Umrla Latinka Perović

Povjesničarka i političarka preminula je u dobi od 89 godina

19.06.2015. Beograd - Latinka Perovic, srbijanska povjesnicarka i bivsa politicarka.
Photo: Boris Scitar/Vecernji list (19.06.2015. Beograd - Latinka Perovic, srbijanska povjesnicarka i bivsa politicarka.
Photo: Boris Scitar/Vecernji list, ASCII, 119
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/Pixsell

Povjesničarka Latinka Perović, uz Marka Nikezića predvodnica tzv. srpskih liberala koje je Josip Broz Tito smijenio 1972. godine, preminula je u dobi od 89 godina, javlja portal Nova.rs.

Rodom iz Kragujevca, Perović je s 27 godina postala predsjednica Antifašističkog fronta žena Srbije, a 1968. je postala sekretar Saveza komunista Srbije. Na toj je dužnosti ostala do 1972. kada je smijenjena pod optužbama za “anarholiberalizam” nakon čega se posvetila znanstvenom radu te je do kraja života bila jedna od najproduktivnijih povjesničarki na području cijele bivše Jugoslavije.

Od 1976. do 1998. radila je na Institutu za noviju povijest Srbije, a i nakon umirovljenja je nastavila s istraživačkim radom te je surađivala s nizom povjesničara novije generacije sudjelujući na brojnim okruglim stolovima i konferencijama. U turbulentnom periodu raspada SFRJ protivila se režimu Slobodana Miloševića, a nakon njegova pada angažirala se kraće vrijeme u LDP-u Čedomira Jovanovića, a u zadnje vrijeme u Građanskom demokratskom forumu. Bila je i dio građanskih intelektualaca okupljenih u tzv. Drugoj Srbiji zbog čega je godinama trpjela primitivne uvrede i kritike nacionalističkog dijela javnosti u Srbiji.

Obavljala drugu najvažniju funkciju u Srbiji

Prije nekoliko godina u Zagrebu je predstavila svoju knjigu “Zatvaranje kruga: ishod rascjepa 1971-1972”, a tom je prilikom rekla da su ona i drugi pripadnici liberalne frakcije u SKJ znali kako su promjene nužne, ali da su bili u zabludi kada su mislili da se reforme mogu provesti kroz samu svemoćnu partiju i uz Tita kao konačnog arbitra. Rekla je i kako je publici željela ponuditi dokument o jednom vremenu koji može sadržavati neke od odgovora na pitanja zašto su nam se dogodili ratovi iz 90-ih godina prošlog stoljeća i zašto i kako se raspala nekadašnja zajednička država.

Perović je knjigu napisala još davne 1974. godine nakon što je kao liberal smijenjena s druge najvažnije dužnosti u Savezu komunista Srbije zajedno s Markom Nikezićem. Obračun sa srpskim liberalima u novijoj je povijesti ostao zabilježen kao nastojanje tadašnje partijske vrhuške predvođene Josipom Brozom Titom da uspostavi neku vrstu ravnoteže u represijama nad tadašnjim jugoslavenskim republikama nakon što su smijenjeni svi istaknutiji čelnici “hrvatskog proljeća” predvođeni Savkom Dabčević-Kučar i Mikom Tripalom.

Kritička struja unutar partije

“To je podatak o vremenu i dokument”, rekla je Perović govoreći o svojoj knjizi koja zapravo sve do tada nije stigla do šire publike. Prvo izdanje objavljeno je u Sarajevu, i to u “Svjetlosti” 1991. pa je većina tiraža uništena u ratnim razaranjima, a niti jedan primjerak nije stigao, primjerice, do Beograda.

Priznala je kako su ona i drugi pripadnici liberalne frakcije u SKJ znali da su promjene nužne, ali su bili u zabludi kada su mislili da se reforme mogu provesti kroz samu svemoćnu partiju i uz Tita kao konačnog arbitra. “Bili smo kritička struja unutar partije i smatrala sam da je totalno gledište na to razdoblje bilo pojednostavljeno i potaknulo je paralizu pa je odložilo nužni dijalog unutar Jugoslavije”, kazala je Perović.

Smjena liberala početkom 70-ih godina, tvrdi Perović, označila je uvod u “duboke mentalne promjene u Srbiji” kojima se pripremilo “jezik sile” u rješavanju problema koji će se otvoriti Titovom biološkom smrću. “Ostali smo u zatvorenom krugu čiji je promjer sve manji”, zaključila je Perović.