Velika afera u Sloveniji. Policija upala u 'lošu banku' zbog sumnje da su bivši šefovi ukrali 2,8 mil. eura

Policija kaže da nitko nije uhićen, a istražuju se konzultantski ugovori

Police carry boxes of evidence from the Ljubljana City Hall during a corruption investigation on September 27, 2012. Six individuals of the centre-left mayor's entourage were arrested by Slovenian police during searches at their homes carried out as part of a corruption investigation which began a year and a half ago, Slovenian authorities announced today, though they did not say if Mayor Jankovic was among those arrested. According to Slovenian media reports, the Slovenian tax authorities (DRUS) suspect Mayor Jankovic of abuses of power, falsification of commercial documents and fraud to creditors. AFP PHOTO / JURE MAKOVEC
FOTO: AFP

Veći broj kriminalista ušao je u četvrtak rano ujutro u prostorije slovenske “loše banke”, čije je strane menadžere prošlog tjedna smijenila vlada i zamijenila ih domaćim stručnjacima.

Policija je priopćila da nitko nije uhićen te da se provodi istraga zbog sumnje kako je prijašnje vodstvo te ustanove zlorabilo svoj položaj isplatom više neopravdanih računa u ukupnom iznosu od oko 2,8 milijuna eura.

Istražuju se konzultantski ugovori

Postupak se vodi protiv više osoba, a mediji navode da se istražuju konzultantski ugovori s više tvrtki iz Švedske, Švicarske i Velike Britanije koje su u ime “loše banke” potpisali njeni prijašnji šefovi, švedski menadžeri Lars Nyberg i Torbjoeld Mansson.

Loša banka, ustanova punog imena Tvrtka za upravljanje lošim potraživanjima banaka (DUTB), utemeljena je na osnovi zakona koji je 2012. pripremila vlada bivšeg premijera Janeza Janše, a realizirala kasnija premijerka Alenka Bratušek.

Saniranje lošeg kreditnog portfelja

Bratušek je u njeno vodstvo angažirala strane stručnjake s iskustvom na saniranju lošeg kreditnog portfelja banaka, u vrijeme kad je Sloveniji zbog akumuliranih gubitaka u bankama prijetio “grčki scenarij”, a kreditni rejting naglo padao. Najveći problem u tome bili su visoki i slabo osigurani krediti koje su banke dodjeljivale poduzećima u vrijeme prije početka ekonomske i financijske krize.

Zato su na tzv. “lošu banku” u postupku sanacije banaka bila prenesena kontaminirana potraživanja dviju najvećih banaka u državnom vlasništvu, u nominalnoj u nominalnoj vrijednosti od 3,2 milijarde eura. Pri tome ih je loša banka otkupila za 30 posto njihove nominalne vrijednosti, a banke su onda sanirane kvalitetnim državnim obveznicama.

Ideja je bila da se preuzete loše tražbine po što boljoj cijeni prodaju stranim ulagačima koji bi tako investirali u Sloveniju, u čemu se dijelom uspjelo. Na taj su način strane vlasnike dobile mariborska Nova Kreditna banka Maribor (NKBM), komapanija Elan, Polzela i još neke druge, ali su menadžeri iz Švedske, po vlastitim izjavama, u tome nailazili na lobističke i druge otpore.

Tajkunska privatizacija uz pomoć sadašnje vlade

Njihovu su nedavnu smjenu oporbene stranke desnog centra nazvale ponovnim pokušajem starih “lijevih elita” da dobiju ulogu u predstojećem trećem valu “tajkunske privatizacije” uz pomoć sadašnje vlade.
Takve je špekulacije premijer Miro Cerar oštro negirao, tvrdeći da je “loša banka” nezavisna ustanova, ali da pravosuđe mora ispitati rad menadžera ako je kod njih bilo nepravilnosti.
Predsjednik upravnog odbora “loše banke” Lars Nyberg reagirao je na svoju smjenu javnim pismom Ceraru prošloga tjedna, navevši da je na vodstvo bilo dosta političkih pritisaka što su ih izazvali stari menadžeri tvrtki koje su zbog dugova u stečajnom postupku, pa bi preko Loše banke mogle biti prodane strancima i da u nekim od tih slučajeva “smrdi na korupciju”.

Švedski menadžeri su šutjeli

Na to je Cerar oštro reagirao, rekavši kako aluzije o korupciji i klijentelizmu kategorički odbija i da su takve izjave nedolične. Njegova je stranka pak navela da su švedski menadžeri, ako su posumnjali na slučajeve korupcije u slovenskim poduzećima, to morali odmah prijaviti vlastima. Umjesto toga nastavili su raditi, dobro čuvajući svoje menadžerske ugovore, pri čemu su sebi još isplaćivali visoke bonuse, navode u Cerarovoj stranci.

Strani menadžeri iz prijašnjeg vodstva loše banke navode pak da bi bez politički neovisne loše banke bilo nemoguće provesti sanaciju slovenskog bankarskog sektora koja je na financijskom tržištu dovela do prestanka pada slovenskih kreditnih rejtinga, te da su u teškim okolnostima djelovali transparentno i dobro, za što su u međunarodnoj javnosti dobivali pohvale.