Nekad je nužno odabrati stranu

Uhićen vlasnik sarajevskog Dnevnog avaza i jedan od najmoćnijih BiH političara Fahrudin Radončić

Po nalogu Tužiteljstva uhitili su ga pripadnici SIPA-e

09.09.2009., Donji Vakuf, BiH - Pripadnici SIPA-e u pretresu policijske postaje Donji Vakuf, Jajce. Uhicenje osumnjicenika za ratne zlocine nad Hrvatima. 
Photo: Zoran Grizelj/Vecernji list
FOTO: PIXSELL/Vecernji list/PIXSELL

Čelnik Saveza za bolju budućnost Fahrudin Radončić uhićen je danas u Sarajevu, javljaju bosanski mediji. Po nalogu Tužiteljstva uhitili su ga pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), a optužen je za ometanje rada pravosuđa.

Trenutno je u prostorijama SIPA-e i nad njime se provodi kriminalistička obrada. U isto je vrijeme objavljeno i kako su specijalci SIPA-e upali u sarajevski list Dnevni avaz i počeli pretres prostorija. Radončić je osnivač tog bosanskohercegovačkog lista, piše Radio Sarajevo.

Ranija uhićenja

Pretresi se obavljaju i na još nekim lokacijama. Kako se doznaje iz SIPA-e, današnja akcija nastavak je operativne akcije Lutka 2, u kojoj su ranije uhićeni Bakir Dautbašić, tajnik Ministarstva za sigurnost BiH, i Bilsena Šahman, oboje članovi Saveza za bolju budućnost.

24.09.2009.,Sarajevo,BIH - Hotel Radon Plaza.Vlasnik novinske kuce "Avaz" iz Sarajeva Fahrudin Radoncic najavio novu politicku stranku u BIH Photo: Zvonimir Coric/Vecernji list
Fahrudin Radončić PIXSELL

Podsjetimo, Dautbašić i Šahman uhićeni su zbog ometanja rada pravosuđa u predmetu protiv Nasera Keljmendija. Tužilac Božo Mihajlović rekao je da je svjedokinja Azra Sarić, u predmetu koji se vodi protiv Keljmendija za ubojstvo Ramiza Delalića, izjavila da su Dautbašić i Šahman na nju vršili pritisak da u svom iskazu ne spominje Fahrudina Radončića.

Novinar i političar

Radončić se novinarstvom počeo baviti 1978. godine. Dvije godine kasnije postao je urednik Omladinskog pokreta u Titogradu, a u politiku je ušao 1983. Bio je tajnik Republičkog komiteta Saveza komunista Crne Gore te dopisnik zagrebačkog tjednika Danas, a Dnevni avaz pokrenuo je početkom devedesetih godina.

Na općim izborima 2010. godine kandidirao se i za člana Predsjedništva BiH. U studenom 2012. imenovan je za ministra sigurnosti. U vrijeme nereda koji su se u Federaciji BiH događali u veljači 2014., Radončić je otvoreno podržao demonstrante i tražio od policije da ne koristi prekomjernu silu. Stoga su ga neki bošnjački političari optužili da stoji iza protesta.

Radončić je pak za vandalizam prosvjednika optužio SDP BiH i SDA, koji su stoga zatražili njegovu smjenu, odnosno ostavku zbog populizma i ubiranja političkih poena. Zastupnički dom BiH Radončićevu smjenu izglasao je u ožujku 2014.

Odneseno jedno računalo i dokumentacija

Pretraženo je i sjedište tvrtke Avaz, koja je izdavač Dnevnog avaza, odakle je odneseno barem jedno računalo i dokumentacija. Akcija pod kodnim nazivom Lutka 2 povezana je s organiziranim kriminalom.

Podsjetimo, Naser Keljmendi bio je vođa jednog od najzloglasnijih kriminalnih skupina na Balkanu. Svoje je kriminalne operacije godinama vodio iz BiH, odakle je pobjegao pred uhićenjem, a uhićen je na Kosovu i tamo je protiv njega podignuta optužnica na temelju dokaza prikupljenih u BiH.

Keljmendija se tereti da je bio vođa organizirane kriminalne skupine umiješane u trgovinu drogom, iznude i najmanje jedno ubojstvo, a Radončić je u optužnici spomenut kao član te kriminalne skupine koji je navodno naručio ubojstvo Ramiza Delalića Ćele, sarajevskog kriminalca likvidiranog 2007.

Prijetnje smrću

Sarić, koja je bila Delalićeva partnerica, Tužiteljstvu BiH prijavila je kako su Dautbašić i Šahman “u šefovo ime” od nje tražili da u svjedočenju pred sudom u Prištini zaštiti Radončića, ali i Keljmendija. Obećali su joj kako će u tom slučaju biti nagrađena, a ukoliko ne pristane na njihove zahtjeve zaprijetili su joj smrću.

Istraga protiv Dautbašića i Šahman dovela je do Radončića, a u lokalne medije u BiH odmah nakon njegova privođenja počeli su curiti prijepisi presretnutih telefonskih razgovora koji potvrđuju zamršenu političko-kriminalnu kombinatoriku čiji je cilj bio metodom pritisaka i ucjena ishoditi različite ustupke Radončiću i SBB-u, i to od Stranke demokratske akcije (SDA) i nezina predsjednika Bakira Izetbegovića.

Radončić je u tim razgovorima u sve umiješao i voditelja misije OESS-a u BiH, američkog diplomata Johnathana Moorea navodeći kako je i od njega tražio da utječe kako bi se istraga o vezi s Keljmendijem zaustavila.

Duge cijevi u Avazu

Na Radončićevo privođenje reagirao je dopredsjednik stranke SBB Mirsad Đonlagić, koji je rekao kako je riječ o “besprizornoj političkoj montaži” te da iza svega stoji “kriminalni milje u Sudu BiH”. “Indikativno je da u vrijeme kada svjedočimo stabilizaciji prilika u BiH, kada je nova koalicija počela s radom, na sceni imamo brutalnu zloporabu pravosudnog sustava”, kazao je Đonlagić.

Glavni urednik Dnevnog avaza Faruk Vele ustvrdio je kako su istražitelji SIPA-e danas upali u redakciju s dugim cijevima, što je ocijenio pritiskom na medije, no iz SIPA-e su to zanijekali ističući kako su pretražene samo prostorije u Avazovu neboderu koje koristi Radončić i u kojima je i sjedište SBB-a.