Nekad je nužno odabrati stranu

USKOK je napravio teško shvatljiv propust u istrazi Ivice Lovrića; kuća i ured pretraženi su mu nezakonito

Ovo bi moglo ugroziti cijelu optužnicu protiv Ivice Lovrića i Klemma

Obrana Ivice Lovrića, šefa kampanje i jednog od najbližih suradnika Milana Bandića, danas je uzdrmala njegovu optužnicu podignutu zbog sumnji u kriminalnu pozadinu transfera košarkaša Cibone Darija Šarića.

Riječ je o slučaju otvorenom još u studenom 2014. godine kada je Lovrić uhićen zbog malverzacija u koje je, navodno bio upleten i Josip Klemm, vlasnik zaštitarske firme i šef braniteljske udruge, koji je Ciboni u prosincu 2012. posudio više od pola milijuna eura.

Istražitelji su tada pretražili kuću i ured gospodina Lovrića, kao i prostorije Košarkaškog kluba Cibona koje je koristio dok je bio njegov predsjednik. Tu je funkciju napustio svega dva mjeseca prije uhićenja.

Obrana tražila izdvajanje nezakonitih dokaza

Ovaj proces sada je prekinut i to zbog nevjerojatnog gafa na koji je optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu danas upozorila Lovrićeva odvjetnica Ksenija Vržina. Naime, u zapisnicima o pretrazi njegove kuće i ureda nema potpisa svjedoka. A ti su potpisi prema Zakonu o kaznenom postupku nužni, jer njima svjedoci jamče da je pretraga provedena zakonito i da su joj cijelo vrijeme bili nazočni. Dokument bez potrebnih potpisa USKOK je nakon istrage priložio uz optužnicu.

Iako iz USKOK-a tvrde da su svjedoci bili nazočni na pretrazi, ali su omaškom propustili potpisati zapisnik, nije isključeno da će ovaj dokaz morati biti izdvojen iz sudskog spisa kao nezakonit.

Odluku o zakonitosti pretrage Lovrićevog doma i ureda sudsko vijeće Županijskog suda u Zagrebu donijet će idući tjedan, a tada će biti odlučeno i hoće li biti potvrđena optužnica protiv njega i Klemma. Sumnje u zakonitost procesa mogle bi dati obrani mogućnost da dovede u pitanje cijelu optužnicu.

Zarada nakon raskida ugovora s Darijom Šarićem

USKOK tvrdi da je Lovrić zlorabio svoju funkciju predsjednika Cibone prilikom transfera igrača Darija Šarića. Naime, uoči prodaje Šarića dogovorio je s Klemmom pozajmicu od 550 tisuća eura kako bi se isplatila odšteta Hrvatskom košarkaškom savezu, računajući da će s vlasnikom zaštitarske tvrtke podijeliti 1,2 milijuna eura koliko bi Ciboni pripalo u slučaju jednostranog raskida ugovora sa Šarićem.

USKOK tvrdi da se ugovorom Lovrića i Klemma Cibona obvezala da će pozajmicu s pripadajućom kamatom od 8 posto vratiti do 1. rujna 2014. godine. Osim toga, na Klemmov zahtjev, ugovoreno je i da će Cibona, ako Šarić jednostrano raskine ugovor i prijeđe u drugi klub, pola ukupnog iznosa što joj pripada, umanjenog za iznos pozajmice uvećane za pripadajuće kamate, te umanjenog za 10 posto koliko dobiva agent igrača, isplatiti tvrtki “Klemm security”.

U pitanju je iznos od 227.435,89 eura. No, do isplate tog iznosa nije došlo jer ga je Cibona odbila isplatiti, pokrenuvši ubrzo i sudski spor protiv Klemmove tvrtke zbog smanjenja obveza na pravičan iznos.

Nezakonito zapošljavanje u Zagrebačkom holdingu

Optužnicom je Lovriću na teret stavljeno i nezakonito zapošljavanje u podružnici Zagrebačkog holdinga- Upravljanje sportskim objektima. USKOK vjeruje kako ima dokaze da je Lovrić, koristeći svoj autoritet pročelnika, potkraj studenoga 2013. godine tražio Dragutina Kosića, koji je tada upravljao sportskim objektima u Zagrebu, da zaposli petero tadašnjih zaposlenika Cibone bez obzira ispunjavaju li uvjete te bez obzira na stvarne potrebe zapošljavanja.

Kosić je Lovrića i poslušao, pa je i sam optužen u ovom slučaju. Novi zaposlenici nastavili su raditi u Ciboni, a plaćala ih je ustanova Upravljanje sportskim objektima kao poslovni sljednik Podružnice. Na ovaj način gradski je proračun oštećen za 659.935,75 kuna.

Lovrić je optužen da je zlorabio svoj položaj te trgovao vlastitim utjecajem, dok je Klemm okrivljen da ga je na to potaknu. Kosić je pak u tome pomagao, a u međuvremenu je sve priznao i s tužiteljstvom se nagodio na uvjetnu kaznu.