Ugledni Politico: Njemačka se nalazi u središtu oluje. Treba ozbiljno promatrati nagli uspon krajnje desnice i ovog čovjeka

Politički establišment strahuje od Björnea Höckea, ideologa čiji stavovi o rasi i migraciji podsjećaju na nacističku retoriku

Thuringia's regional leader of Germany's far-right Alternative for Germany (AfD) party Bjoern Hoecke attends the European Election Assembly of German far-right party Alternative for Germany (AfD - Alternative fuer Deutschland) at the fair grounds in Magdeburg, eastern Germany on July 29, 2023. Coming after recent local poll wins, the party is laying the ground for what it hopes will be further victories at European and state elections in 2024, as well as a national vote in 2025. (Photo by Ronny HARTMANN / AFP)
FOTO: AFP

U tekstu naslovljenom Proljeće za europske fašiste, ugledni Politico piše o njemačkom oštrom naginjanju prema desnici tvrdeći da taj fenomen treba ozbiljno promatrati. Ilegalna imigracija raste, gospodarstvo je anemično, a rat u Ukrajini, ističe ugledni list, održava motor teorija zavjera punim kapacitetom.

Sve su to elementi koji su neke stranke doveli novih visina, a u nekim zemljama i do vlade. Braća Italije Giorgije Meloni već su na vlasti, a francuski Nacionalni skup je u anketama samo jedan postotni bod ispod vodeće stranke u zemlji, što je u nekim krugovima potaknulo strahove od tektonskog pomaka udesno u europskom političkom pejzažu.

Njemačka u središtu oluje

Najuspješnije europske krajnje desne stranke, bilo u Nizozemskoj, Austriji ili Skandinaviji, imaju dugu povijest izbornog uspjeha praćenu unutarnjim podjelama i spektakularnom implozijom.
Temeljna razlika je u tome što je Njemačka u središtu oluje.

Tijekom prošle godine potpora antiimigrantskoj, proruskoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) gotovo se udvostručila. Stranka je sada na drugom mjestu, samo pet postotnih bodova iza CDU-a, a povećali su prednost nad socijaldemokratima kancelara Olafa Scholza.

AfD rast svoje popularnosti može zahvaliti konstantnim sukobima i neslaganjima unutar Scholzove koalicije SPD-a, Zelenih i FPD-a koji se, otkako su došli na vlast prije dvije godine, ne mogu dogovoriti niti oko klimatske politike niti oko subvencija za dječju skrb. Troje od četvero Nijemaca su djelomice ili potpuno nezadovoljni radom vlade, piše DW.

Nijemci vide vezu između porasta kriminala i migracija

No, migracija je glavni pokretač uspjeha AfD-a. Njemačka je policija ove godine uhitila oko 43.000 migranata koji su htjeli ilegalno ući u Njemačku, što je povećanje od više od 50 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ilegalni prelasci na granici Njemačke s Poljskom su porasli za više od 140 posto.

“Izgubili smo kontrolu nad ilegalnom migracijom”, rekao je prošli tjedan Michael Stübgen, ministar unutarnjih poslova njemačke istočne pokrajine Brandenburg. Njemačka je zabilježila značajan porast kriminala, a mnogi Nijemci vide vezu između porasta kriminala i migracije.

Percepciju da migranti predstavljaju najveću prijetnju javnoj sigurnosti potiču gotovo svakodnevna izvješća o užasnim zločinima u kojima su stranci glavni osumnjičenici, kao što su dva nedavna grupna silovanja u Berlinu.

Rat u Ukrajini i gospodarska kriza

Iako je veza (stvarna i percipirana) između kriminala i migracije dugo bila glavni oslonac za AfD, novi je moment najgori gospodarski pad s kojim se Njemačka suočava u posljednjih nekoliko godina. Desničari također tvrde da rat u Ukrajini guši njemačko gospodarstvo, zbog gubitka uvoza ruskog plina i utjecaja zapadnih sankcija na njemački izvoz u Rusiju.

Iako je ekonomska stvarnost kompleksnija, retorika AfD-a dobro se prima u velikim dijelovima zemlje, posebno na bivšem komunističkom istoku gdje stranka uživa povjerenje glasača.

Do sada se njemačko gospodarstvo pokazalo otpornim, no danas ekonomska kriza prijeti promjenom slike prvi put od osnivanja AfD-a prije deset godina.

Bez karizmatičnog vođe

Ono što je posebno zapanjujuće u vezi s usponom AfD-a je da stranci nedostaje ključni sastojak koji krajnje desnim strankama jamči uspjeh: karizmatični vođa. Njemački desničari nemaju nikoga kalibra Meloni ili Marine Le Pen. Dvojac na vrhu stranke – Alice Weidel i Tino Chrupalla – služe više kao administratori nego kao nositelji stranke.

Ta je slabost izazvala strah u njemačkom političkom establišmentu da će se jedna od najekstremnijih stranačkih figura — Björn Höcke, vođa AfD-a u istočnoj pokrajini Thüringen — pojaviti kao dominantna figura.

Retorika iz tridesetih godina

Höcke je ideolog čiji stavovi o rasi i migraciji podsjećaju na fašističku retoriku iz tridesetih godina prošlog stoljeća. Na nedavno održanom stranačkom kongresu uspio je postaviti jednog od svojih pristaša na vrh kandidatske liste AfD-a za europske parlamentarne izbore sljedeće godine. Höckeova poruka tog dana: “EU mora umrijeti da bi prava Europa živjela.”

Da bi se shvatilo kamo bi AfD mogao krenuti, korisno je pogledati južnije u Austriju, sugerira Politico. Ondje krajnje desna Slobodarska stranka (FPÖ), koju su pedesetih osnovali bivši nacisti i koja je služila kao model AfD-u, od studenoga vodi u nacionalnim anketama.

Nakon što je postigla uspjehe u nizu nedavnih regionalnih izbora, Slobodarska stranka je najveći favorit za pobjedu na općim izborima sljedeće godine. U ovo doba prošle godine Austrijanci u anketama bili točno tamo gdje su sada njihovi njemački rođaci.