Vijeće sigurnosti UN-a nametnulo nove sankcije Sjevernoj Koreji, najoštrije dosad

Sankcije su po prvi puta podržale i Kina i Rusija

FOTO: AFP

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda jednoglasno je usvojilo nove, do sada najoštrije sankcije protiv Sjeverne Koreje. Njima će se godišnji prihod te države od izvoza smanjiti za milijardu dolara, pa će umjesto 3 milijarde, Pjongjang od sada zarađivati godišnje svega 2 milijarde dolara. Od 2006. doneseno je osam sličnih rezolucija protiv Sjeverne Koreje, a najnovijima se zabranjuje izvoz ugljena, željeza, željezne rude, olova, olovne rude i plodova mora.

Američka veleposlanica u UN-u Nikki Haley izjavila je kako su nove sankcije uvedene zbog lansiranja novih interkontinentalnih balističkih raketa za koje se procjenjuje da mogu doseći teritorij SAD-a. “Ova rezolucija je najstroži skup gospodarskih sankcija koji je ikada donesen protiv jedne zemlje”, rekla je Haley. Rezolucijom se također pozivaju sve države da ograniče broj sjevernokorejskih radnika u svojim zemljama, da zaustave dodatna ulaganja u već započete projekte u toj zemlji te da svedu na minimum nove investicije.

Kina i Rusija prvi puta poduprijele uvođenje oštrih sankcija

Također zamrznuta je sva imovina devet sjevernokorejskih građana, zabranjeno im je putovanje u inozemstvo, a blokirana je i sva imovina četiri velike državne tvrtke. Zbog toga što su Kina i Rusija, koje su prvi puta poduprijele uvođenje tako oštrih sankcija protiv Sjeverne Koreje, upozorile da bi zabrana trgovanja naftom dovela do humanitarne katastrofe u toj zemlji, SAD su taj prijedlog izbacile iz završne verzije dokumenta.

Pregovori između SAD-a te Rusije i Kine o novim sankcijama trajali su mjesec dana, a rezolucija se drži do sada najvećim uspjehom nove američke diplomacije budući da je na svoju stranu uspjela pridobiti Rusiju i Kinu koje kao stalne članica Vijeća sigurnosti UN-a imaju pravo veta.
Veleposlanica Haley zahvalila je kineskom izaslanstvu na “važnom doprinosu” pri izglasavanju sankcija. “Moramo raditi zajedno kako bismo u potpunosti mogli provesti sankcije koje smo nametnuli danas i one nametnute u prošlim rezolucijama”, istaknula je Haley.

Američki predsjednik kaže da je spreman ići u rat

“Napravili smo važan korak, ali ne smijemo se pretvarati da mislimo da smo riješili problem. Nismo čak ni blizu. Potrebna je daljnja akcija”, dodala je Haley. Kineski veleposlanik Liu Jieyi kazao kako nije cilj rezolucije naštetiti sjevernokorejskom narodu te je pozvao Pyongyang da prekine sa svim aktivnostima koje bi mogle zaoštriti napetosti. Također je pozvao SAD da zaustave postavljanja THAAD sustava proturaketne obrane u Južnoj Koreji, jer je taj američki raketni štit izravna prijetnja sigurnosti Kine.

Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzia izjavio je kako sankcije trebaju privoljeti Pyongyang na konstruktivne pregovore. Upravo dok su se u UN-u vodili završni pregovori o sankcijama, američki republikanski senator Lindsey Graham izjavio je kako mu je predsjednik Donald Trump rekao da je “spreman ići u rat sa Sjevernom Korejom, ako će ta država nastaviti testirati rakete kojima mogu gađati SAD”.

Zabrinjavajuća brzina razvoja nuklearnog programa

Trump je, opisao je Graham, bio vrlo precizan: “Postoji vojna opcija: uništiti program Sjeverne Koreje i samu Sjevernu Koreju. Preferiram diplomatski pristup, ali neću dopustiti tom luđaku da ima raketu kojom bi mogao pogoditi Ameriku. Ako trebaju umrijeti tisuće, bolje da umru tamo, nego ovdje”. U subotu je te prijetnje ponovio i H. R. McMaster savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika koji je potvrdio da se SAD priprema za “preventivni rat” sa Sjevernom Korejom.

Istaknuo je da predsjednik neće tolerirati prijetnje iz Sjeverne Koreje te da je odlučan pokrenuti preventivni rat kako bi spriječio napad na svoju zemlju. “Ako imaju nuklearno oružje koje može prijetiti Sjedinjenim Državama, to je nepodnošljivo iz perspektive predsjednika”. Premda mnogi stručnjaci sumnjaju da je Pjongjang savladao tehnologiju postavljanja nuklearnog oružja na glavu rakete koja je sposobna doprijeti do SAD-a, ipak se slažu da je zaista zabrinjavajuću brzina kojom Sjeverna Koreja razvija interkontinentalne balističke rakete te svoj nuklearni program.