Unatoč ruskim napadima, ISIS se približava sirijskom gradu Aleppu (a SAD i Rusija kreću u razgovore)

Upravo traje velika ofenziva džihadista na najveći sirijski grad

FOTO: AFP

Rusija i Sjedinjene Američke Države spremne su već ovaj vikend početi razgovore o sigurnosti svojih pilota koji sudjeluju u vojnim operacijama u Siriji, rekao je u petak glasnogovornik Pentagona, a prenose u subotu agencije. “Američko ministarstvo (obrane) primilo je službeni odgovor ruskog ministarstva obrane na prijedlog kako jamčiti sigurnost zračnih operacija u Siriji”, rekao je Peter Cook. Pentagon razmatra odgovor i pregovori bi mogli početi već za vikend.

SAD, koji se protivi ruskoj potpori sirijskome predsjedniku Bašaru al Asadu, odbacuje suradnju s Rusijom, ali je pristao dogovoriti mehanizme za sigurnost zračnog prostora. To je pitanje postalo aktualno ulaskom Rusije 30. rujna u sirijski sukob, gdje SAD već godinu dana predvodi međunarodnu zračnu kampanju protiv terorističke Islamske države. Dan nakon prvih ruskih bombardiranja u Siriji, američki vojni i civilni dužnosnici razgovarali su s ruskim kolegama o tome kako izbjeći nesreće između avijacija dviju zemalja.

Zajedničke radijske frekvencije

Neka od pitanja koje trebaju dogovoriti su radijske frekvencije kojima će se koristiti avioni za komunikaciju “u slučaju nesreće” te jezik kojim će komunicirati. Amerikanci izrazom “deconfliction” označavaju tip komunikacije u kojem dvije stane razmjenjuju informacije kako bi izbjegle nesreće između zrakoplova koji sudjeluju u operacijama na istome prostoru.

Sigurnost pilota postala je još važnija otkako su NATO i SAD optužili Rusiju da je prekršila turski zračni prostor, piše Reuters. Podsjeća da je SAD objavio i da su ruske krstareće rakete pale na iransko tlo, što su službeno opovrgnuli i Iran i Rusija.

Džihadisti ISIS-a napreduju prema Aleppu

Pregovori dviju najvećih svjetskih vojnih sila počinju u trenutku kada borci ISIS-a nastavljaju veliku ofenzivu prema najvećem sirijskom gradu Aleppu, čiji je jedan dio dosad pod kontrolom Asadovih snaga, a drugi drže razne militantske skupine.

U petak su džihadisti ISIS-a zauzeli nekoliko sela u okolici grada, a u subotu su se izgleda Alepu približili na samo dva kilometra. Sirijski opservatorij za ljudska prava, nevladina organizacija sa sjedištem u Londonu, a koja ima razgranatu mrežu kontakata diljem Sirije, tvrdi da je je to najveći uspjeh ISIS-a otkad je krenuo u ofenzivu tijekom kolovoza.

Rusi nastavljaju sa zračnim napadima

Sve to vrijeme u Siriji traju ruski zračni napadi na položaje Islamske države. Međutim, Zapad tvrdi da su ruske bombe do sada u manjoj mjeri pale na ISIS, a u većoj na položaje raznih pobunjenika. Ruski vojni zrakoplovi pogodili su u petak bazu na sjeveroistoku Sirije koja pripada pobunjeničkoj skupini koju su uvježbavali američki stručnjaci, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Zrakoplovi su pogodili bazu Odreda 13 u blizini sela Han Sheihun u pokrajini Idlib, ranivši borce i izazvavši materijalnu štetu, objavio je opservatorij. Odred 13 to je potvrdio na Facebooku, ističući da je lokacija posve uništena i da je nekoliko boraca poginulo. Tu skupinu ne čine islamisti i uvježbavana je u sklopu američkog programa.

Amerikanci jučer priznali propast programa obuke

Inače, Amerikanci su jučer okončali Pentagonov program treniranja i obuke sirijskih vojnika, vrijedan 500 milijuna dolara Predsjednik SAD-a Barack Obama prihvatio je činjenicu da ovaj program nije uspio stvoriti borbene snage koje se na terenu mogu suprotstaviti ISIS-u. Jučer su objavili da će revidirati svoju politiku potpore sirijskim pobunjenicima, koji se bore protiv ISIS-a. Najavili su da će provjerenim pobunjeničkim jedinicama osigurati oružje i opremu, što bi moglo značiti povećanje američke pomoći.