USKOK je tražio da se Ivici Lovriću zabrani da bude pročelnik, ali sud je to odbio (a vratio mu je i jamstvo)

Ukidanje jamstva posljedica je nedavne izmjene ZKP-a

FOTO: Vjekoslav Skledar /Telegram

USKOK je od suda zatražio da se Ivici Lovriću, gradskom pročelniku za kulturu, obrazovanje i sport, jednom od najbližih suradnika gradonačelnika Milana Bandića, s kojim je zajedno i optužen u aferi štandovi, izrekne zabrana obavlja pročelničke dužnosti. Taj zahtjev upućen je Županijskom sudu u Zagrebu čije optužno vijeće odlučuje o osnovanosti optužnice koja Lovrića tereti za sudjelovanje u malverzacijama u Ciboni, zajedno s vlasnikom zaštitarske tvrtke Klemm sigurnost, Josipom Klemmom.

Naime, do kraja rujna ove godine sudovi imaju rok za ukidanje odluka o jamstvima uz koje su okrivljenici, kao i Lovrić u ovom slučaju, bili na slobodi od početka procesa. Lovrić je još krajem 2014. godine, nakon uhićenja, uplatio jamstvo od 400 tisuća kuna te obećao sudu da neće utjecati na svjedoke niti pokušati ponoviti kazneno djelo. Do svibnja 2015. godine nije smio ni voditi gradski ured kojem je do otvaranja istrage bio na čelu. Međutim, nakon žalbe njegove obrane, ta je zabrana ukinuta, a Lovrić se vratio u gradsku pravu. Od tada, dakle već gotovo dvije i pol godine, radi kao pročelnik.

Izmjene ZKP-a o jamstvu

Međutim, rješenje o jamčevini je sve do sada bilo na snazi. Nakon izmjene Zakona o kaznenom postupku krajem srpnja ove godine, sve odluke o jamstvima se ukidaju, jer se ono od sada može odrediti samo ukoliko postoji bojazan da bi okrivljenik mogao pobjeći. Kako to nije slučaj kod Lovrića, sud je po službenoj dužnosti ukinuo rješenje o jamčevini i Lovriću vratio njegovih 400 tisuća kuna.

Nove zakonske odredbe, što ih je Telegram detaljno analizirao, propisuju da će u ovakvom slučaju sud, nakon ukidanja jamstva, razmotriti mogućnost određivanja neke teže (a postoji samo vraćanje u istražni zatvor) ili blaže (zabranje obavljanja funkcije ili kontakta sa svjedocima) mjere za okrivljenika kako ne bi ometao proces ili ponovno kršio zakon.

Tako je USKOK predložio da se Lovriću, kao blaža mjera, ponovno odredi zabrana obavljanja pročelničke dužnosti. No, kako neslužbeno doznajemo, sud to nije prihvatio. Očito je smatrao da nakon dvije i pol godine od kada se Lovrić vratio na funkciju to više nema smisla. Lovrić će tako rasplet malverzacija veznih za transfer košarkaša Darija Šarića čekati na slobodi, bez jamčevine i bez ikakve zabrane.

Rasplet procesa će se na neko vrijeme prolongirati

A to bi moglo potrajati još mjesecima, jer će slučaj ionako ponovno završiti na Vrhovnom sudu RH. Naime, optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu odbilo je kao nezakonite izdvojiti zapisnike o pretrazi Lovrićevog ureda. Te zapisnike, o čemu je Telegram također već izvještavao, svjedoci pretrage nisu potpisali pa, po stavu Lovrićeve obrane, ni pretraga ni ono što je u njoj pronađeno ne može prema zakonu biti valjan dokaz.

Budući da sud nije prihvatio zahtjev Lovrićeve odvjetnice Ksenije Vržine da se te potvrde kao nezakonite izdvoje iz spisa, uložena je žalba o kojoj će odlučivati Vrhovni sud RH. U međuvremenu su i sami svjedoci pretrage na sudu potvrdili kako uopće nisu znali kako bi trebali nadzirati što policajci rade u Lovrićevom uredu te su cijelo vrijeme pretres pratili sa strane pa i ne znaju što je sve pročelniku oduzeto.