Uhićenje Trumpovih bivših suradnika i dalje je glavna tema svjetskih medija; izvukli smo sve što trebate znati

Manaforta, Gatesa i Papadopoulusa tereti se za zavjeru protiv Amerike

US President Donald Trump walks to Marine One on the South Lawn of the White House August 22, 2017 in Washington, DC en route to Yuma, Arizona. / AFP PHOTO / Brendan Smialowski
FOTO: AFP

Istraga vezana za rusku umiješanost u prošlogodišnje američke predsjedničke izbore prošle, intenzivirala se u ponedjeljak. Trojica Trumpovih bivših suradnika našla se pod optužnicama za niz kaznenih djela, među kojima je i zavjera protiv Sjedinjenih Američkih Država. Da se nešto ozbiljno događa bilo je jasno odmah u ponedjeljak ujutro kada se Paul Manafort, bivši voditelj kampanje američkog predsjednika, predao saveznim vlastima.

Američki predsjednik Donald Trump, za čiji je položaj ovakav razvoj događaja itekako neugodan, sada se želi što više ograditi od svojih bivših suradnika. Izvukli smo nekoliko ključnih stvari o slučaju.

1. Tko je optužen?

Istragu vezanu za rusku umiješanost u američke izbore FBI je pokrenuo još prošle godine. Iz ureda posebnog federalnog savjetnika u ponedjeljak je stigla vijest da su optuženi Paul Manafort, bivši voditelj Trumpove kampanje, njegov poslovni partner koji je bio asistent u kampanji Rick Gates i predsjednikov savjetnik, američki odvjetnik, George Papadopoulus.

2. Za što su optuženi Trumpovi bivši suradnici?

Optužbe su široke, a sve su povezane s mogućim ruskim utjecajima u američkoj politici. Optužnica protiv Manaforta i njegovog asistenta u Trumpovoj kampanji, Gatesa, sadrži 12 točaka. Kako piše u priopćenju Roberta Muellera, posebnog savjetnika u istrazi o mogućoj povezanosti Trumpovog tima i Rusije, ovih 12 točaka uključuje zavjeru protiv Sjedinjenih Američkih Država, pranje novca, neregistrirano zastupanje stranog aktera, lažne izjave za FARA-u, lažne iskaze, te sedam slučajeva nepodnošenja izvještaja o stranim bankama i računima.

U optužnici stoji kako su Manafort i Gates generirali desetke milijuna dolara prihoda iz suradnje s ukrajinskim političkim strankama i čelnicima te da su taj novac prali kroz američke i strane entitete kako bi sakrili isplate između 2006. i najranije 2016. godine. Dvojac je svoje djelovanje i zaradu krio glumeći da su agenti ukrajinskih političkih stranaka. Papadopolous, inače međunarodni odvjetnik za energetiku koji je bio dio Trumpovog savjetničkog tima tijekom kamanje, priznao je krivnju za davanje lažnih iskaza FBI-u.

3. Manafort i Gates negirali krivnju

Managort i Gates dali su svoj iskaz pred saveznim sudom u ponedjeljak popodne. Negirali su krivnju, a sudac im je odredio mjeru kućnog pritvora te jamčevinu od 10 milijuna dolara za Manaforta i 5 milijuna dolara za Gatesa.

Odvjetnik bivšeg Trumpova voditelja kampanje Paula Manaforta rekao je u ponedjeljak kako nema dokaza da je Manafort bio u dosluhu s ruskom vladom dok je radio za kampanju te da je njegov rad u ime Ukrajine završio dvije godine ranije.

4. Što znači Papadopoulosovo priznanje?

Informacije koje je pružio Papadopoulos mogle bi biti ključne za daljnju istragu ovoga slučaja, piše Washington Post. Sudski dokumenti otkrili su i kako je on već tri mjeseca surađivao s istražiteljima, još od srpnja kada je uhićen. Papadopoulos je priznao kako je lagao FBI-ju o svojim interakcijama s ljudima bliskim ruskoj vladi. Lažno je tvrdio kako su se dogodili prije nego se pridružio Trumpovoj kampanji.

Papadopoulos je priznao kako je tijekom predsjedničke kampanje razgovarao s profesorom povezanim s ruskom vladom koji mu je otkrio da Moskva ima informacije kojima može osramotiti Hillary Clinton. Papadopoulos je u siječnju FBI-ju rekao da profesor ‘nije ništa’. No, sad priznaje kako je znao da profesor ima “značajne veze s ruskim vlastima”. Tako je, između ostaloga, priznao da ga je profesor upoznao s “Putinskom nećakom” i ruskim veleposlanikom u Londonu te da su htjeli dogovoriti sastanak između Trumpovih suradnika i ruskog vodstva kako bi raspravljali o odnosima između Sjedinjenih Država i Rusije pod predsjednikom Trumpom.

5. Trump se pokušava ograditi od optužbi

Optužnice protiv bivših suradnika u kampanji američkog predsjednika Donalda Trumpa nemaju veze s američkim čelnikom ili s njegovom kampanjom i ne pokazuju nikakve dokaze o dosluhu između kampanje i Rusije, rekla je u ponedjeljak glasnogovornica Bijele kuće Sarah Sanders.

U svom obraćanju, istaknula je da optužbe protiv bivšeg voditelja Trumpove kampanje Paula Manaforta i njegovog poslovnog partnera da su lobirali za ukrajinsku političku stranku nemaju veze s predsjednikom. Što se tiče uloge Papadopoulosa, Sanders je ustvrdila kako je njegova uloga u kampanji bila “iznimno ograničena” te da je bio samo volonter koji nije poduzimao nikakve samostalne korake.

6. Što će sada biti?

Sada svi zapravu čekaju što će napraviti posebni savjetnik Mueller koji ima izravnu naredbu zamjenika državnog tužitelja Roda Rosensteina da istraži sve vezano uz predsjedničku kampanju, ali i sve nepoznanice na koje će naići u istrazi. Njegove ovlasti su dosta široke, a istraga je fokusirana na moguću suradnju Trumpa i ruske administracije, ali i moguće Trumpovo ometanje istrage. Podsjetimo na to da je Trump dao otkaz Jamesu Comeyju, tadašnjem šefu FBI-a, nakon što je otvorio istragu u rusko uplitanje u američke izbore.

Trumpov odvjetnik Jay Sekulow rekao je da se predsjednik neće miješati u istragu posebnog savjetnika ministarstva pravosuđa Muellera. Prema saznanjima izvora CNN-a, optužnice specijalnog inspektora Mullera nisu iznenadile Trumpa. Navodno je već dugo vremena sumnjao da su članovi tima iz njegove predsjedničke kampanje predmet Muellerove istrage. No, priznanje krivnje Georgea Papadopoulosa bilo je nešto manje očekivano i izazvalo je dosta nelagode u krugovima Trumpovih saveznika.