Nekad je nužno odabrati stranu

Uskoro Počinje proces za Bandićeve suradnike koji su investitorima omogućavali ilegalnu gradnju

Donosimo ključne lokacije na kojima su mijenjani urbanistički planovi

19.10.2014., Zagreb - Pripadnici PNUSKOK-a vratili su Milana Bandica u njegov stan u Buzanovoj ulici. Milan Bandic uhicen je danas popodne zajedno sa predsjednikom Uprave Zagrebackog holdinga Slobodanom Ljubicicem i predsjednikom uprave CIOS-a Petrom Pripuzom. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Bila je veljača još 2007. godine kada je makarski poduzetnik hercegovačkih korijena, Petar Milas, odlučio graditi na zagrebačkom Vrbiku. Kako bi njegova zgrada bila veća nego što je to bilo predviđeno urbanističkim planom i kako bi prodajom stanova samo na toj lokaciji došao do zarade veće za gotovo pola milijuna kuna, pomogli su mu, sumnjaju istražitelji, najbliži suradnici gradonačelnika Milana Bandića zaduženi za urbanizam.

Ispravke u korist investitora

Prema navodima u optužnici, sumnja se da su godinama pogodovali moćnim investitorima i omogućavali im gradnju veću od one što ju je urbanističkim planom dozvolila gradska skupština. Pod krinkom običnih ispravaka urbanističkih planova nicale su sve više građevine i ostvarivala se milijunska zarada. U pitanju međutim nisu bile ispravke već, kako se sumnja, ozbiljne izmjene sadržaja gradskih planova gradnje. Na Milasovoj čestici jednom takvom ispravkom povećana je mogućnost gradnje za više od tisuću kvadrata.

Detalji ovih nezakonitih ispravljanja gradskih urbanističkih planova počet će izlaziti na površinu tek krajem idućeg mjeseca kada na Županijskom sudu u Zagrebu počinje proces za četvero tadašnjih gradskih pročelnika – Željka Horvata, Davora Jelavića, Jadranku Veselić Bruvo i Ivicu Fanjeka te moćnog Bandićevog suradnika Vidoja Buluma i dugogodišnju tajnicu Gradske skupštine Gretu Augustinović Pavičić. Telegram donosi ključne sporne lokacije iz ovog slučaja.

1. Vrbik

Ispravkom urbanističkog plana Vrbika, 23. studenog 2007. godine Petru Milasa omogućeno je da gradi pet umjesto četiri etaže. Ispravku je potpisao Jelavić. Cijena stana u to vrijeme tamo je iznosila 14 tisuća kuna po kvadratu, a cijena poslovnog prostora 18 tisuća kuna.

“Milas mi je pričao kako su mu u Gradu rekli da počne s radovima jer će tako lakše dobiti lokacijsku dozvolu”, ispričao je istražiteljima jedan od stanara s Vrbika gdje je Milas trebao graditi. I sam je priznao da se zbog izmjena urbanističkog plana sastajao sa Željkom Horvatom.

2. Sesvete

Obratila im se i Andreja Gazdek, direktorica tvrtke Phoenix capitis, u kojoj udjele ima Vlado Kolak, sesvetskih poduzetnik koji je u rujnu 2008. godine ušao u projekt Phoenix parka – Grada budućnosti. Taj novi centar Sesveta počeo je nicati nedugo nakon što je Andreja Gazdek zatražila izmjenu urbanističkog plana. Navela je da su prvotnim planom oštećeni. Način na koji je slučaj riješen gradskim službenicima učinio se čudnim.

“To se moglo ispraviti samo izmjenom gradskog urbanističkog plana, dakle višeg akta, koji je trebao proći javnu raspravu i biti odobren u skupštini, a ne nekom običnom ispravkom”, tvrdi gradska službenica Karolina Bui, koja je radila upravo na izradi urbanističkog plana u Sesvetama.

No, nakon što su pročelnici ipak odobrili ispravak, Phoenix capitis mogao je graditi 10 tisuća kvadrata više od onoga što je prvotno bilo predviđeno. Tržišna vrijednost građevinskog zemljišta povećana im je, prema nalazima vještaka, za 20,7 milijuna kuna.

3. Rudeš

U siječnju 2009. godine pred Horvatom i Bulumom našao se zahtjev tvrtke Simplum d.o.o. za izmjenom urbanističkog plana na Rudešu, zemljištu koje je i godinama ranije bilo predmet kontroverznog vlasništva, u kojem je čak spominjan i Hrvoje Petrač.

Iza Simpluma su u to vrijeme stajali Dragan Mišetić i Milan Lučić, a Horvat i Bulum, kada su potpisali ispravak urbanističkog plana, paušalno su naveli kako je to potrebno zbog “novonastalih okolnosti vezanih za vlasništvo pojedinih čestica”. Dakle, nigdje nije bila vidljiva ona famozna greška koja je ispravljana bez suglasnosti gradske skupštine. U konačnici je vrijednost zemljišta na Rudešu porasla za 43,7 milijuna kuna.

4. Ferenščica

Navodna greška ispravljena je i izmjenom urbanističkog plana na Ferenščici na čemu je zaradila tvrtka Paron, u vlasništvu Dragice Predović, suvlasnice posrnule Nava banke i supruge vlasnika tvrtke GIP Pionir Ranka Predovića, bliskog Milanu Bandiću. Naime, tom izmjenom povećana je izgradivost površine za više od deset tisuća kvadrata, čime se za 3,4 milijuna kuna povećala zarada investitora.

5. Svetice

Nešto skromniju korist, od oko 400 tisuća kuna, ostvario je Efecto, građevinska tvrtka Marka Banovića, bivšeg veslača i brata javnosti poznatijeg Borisa Banovića odnosno Fashion Gurua, koji je želio graditi na Sveticama. Početkom 2009. godine to nije bilo moguće zbog neriješenih odnosa na dijelu jedne parcele. To je Jelavić ispravio svojim potpisom.

Iako su, kako proizlazi iz optužnice, i drugi investitori imali koristi od suradnje s Bandićevim pročelnicima, uz njih će biti optuženi tek Milas i Andreja Gazdek.