kriminala i ruske države. Rat u Ukrajini učinio je te linije još nejasnijima.

Gdje počinju sličnosti Trumpa i Putina

Zapadne sankcije znatno su otežale Rusiji prodaju nafte ili kupnju ključnih tehnologija na otvorenom tržištu. To povećava potrebe Rusije da se poveže s kriminalnim miljeom, ekspertima za ilegalnu trgovinu i krijumčarenje.

Međutim, prije nego Amerika i Zapad smjeste Rusiju u kriminalnu kategoriju, valja podsjetiti da je, dan nakon Prigožinove smrti, bivši predsjednik SAD-a u Georgiji uhićen pod optužnicom za više od deset kaznenih djela – i to u okviru državne verzije Zakona poznatog pod skraćenicom RICO, osmišljenog za borbu protiv organiziranog kriminala. Tada je, podsjetimo, nastala i već čuvena fotografija Donalda Trumpa.

O pravnoj osnovanosti optužbi protiv Trumpa odlučit će se na sudu. No, kako kontekstualizira politički komentator Financial Timesa, nije posve iznenađujuće da čovjek – koji se obogatio na građevini u New Yorku prije nego što se bacio na kockarnice u Atlantic Cityju – povremeno ima manire mafijaškog bossa.

‘Trebam lojalnost. Očekujem lojalnost’

Jedan od najvažnijih Trumpovih mentora bio je Roy Cohn, odvjetnik koji je zastupao mnoge njujorške obitelji povezane s kriminalom. Dok su se njegovi pravni problemi gomilali tijekom predsjedničkog mandata, Trump je žalio zbog nedostatka jedne takve osobe koja bi njega zastupala.

James Comey, Trumpov prvi direktor FBI-a, kasnije se prisjetio privatne večere s Trumpom u Bijeloj kući, na kojoj je tada novoizabrani predsjednik rekao: “Trebam lojalnost. Očekujem lojalnost.”

Comey je u svojim memoarima napisao da ga je Trump podsjetio na mafijaške šefove na koje je naišao tijekom svog rada u policiji. Analitičar FT-a, Gideon Rachman, piše kako Trumpov naglasak na lojalnost podsjeća na Putina. Obojica uživaju u rivalstvu među frakcijama u vlastitom osoblju, čak ga i potiču. To stvara sustav u kojem je vođa konačni arbitar svih sporova — veliki čovjek čiju naklonost svi trebaju.

Takvo nešto se Putinu ne može dogoditi

Kao predsjednik, Trump je ponekad vodio vanjske poslove kao da pregovara sa suparničkim kumovima: Kim Jong Unom u Sjevernoj Koreji, Recepom Tayyipom Erdoğanom u Turskoj, Vladimirom Putinom u Rusiji.

Iako dva muškarca mogu dijeliti određene instinkte i manire, sustavi u kojima djeluju vrlo su različiti. U današnjoj Rusiji ne postoji nikakva šansa da će se protiv Putina pokrenuti istraga zbog umiješanosti u ubojstvo Jevgenija Prigožina – ili bilo koji drugi zločin koji je možda počinio.

Neće biti neovisnih tužitelja koji pažljivo prikupljaju bilo kakve dokaze koji bi predsjednika mogli poslati u zatvor. Trumpa se, s druge strane, poziva na odgovornost. “Sva je prilika da će na kraju dobiti zatvorsku kaznu – iako pretpostavljam da bi ga predsjednik Joe Biden na kraju pomilovao”, piše Rachman iz Financial Timesa.

Ključna razlika između SAD-a i Rusije

U međuvremenu, Trump ima slobodu raspravljati o svom slučaju pa čak i voditi kampanju za predsjednika. No, razlika je jasna. SAD može opravdati status koji je Solovjov lažno dodijelio Rusiji: “Nacija zakona”.

Nažalost, sama Rusija sada je mafijaška država, zaključuje autor Financial Timesa.