Nekad je nužno odabrati stranu

NOVI IZBORI: OPORBA PRIKUPILA 85 POTPISA ZA RASPUŠTANJE, GLASANJE U PONEDJELJAK

Oporba i Most sakupili su potrebne potpise

16.06.2016., Zagreb - U Saboru je na prijedlog HDZ-a pocela rasprava o opozivu premijera Oreskovica. Zoran Milanovic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

PREGLED NAJVAŽNIJIH STVARI DANA

  • SDP, Most i niz manjih stranaka prikupili su 85 potpisa za raspuštanje Sabora
  • Traju konzultacije kod predsjednice Kolinde Grabar Kitarović
  • Predsjednik Sabora Reiner je prekinuo sjedinicu, ali se ne kada će se glasati o raspuštanju Sabora
  • U odluku o raspuštanju stavljena je napomena kako se Sabora raspušta 15.7 – od tada kreće rok od najmanje 30 i najviše 60 dana za nove izbore
  • Najizgledniji datumi za nove izbore, što žele SDP, HNS i Most su 4. i 11. rujan
  • Karamarko najavljuje kako će nastaviti razgovore o većini

Lider HDZ-a Tomislav Karamarko kazao je kako će i “dalje nastaviti razgovore s nekim ljudima”, te kako su im izbori najgora opcija. “Pokušat ćemo preokrenuti priču”, rekao je i dodao kako su rekli predsjednici da im da još tjedan dana da zastupnike koji su potpisali raspuštanje Sabora nagovori da potpišu za mandatara Zdravka Marića.

“Znat ću prosuditi što je najbolje za moju stranku, znao sam dva puta odstupati s nekih funkcija”, rekao je lider HDZ-a. “Bitno je glasanje, a ne potpisi”, kazao je Karamarko. “Taktika je bila jako dobra, ali neki se nisu držali dogovora”, rekao je i tako zapravo potvrdio kako su mnogi zastupnici, na koje je HDZ računao, potpisali za raspuštanje Sabora.

Domagoj Ivan Milošević rekao je kako je zakonski rok o izglasavanju raspuštanja Sabora 15 dana, ali kako će “to vjerojatno biti manje, 7.8 dana”. Kazao je kako nude kvalitetniju i funkcionalniju Vladu od ove.


“Reiner poslovnikom ima pravo staviti na dnevni red tu odluku kada želi”, kazala je za Telegram ustavno pravna stručnjakinja Sanja Barić, no dodala ako bi nakon predanih 76 ili više potpisa Reiner trebao staviti tu točku na dnevni red danas ili najkasnije u ponedjeljak.


Saborska služba zaprimila je 85 potpisa za raspuštanje Sabora, javlja Večernji list.


N1 neslužbeno doznaje kako danas neće biti nastavka sjednice, pa se tako danas neće glasati o raspuštanju Sabora.


Potrebnih 76 potpisa za raspuštanje Sabora, a samim time i nove izbore upravo je sakupljeno, objavio je SDP na Twitteru. Svi oni koji žele raspuštanje Sabora nisu potpisali SDP-ovu listu, već su zastupnici poput Ivana Vilibora Sinčića, a isto je najavio i Drago Prgomet, predali svoje liste.

Oporba je dogovorila s Mostom da stave u preambulu odluke da ona stupa na snagu 15.7. Izbori se moraju održati u roku od 60 dana, a najranije 30 dana što točno određuje predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Milan Bandić je predsjendici kazao kako bi izbori trebali biti što prije, a IDS, HNS i Most da bi se oni trebali održati u rujnu, vjerojatno 4. ili 11. rujna. “O datumu izbora odlučuje predsjednica, mi smo rekli da je 4. rujan razuman datum kad već ne može ranije”, rekao je šef SDP-a Zoran Milanović.


Milan Bandić kaže da je on “intimno za izbore”, a Milivoj Špika još uvijek vjeruje u preslagivanje. Opširnije o tome možete pročitati OVDJE.


