Nekad je nužno odabrati stranu

Ugledni ekonomist Thomas Piketty ima zanimljivu teoriju o razlozima uspona tzv. Islamske države

Glavni pokretač terorizma je nejednakost, a za to je kriv Zapad

FOTO: AFP

Godinu dana nakon izlaska svojeg svjetski poznatog djela “Kapital u 21. stoljeću”, jedan od najutjecajnijih ekonomista današnjice Thomas Piketty iznio je teoriju da je glavni pokretač bliskoistočnog terorizma nejednakost, a za to su u velikoj mjeri krive zapadne zemlje.

U svom je blogu objavljenom u francuskom listu Le Monde kazao da je ekonomska nejednakost na području Bliskog istoka generator nejednakosti u političkom i društvenom sustavu, a što dovodi do jačanja radikalnih ideja te, u konačnici, do terorizma. Na Bliskom istoku, kaže Piketty, bogatstvo od eksploatiranja nafte koncentrirano je u rukama nekoliko malih monarhija, koje kontroliraju između 60 i 70 posto prihoda, a s druge strane u tim državama živi tek 10 posto stanovnika tog područja.

Moćne naftne monarhije

Nije precizirao o kojim je državama riječ, samo da se nalaze između Egipta i Irana, ali sudeći po jednoj studiji čiji je koautor i u kojoj se problematizira upravo nejednakost na Bliskom istoku, te su države Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Saudijska Arabija, Bahrein i Oman, piše Washington Post.

Thomas Piketty svjetski je poznati ekonomist, autor djela "Kapital u 21. stoljeću"
Thomas Piketty svjetski je poznati ekonomist, autor djela “Kapital u 21. stoljeću” Marko Prpić/PIXSELL

Koncentracija tolikog bogatstva u zemljama s tako malim brojem stanovnika, kaže on, razlog je najvećoj nejednakosti na svijetu. Unutar tih monarhija mali broj ljudi kontrolira većinu bogatstva, dok je velika većina stanovnika, uključujući žene i izbjeglice, u svojevrsnom polu-ropstvu. Takvi su ekonomski uvjeti, kaže on, postali opravdanje džihadistima, zajedno s nizom ratova u regiji u kojima su svoje prste imale i zapadne sile. Primjer tomu je i Prvi zaljevski rat, u kojem su se savezničke snage angažirale ne bi li vratile naftna polja tamošnjim emirima, a što je za posljedicu imalo i rast napetosti u cijeloj regiji.

Sluganstvo i promašene lekcije

“Te režime vojno i politički podržavaju zapadne sile, presretne što mogu dobiti neke mrvice da bi financirale svoje nogometne klubove ili prodale nešto oružja. Nije ni čudo da naše lekcije o socijalnoj pravdi i demokraciji nisu pretjerano prihvaćene među mladima na tom području”, ističe Piketty.

Terorizam ukorijenjen u takvoj nejednakosti najbolje je suzbijati ekonomski, nastavlja ovaj francuski ekonomist. Ne bi li povratile kredibilitet među onima koji ne uživaju u bogatstvu ove regije, zapadne zemlje bi trebale pokazati da im je više stalo do društvenog razvoja tog područja nego do vlastitih financijskih interesa i odnosa s vladajućim obiteljima. Način da to učine jest osigurati da se novcem od nafte potiče regionalni razvoj, uključujući i znatno poboljšanje obrazovanja.

Europa mora promijeniti politiku

Gledajući pak iz pozicije Europljanina i Francuza, Piketty ističe da Europa mora odustati od politike štednje i oživjeti model integracije te otvaranja novih radnih mjesta za izbjeglice te navodi da je Stari kontinent prije izbijanja financijske krize prihvaćao milijun imigranata godišnje.

Izbjeglice Europi ne smiju biti teret, nego prilika
Izbjeglice Europi ne smiju biti teret, nego prilika AFP/AFP

Zapadne zemlje, posebice SAD, nisu s odobravanjem dočekale novu Pikettyjevu teoriju, što i ne čudi jer ih on izravno proziva, ali činjenica jest da su interesne sfere na Bliskom istoku daleko od toga da budu usmjerene na ‘obične’ ljude koji ondje žive, kao i na njihovu dobrobit, bilo ekonomsku, bilo društvenu i socijalnu. A povijest je pokazala da se iz ovako velikih ekonomskih nejednakosti vrlo rijetko izrodi bilo što doli neki ekstremno radikalni pokret. Podsjeća to i na postulate iznesene u poznatom (i nekima kontroverznom) djelu ‘Stoljeće rata’, čiji je autor američko-njemački novinar i istraživača geostrateških ekonomskih pitanja Frederick William Engdahl.