U Osijeku umro Jakob Dencinger, čuvar niza nacističkih logora o čijoj se mračnoj prošlosti dugo nije znalo

Umro je u 92. godini života i nije dočekao kraj istrage o ratnim zločinima

30.01.2014., Cepin - Njemacke vlasti sumnjaju na osjecanina Jakoba Dencingera da je sudjelovao u ratnim zlocinima tijekom drugog svjetskog rata. Grobno mjesto  Jakoba Decingera na Cepinskom groblju. 
Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Jakob Dencinger, pripadnik zloglasne SS jedinice Totenkopf i čuvar u nacističkim koncentracijskim logorima Auschwitzu, Mauthausenu, Buchenwaldu i Plaszowu umro je u Osijeku, u 92. godini života.

Dencinger je rođen u Čepinu, kraj Osijeka, 29. lipnja 1924. Veći dio života proveo je u Sjedinjenim Američkim Državama, u saveznoj državi Ohio, gdje se u gradu Akronu bavio poduzetništvom.

SAD je napustio 1989. godine kada su Amerikanci pokrenuli istragu o njegove nacističke prošlosti. Dencinger je naime, obmanuo američke vlasti kada se 1956. godine iz Jugoslavije preselio u SAD: posve je prešutio činjenicu da je bio čuvar u zloglasnim nacističkim logorima.

Lagodan život u središtu Osijeka

Saznavši da su mu američki istražitelji za petama, Jakob Dencinger preko noći je napustio Akron, ostavivši ondje suprugu i sina te kompletnu imovinu. Sklonio se nakratko u Njemačku, a onda, iskoristivši turbulentno vrijeme raspada Jugoslavije, 1990. vratio se u Hrvatsku.

U Osijeku je kupio dva velika stana na Šetalištu Kardinala Franje Šepera, u središtu grada i živio lagodnim životom američkog umirovljenog bogataša. Svoju nacističku prošlost nije spominjao, među susjedima slovio je kao uspješan čovjek koji se obogatio u Americi i pod stare dane iz dijaspore odlučio vratiti u rodni kraj.

Ulaz u koncentracijski kamp Auschwitz
Ulaz u koncentracijski kamp Auschwitz AFP

U Čepinu kraj Osijeka, gdje je rođen, izgradio si je velebnu grobnicu i za života ondje dao uklesati: “Ponosni smo što smo te imali, sretni što smo s tobom bili i vječno tužni što smo te izgubili”.

Dencinger odbijao kontakt s novinarima

U siječnju 2014. mediji su otkrili da je Dencinger, mirni stanovnik Osijeka, uglađeni fini gospodin džentlmenskih manira, osoba mračne prošlosti. Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku pokrenulo je izvide, no istraga o Dencingeru nije nikada započela. Tako je i umro, lišen bilo kakve odgovornosti za ono što je radio tijekom Drugog svjetskog rata.

Predstavnički dom američkog Kongresa, krajem listopada 2014. usvojio je zakona kojim su osobe poput Denzingera, svojedobno u SAD-u osumnjičene za ratne zločine, ostale bez isplate novca iz fonda socijalnog osiguranja, pa je Dencingeru prestala stizati mirovina od 1.500 dolara mjesečno.

Dencinger je, nakon što je postala poznata njegova nacistička prošlost u Osijeku živio povučeno. Odbijao je svaki kontakt s novinarima i tek povremeno moglo ga se vidjeti na prozoru stana koji gleda na osječko dravsko šetalište. Kad ga je ovaj novinar u siječnju 2014. nazvao i kratko dobio na telefon, arogantno je rekao: Nemam interesa s vama razgovarati.