Kazao je kako se čeka odluka da će Sabor biti raspušten 15. srpnja, te od toga dana kreću rokovi – najmanje 30, a najviše 60 dana. “Gospodin Reiner je predsjednik Sabora, on bi trebao sada u 13.30 dati na glasanje raspuštanje Sabora”, rekao je.

“Predsjedniku Sabora predali smo prijedlog odluke o raspuštanju uz potpise zastupnika. Skupljeno je dovoljno potpisa za raspuštanje Sabora”, napisao je SDP na Twitteru.

SDP od predsjednika Sabora Željka Reinera traži da prekine sjednicu Sabora i nastavi nakon konzultacija s predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović jer su 82 zastupnika predala zahtjev. Reiner je kazao kako prihvaća prijedlog oporbe i prekida sjednicu Sabora, ali nije kazao kada će se nastaviti. Novinarima u Saboru, na pitanje hoće li danas početi rasprava o raspuštanju u prolazu je dobacio – danas ništa, javlja N1.


HDZ i dalje tvrdi kako skuplja potrebnih 76 potpisa za osobu koju su predložili za mandatara Zdravka Marića. Ukoliko su informacije o skupljenim potpisima za raspuštanje Sabora točne, očito je kako HDZ neće moći presložiti novu Vladu.

Zastupnik HNS-a Goran Beus Richembergh rekao je danas kako počinje rok od dva tjedna da se uvrsti u raspravu prijedlog za raspuštanje Sabora, javlja N1.

Procedura novih izbora

S obzirom da je skupljeno 76 potpisa, predsjednik Sabora raspravu mora uvrstiti na dnevni red u roku 14 dana. S obzirom na to da su Laburisti svoj zahtjev predali 8. lipnja, rok bi bio 23. lipnja. Ako Sabor donese odluku o samoraspuštanju, predsjednica mora raspisati privremene parlamentarne izbore koji se, prema Ustavu, moraju održati najranije za 30 dana, a najkasnije za 60 dana.

Na kraju, činjenica je kako bilo koji zahtjev, i kad se uvrsti na dnevni red, mjesecima ne mora uistinu doći na raspravu. Mogućnosti manipulacije predsjednika Sabora su prilično velike, budući da je Poslovnik pisan tako da pogoduje vladajućima. Teško je, međutim, očekivati da bi bilo koji predsjednik parlamenta uistinu opstruirao ovakav proces.

Ako predsjednik Hrvatskog sabora zaprimi zahtjev od 76 zastupnika za raspuštanjem HS-a (bilo da su na istom papiru ili kao odvojeni zahtjevi, bitno je da je ukupno 76), on to mora staviti na dnevni red (što je g. Reiner i najavio te odbio svaku sumnju u to da to ne bi napravio).

Ustavnopravna logika zahtijeva da se o tome raspravlja odmah, bez odgode. I sada, navodno, postoji neka dvojba – a što ako predsjednik Sabora odluči otezati s raspravom i glasanjem o tome, ako stavi na dnevni red, ali prvo obrađuje sve druge točke, a ovu pusti za kraj.

Zakoni bez legitimiteta

Poslovnik HS-a to omogućava, ali bi to bio ustavnopravni skandal prve vrste. Iz dva razloga:
1. nitko ne može skupiti 76 potpisa za novog mandatara kada je 76 potpisa već dano za raspuštanje Sabora pa je besmisleno čekati, a 2. to onda zapravo znači da se odgađanjem rasprave i glasovanja o raspuštanju HS-a (a čiji je ishod očit, budući da se ima 76 potpisa)

2a) pokušava donijeti određene zakone s većinom na odlasku, dakle bez legitimiteta i

2b) kako bi se istovremeno ucjenama, prijetnjama i tko zna kojom vrstom kupovine (pa i kaznenim djelima, moguće) nekoga natjeralo da se predomisli.

Cijelu proceduru prijeveremenih izbora nakon raspuštanja Sabora možete pročitati OVDJE.