Uskok naložio istragu braniteljskog statusa Mirka Raškovića, doznaje N1

Rašković je danas i službeno dao ostavku na mjesto dožupana i ide u Sabor

Mirko Rašković i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović
FOTO: PIXSELL

Uskok je dao policiji istražiti navode bivšeg SDSS-ovca Mirka Raškovića koji se požalio predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović na pritiske i prijetnje iz njegove, sada već bivše, stranke, neslužbeno doznaje N1. Raškovićev braniteljski status također bi se mogao naći pod istragom, također neslužbeno doznaju s N1.

Podsjetimo, Rašković je u srijedu podnio ostavku na mjesto dožupana šibensko-kninskog kako bi mogao aktivirati mandat zastupnika u hrvatskom saboru. Kako je Telegram jučer ekskluzivno doznao, Rašković planira ući u Sabor i tamo dati podršku Domoljubnoj koaliciji predvođenoj HDZ-om.

Tvrdnje Milorada Pupovca

Između ostaloga Uskok će provjeriti i tvrdnje Milorada Pupovca kako je Rašković bio pod pritiskom stranke s kojom su godinama surađivali i bili partneri u vlasti. Uskok je dao nalog i za provjeru izjava Mostovaca, točnije, provjeravat će navodne pritiske kojima su bili izloženi Stipe Petrina i Ivan Kovačić.

Na stranicama Državnog odvjetništa objavljeno je priopćenje u kojem stoju da su naložili policiji provođenje izvida, a sve zbog saznanja iz medija.

Saznanja iz medija

Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) je na temelju članka 206. Zakona o kaznenom postupku naložio policiji provođenje izvida, a slijedom saznanja iz medija u kojima su se iznosili podaci o prijetnjama te navodnom kupovanju–trgovini mandatima, tj. mogućim koruptivnim aktivnostima prema osobama koje su na osnovu službenih rezultata parlamentarnih izbora dobile saborski mandat za 8. saziv Hrvatskog sabora, stoji u priopćenju objavljenom na stranicama DORH-a.

Osnova sumnja u prijetnje

S obzirom da istupi pojedinih novoizabranih saborskih zastupnika u medijima upućuju na zaključak o postojanju osnove sumnje u počinjenje kaznenih djela prijetnje i koruptivnih kaznenih djela; u svrhu temeljne ustavne obveze čuvanja parlamentarnog poretka Republike Hrvatske; Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) je dužno provjeriti izrečene navode.

Ovo postupanje ne prejudicira moguću kaznenu odgovornost ni jedne osobe. O rezultatima izvida i eventualnim naknadnim aktivnostima javnost će biti pravovremeno obaviještena, napominju iz DORH-a.