Ukrajina i Rusija usuglasile četiri točke sporazuma? Spominje se i navodno rješenje za 'denacifikaciju'

Dogovor je, između ostalog, postignut i po pitanju zaštite ruskog jezika u Ukrajini

FOTO: Screenshot/Twitter

Rusija i Ukrajina približavaju se sporazumu o “ključnim” pitanjima, rekao je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu i dodao da se nada da će doći do primirja ako obje strane ne odustanu od dosadašnjeg napretka.

Cavusoglu, koji je putovao i u Rusiju i u Ukrajinu prošlog tjedna radi razgovora s kolegama po dužnosti Sergejom Lavrovom i Dmitrom Kulebom, rekao je za turske dnevne novine Hurriyet da je došlo do “približavanja pozicija obiju strana na važnim temama, ključnim temama”.

“Možemo reći da se nadamo primirju ako strane ne odu korak nazad s trenutnih pozicija”, rekao je Cavusoglu.

Koje su četiri ključne točke

Glasnogovornik turskog predsjednika Ibrahim Kalin je u razgovoru za televiziju Al Jazeera rekao da se dvije strane približavaju na četiri ključna pitanja. Radi se, najprije, o ruskom zahtjevu da se Ukrajina odrekne svojih ambicija da se pridruži NATO-u. Zatim, dogovor je navodno postignut oko “demilitariziranja” Ukrajine, kao i oko onog što Rusija naziva “denacifikacijom” te po pitanju zaštite ruskog jezika u Ukrajini.

Navodni sporazum zahtijevao bi od Rusije da objavi primirje i povuče svoje vojnike s ukrajinskog teritorija. Kompromis bi vjerojatno uključivao i da Kijev napravi simbolične ustupke te “zabrani određene skupine ili promijeni imena ulica nazvanih po ukrajinskim partizanima koji su se borili uz nacističku Njemačku protiv SSSR-a u Drugom svjetskom ratu”, prenosi Hurriyet.

Rusija bi također, prema izvorima, mogla ublažiti svoj zahtjev Ukrajini da ruski bude drugi službeni jezik u zemlji, u slučaju da Kijev ukine zakone koji ograničavaju njegovu upotrebu.

‘Za trajno primirje potreban susret Putina i Zelenskog’

Glasnogovornik turskog predsjednika rekao je da bi do trajnog primirja moglo doći isključivo susretom Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskija. No, dodao je da Putin smatra da pozicije o “strateškim pitanjima” Krima i Donbasa nisu dovoljno bliske kako bi se dogovorio sastanak.

Turska, članica NATO saveza, dijeli morsku granicu i s Ukrajinom i s Rusijom u Crnom moru i s obje zemlje je u dobrim odnosima te se ponudila kao posrednik u pregovorima između njih. Turska je iskazala svoju podršku Ukrajini, no istodobno se usprotivila širokim zapadnim sankcijama uvedenim Moskvi zbog invazije.