Ustavni sudac Selanec na Facebooku komentirao zatvaranje restorana i postupke Mikulićevih inspektora

Podrcrtao je dio članka Ustava u kojem se poduzetničke slobode navode kao temelj gospodarskog ustroja RH

20.04.2018., Zagreb - Hotel Dubrovnik. Konferencija udruge Franak na temu: "Sudska praksa za zastitu potrosaca korisnika financijskih usluga uz osvrt na sadasnje poslovanje hrvatskih banaka".
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Sudac Ustavnog suda RH, Goran Selanec, jutros je na svojem privatnom Facebook profilu objavio komentar u kojem ukratko objašnjava po kojim je ustavnim osnovama moguće ograničiti poduzetničke i tržišne slobode. Selanec za tu objavu nije dao kontekst, ali prilično je izvjesno kako se referira na odluke Državnog inspektorata o zatvaranju dvadesetak ugostiteljskih objekata, često uz apsurdna obrazloženja.

„U ‘redovnom’ stanju funkcioniranja državne vlasti Ustav inzistira na razmjernosti pri primjeni ovlasti koje su zakonom načelno dane tijelima državne vlasti ako se korištenjem tih ovlasti ograničavaju prava pojedinaca.. To se s posebnom važnošću odnosi na sankcioniranje, bilo ono kazneno, prekršajno ili upravnopravno. Izvršna vlast ima posebnu obvezu poštivanja članka 16. Ustava“, napisao je Selanec, koji je, među ostalim, objavio spomenuti članak Ustava, u kojem je crvenom bojom zaokružio odredbu koja kaže da „Svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinom slučaju.“

Slobode se mogu ograničiti iznimno

Potom je sudac objasnio da državna tijela u ograničavanju prava građana moraju dokazati sljedeći ‘trokorak’:
„1) služi li ograničenje precizno određenoj legitimnoj svrsi (test legitimnosti cilja);
2) ima li mjera ograničenja sposobnost ostvariti taj cilj s dovoljnom preciznošću (test sposobnosti mjere odnosno test preciznog kroja (krojena da ne propušta one koji ugrožavaju cilj odnosno da ne udara i po onima koji nisu realna prijetnja cilju koji štiti));
3) je li mjera ograničenja nužna kako bi zaštitila svoj cilj odnosno postoji li neka druga mjera koja isti cilj može podjednako dobro zaštititi, ali s manje ograničavajućeg učinka po prava i slobode građana“, nabrojao je Selanec.

Sudac je uz to objavio još jedan izvadak iz Ustava, u kojem je podcrtao dio članka 49.. U tom se članku naglašava kako su poduzetnička i tržišna sloboda temelj gospodarskog ustroja RH, kao i dio članka 50. u kojem stoji kako se te slobode mogu iznimno ograničiti zakonom radi zaštite interesa i sigurnosti RH, prirode, ljudskog okoliša i zdravlja ljudi, u kojem je crvenom bojom označio riječ iznimno.

U "redovnom" stanju funkcioniranja državne vlasti Ustav inzistira na razmjernosti pri primjeni ovlasti koje su zakonom…

Gepostet von Goran Selanec am Montag, 20. April 2020