UN je upravo objavio grozne brojke o genitalnom sakaćenju žena i curica

Više od 200 milijuna djevojčica i žena godišnje genitalno je osakaćeno

TO GO WITH AFP STORY BY HELEN VESPERINI
Amran Mahamood, who has made a living for 15 years by circumcising young girls, looks into a piece of a mirror on February 19, 2014 in Hargeysa. The centuries old tradition of female circumcision, also known as female genital mutilation (FGM), is on the decline in northern Somalia, though it continues to have some of the highest rates of women who have undergone the practice in the world. AFP PHOTO/ Nichole Sobecki / AFP / Nichole Sobecki
FOTO: AFP

Prema podacima Ujedinjenih naroda u svijetu je u prošloj godini više od 200 milijuna djevojčica i žena podvrgnuto genitalnom sakaćenju, tradicionalnom ili vjerskom obredu koji je nažalost još uvijek prisutan u brojnim afričkim i azijskim zemljama iako se ne spominje ni u Bibliji niti u Kuranu.

UN procjenjuje da je ta brojka daleko veća te da se unatoč naporima povećava iz godine u godinu. “Ako se ovakvi trendovi nastave broj djevojaka i žena podvrgnutih FGM-u (female genital mutilation) značajno će se povećati u idućih 15 godina”, objavio je UNICEF u petak, uoči Međunarodnog dana nulte tolerancije prema FGM-u.

Po UNICEF-ovom istraživanju u 30 zemalja gotovo polovica od ukupnog broja osakaćenih djevojaka i žena dogodila se u Egiptu, Etiopiji i Indoneziji.
Također se procjenjuje da je u odnosu na 2014. broj osakaćenih djevojčica i žena veći za 70 milijuna što se pripisuje i uvrštavanju podataka iz Indonezije.

Kršenje ljudskih prava

Zamjenik izvršnog direktora UNICEF-a Geeta Rao Gupta izjavio je da se obrezivanje žena razlikuje po regijama i kulturama te da im je svima zajednička opasnost po zdravlje i život. “Genitalno sakaćenje je kršenje ljudskih prava djevojka i žena i svi, od vlada, zdravstvenih djelatnika, vođa zajednice, roditelja i obitelji moramo uložiti napore da se to zaustavi”, poručio je Gupta.

Drevni ritual obično uključuje potpuno ili djelomično uklanjanje vanjskih genitalija, a obično se izvodi prije negoli djevojčice napune pet godina.
U najekstremnijem obliku vaginalni otvor im se ušiva prema trbuhu. Mnoge zajednice podržavaju genitalno sakaćenje jer je preduvjet za brak, a mnogi ga vide kao religiozne obveze, iako se ne spominje u Kuranu ili Bibliji.

Somalija ima najveću stopu FGM-a

Zemlja s najvećom stopom FGM-a i dalje je Somalija, zatim slijede Gvineja, Džibuti i Sijera Leone.

Ipak zahvaljujući prevenciji, u zadnjih 30 godina broj osakaćenih žena i djevojčica drastično se smanjio u Liberiji, Burkini Faso i Keniji.

Izvješće ne sadrži podatke iz svih zemalja gdje je FGM prijavljen, pa tako nema podataka za Indiju, Kolumbiju, Maleziju, Oman, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate.