Ugledno Sveučilište u Teksasu, koje je bilo poprište prvog masovnog pokolja u zemlji, dopustilo je nošenje oružja

Charles Whitman 1966. ubio je 14, te ranio 31 osobu

PHILADELPHIA, PA - JANUARY 8: A police officer holds barrier tape several blocks away from the scene of a shooting ambush last night of 33-year-old Police Officer Jesse Hartnett, who was shot 13 times at close range on January 8, 2016 in Philadelphia, Pennsyvania. Surveillance footage reveals a suspect dressed in Muslim clothing and wearing a mask. The suspect was arrested.   Mark Makela/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Sveučilište Texas u Austinu na jugu Sjedinjenih Država dopustilo je studentima nošenje oružja u predavaonicima iako se s time ne slaže, ali je moralo postupiti sukladno zakonu kojim su lokalni vijećnici ukinuli dosadašnju zabranu.

“Mislim da pištoljima nije mjesto u sveučilišnom kampusu, dakle ta je odluka najveći problem s kojim sam se susreo otkako sam predsjednik”, rekao je dekan Gregory Fenves.

1966. godine poprište prvog masovnog pokolja

Rasprava potaknuta ukidanjem zabrane posebno je osjetljiva jer je upravo sveučilište Texas bilo 1966. godine poprište prvog masovnog pokolja unutar nekog sveučilišnog kampusa u zemlji. Tada je Charles Whitman ubio 14 osoba te ranio 31 kada je otvorio vatru iz tornja sa satom koji je služio kao opservatorij. Nekoliko je članova fakulteta zaprijetilo da će napustiti tu obrazovnu ustanovu.

Parlamentarni zastupnici konzervativne države popustili su lobistima koji zagovaraju nošenje oružja uvjereni da se niz pokolja u američkim obrazovnim ustanovama mogao izbjeći da su studenti imali oružje.

“Ručno oružje u visokoškolskim ustanovama suprotno je našoj misiji obrazovanja i istraživanja, temeljenog na ispitivanju, slobodi izražavanja i raspravi”, rekao je Fenves. Naglasio je da privatna sveučilišta u saveznoj državi Teksas i dalje brane oružje unutar kampusa. Sveučilište Texas vrlo je ugledno i jedno od najstarijih, a na njemu studira oko 51.000 studenata.