Ustavni sud je ukinuo obavezne sigurnosne provjere za suce, iako svi misle da su korumpirani: 'To je samo dojam'

Nema konkretnih podataka o velikoj korupciji u pravosuđu

FOTO: Tomislav Miletic/Marko Lukunic/PIXSELL

Ustavni sud RH ukinuo je danas novu odredbu Zakona o sudovima koja je predviđala da suci svakih pet godina prolaze sigurnosnu provjeru. Donijeta je početkom prošle godine, a sada je već srušena.

Ocjenu ustavnosti zatražili su Udruga hrvatskih sudaca, Vrhovni sud Republike Hrvatske i zagrebački odvjetnik Dejan Uljarević. Tvrdili su da su sigurnosne provjere nepotrebne, jer su ionako uvedene samo da se popravi loša percepcija sudstva među građanima. To, smatra Ustavni sud, nije dopustivo, jer korupcije u pravosuđu nema tako puno, a, osim toga, postoje i drugi načini borbe s lošom slikom sudstva.

Sukus je to ovog procesa što su ga suci najavili čim je ova izmjena Zakona o sudovima predložena.

Ne može se suce samo tako provjeravati

Suci su se javno usprotivili uvođenju sigurnosnih provjera za sve suce podsjećajući kako im se imovina ionako već provjerava. Isticali su i da se svakog suca pojedinačno, ako za to postoje neki razlozi, može provjeriti. I pri tome su imali određenu zadršku smatrajući da sama procedura provjere nije OK.

Nije, kažu određeno koja se pitanja sucima uopće mogu postaviti, koje osobne podatke suci moraju dati, koje se informacije o sucima smiju prikupljati.

Ustavni sud, ukidajući odredbu o sigurnosnim provjerama, naglašava kako suci imaju ‘osobit položaj’, koji se pak mora promatrati u svjetlu njihove Ustavom zajamčene samostalnosti, neovisnosti i nepristranosti. Drugim riječima, budući da suci imaju taj poseban status ne može ih se samo tako provjeravati.

Korupcije među sucima i nema baš puno

Osim toga, Ustavni sud kaže kako doista suce ne bi trebalo provjeravati samo zašto što za to postoji mogućnost i samo zato što ih se povezuje s korupcijom i kriminalom. Percepcija lošeg pravosuđa, naglašava Ustavni sud, naprosto nije dovoljan razlog za sigurnosne provjere, a precizne brojke ne ukazuju na veliki problem s korupcijom među sucima.

“Čini se opravdanim zaključiti kako mjerodavne vlasti u Republici Hrvatskoj jednostavno prihvaćaju narativ koji sve suce kolektivno izlaže permanentnoj, nedefiniranoj i apriornoj javnoj sumnji te gotovo presumiranoj krivnji za neprimjereno ili kažnjivo ponašanje. Od te percepcije suci bi se oslobodili tek kada bi se podvrgnuli sigurnosnoj provjeri, no to bi, prema stavu Europskog suda za ljudska prava, bilo moguće samo kada bi se radilo o konkretnim podacima a ne o percepciji. Bez konkretnih podataka države su dužne držati se standarda načela neovisnosti sudstva”, navodi Ustavni sud RH.

Dakle, bez obzira na što građani misle da su suci korumpirani, nije legitimno zbog toga suce podvrgavati periodičnim sigurnosnim provjerama. U svojoj današnjoj odluci Ustavni sud napominje kako sigurnosne provjere ionako već prolaze kandidati za suce, te suci koji rade na uskočkim slučajevima. Za ostale, zaključuju, to nije potrebno.