Ustav je jasan, državni tajnici nisu ministri i hitno treba odabrati nove, no doznajemo da oni već kadroviraju

Bez funkcija su ostali savjetnici koje je angažirao bivši ministar Šprlje

Novi državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Kristian Turkalj, koji je 28. travnja dobio ovlast premijera Andreja Plenkovića da vodi to ministarstvo, povukao je i prve kadrovske poteze – smijenio je dvojicu savjetnika bivšeg ministra Ante Šprlje.

Riječ je o dvojici sudaca – Bojanu Bugarinu, sucu Upravnog suda u Zagrebu i Zorislavu Kalebu, sucu Općinskog kaznenog suda u Zagrebu. Njih dvojica su savjetnici Anti Šprlji postali u ožujku prošle godine, a Turkalj im je, kako stoji u dokumentu što ga je Telegram dobio na uvid, otkaz dao prije dva dana, 3. svibnja. Odluka je na snagu stupila jučer, a Bugarin i Kaleb vraćaju se na svoje sudove.

Nema ministra pa ne trebaju ni savjetnici

U rješenju koje je Turkalj potpisao kao državni tajnik navedeno je kako su ova dvojica sudaca temeljem Zakona o sudovima privremeno raspoređena na rad u Ministarstvu pravosuđa. Za to su, prema zakonom propisanoj proceduri, dobili i suglasnost predsjednika Vrhovnog suda RH.

‘S obzirom da je prestala potreba za rasporedom suca na rad u Ministarstvo pravosuđa, radi obavljanja poslova savjetnika ministra, sucu prestaje ovaj privremeni raspored’, stoji u šturoj odluci državnog tajnika Turkalja.

Iz nje se zaključuje kako odlaskom ministra u Ministarstvu pravosuđa više ne trebaju ni savjetnici ministra.

I predsjednica požuruje imenovanje ministara

Budući da su odabirom ministra došli u Ministarstvo, očekivalo se da će na isti način iz njega i otići, no nakon smjene trojice Mostovih ministara sudbina savjetnika ostala je neriješena.

Državni tajnik Turkalj očito je, prema onome što piše u njegovoj odluci, ocijenio kako za savjetničkim uslugama Bugarina i Kaleba, više nema potrebe. U Ministarstvu pravosuđa ostao je još jedan savjetnik koji je stigao u mandatu Ante Šprlje.

Kako je i sama uloga državnih tajnika, koji su od premijera odbili ovlast da vode ministarstva, novost u domaćem političkom životu, ovi kadrovski potezi iznenadili su dio Telegramovih sugovornika iz ministarstva.

Koje su ovlasti državnih tajnika u ministarstvima?

Doduše, ako su državni tajnici postavljeni da mijenjaju ministre, neki naši sugovornici, zaključuju kako onda imaju i ministarske ovlasti za kadroviranje.

Ustavni stručnjaci s kojima je Telegram ranije razgovarao naglasili su nužnost čim žurnijeg odabira ministara – u razumnom roku ne dužem do 30 dana, jer ministarstva bez njih ne mogu funkcionirati. Premijer Plenković najavio je imenovanje ministara tek nakon lokalnih izbora.

Naši sugovornici iz Ministarstva unutarnjih poslova, te Ravnateljstva policije, gdje je većina rukovodećeg kadra postavljena po ovlasti bivšeg ministra Vlahe Orepića, ne vjeruju da će državni tajnik Robert Kopal, koji ga je naslijedio, povlačiti kadrovske poteze. Inače i Orepić je angažirao savjetnicu – Anu Vlahović, zaduženu za provedbu reformskih projekata u MUP-u, dok je Slaven Dobrović u Ministarstvo zaštite okoliša i energetike doveo troje savjetnika. U Ministarstvu uprave dok ga je vodio Ivan Kovačić angažirana su dvojica savjetnika.