Velika Britanija upravo je službeno pokrenula proceduru izlaska iz EU

Potpisano pismo predano je šefu Europskog vijeća Donaldu Tusku

British Prime Minister Theresa May leaves 10 Downing Street before heading to the Houses of Parliament to attend the weekly Prime Minister's Questions (PMQs) in central London on March 29, 2017.
Britain formally launches the process for leaving the European Union on Wednesday, a historic step that has divided the country and thrown into question the future of the European unity project. / AFP PHOTO / Ben STANSALL
FOTO: AFP

Britanska premijerka Theresa May aktivirala je članak 50. Lisabonskog sporazuma i pokrenula proceduru razdruživanja Britanije i Europske Unije.

U govoru pred parlamentom obavijestila je da je potpisala pismo predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku u kojem ga službeno obavještava da je Britanija odlučila napustiti Uniju, a to je tvitom potvrdio i sam Tusk.

‘Svijet treba liberalne vrijednosti Europe’

Pismo je u 12 sati i 20 minuta po tamošnjem vremenu dostavio britanski veleposlanik u EU, Sir Tim Barrow. “Sukladno s željom naroda, Ujedinjeno Kraljevstvo napušta Europsku Uniju. Ovo je povijesni trenutak nakon kojeg nema povratka”, rekla je May pred parlamentom. Dodala je da danas, možda i više no ikada, svijet treba liberalne, demokratske vrijednosti Europe, vrijednosti koje dijeli i njena zemlja.

Želi novo, posebno i duboko partnerstvo s Europskom Unijom. Izlazak iz EU znači da će se zakoni Ujedinjenog kraljevstva donositi kod kuće. May kaže da će pregovarati kao jedinstvena zemlja, uzimajući u obzir interese svih regija. Potvrdila je da Ujedinjeno Kraljevstvo, u pregovorima oko Brexita, neće birati samo ono što želi dobiti od Europske Unije i da će prava državljana zemalja članica EU koji žive u Britaniji biti jedan od ranih prioriteta pregovora.

Vrijeme za jedinstvo

May je rekla da želi nastaviti trgovinsku razmjenu s EU. U sve nesigurnijem svijetu, Britanija s EU mora imati “najbližu moguću sigurnosnu suradnju kako bi očuvali sigurnost naših građana”, rekla je May. “Svi želimo snažniju Britaniju nego što je danas. Svi želimo pošteniju zemlju u kojoj svatko može uspjeti.

Svi želimo sigurnu zemlju za našu djecu i unuke. Svi želimo živjeti u istinski globalnoj Britaniji koja će graditi odnose sa starim prijateljima i novim saveznicima u cijelom svijetu”, rekla je May i dodala da je “Sada, kada je donesena odluka da se napusti EU, vrijeme je da se ujedinimo”. U svome odgovoru Donald Tusk je potvrdio da je primio pismo i rekao da nema razloga za pretvaranje da je ovo sretan dan. Većina Europljana i gotovo pola Britanaca, kaže, željela je ostati zajedno.

Što sada slijedi?

Tusk će u roku od 48 sati poslati ostalim državama članicama nacrt smjernica za pregovore s Londonom. Glavni pregovarač s europske strane bit će Francuz Michel Barnier. S britanske strane, glavni će pregovarač biti će David Davis.

Europska komisija želi do kraja godine postići okvirni dogovor, a Barnier do listopada 2018. želi finalizirati Ugovor o razdruživanju. Tako bi ostalo dovoljno vremena da ga ratificira Europski parlament i prihvati kvalificirana većina u Vijeću do ožujka 2019. , kada bi Velika Britanija napokon trebala istupiti iz Unije.