Vještak analizira snimku nereda iz Atene o kojoj se priča cijeli dan: ‘Vidi se da je montirana’

Tvrdi i da ne bi isključio mogućnost da je došlo do nehotičnog ranjavanja Michalisa Katsourisa

Sudski vještak Vojin Maštruko za Dnevnik Nove TV analizirao je novu snimku navijačkih sukoba u Grčkoj u kojima je ubijen 29-godišnji Michalis Katsouris, navijač AEK-a. Na snimci nadzornih kamera vidi se kretanje AEK-ovih navijača, među kojima je i ubijeni.

Neki mediji danas su objavili kako snimka vjerojatno dokazuje da je ubojica također iz redova AEK-ovih huligana. Vidi se kako Katsouris i drugi muškarac, u bordo majici, trče jedan pored drugog, a prema nekim interpretacijama, taj drugi u jednom trenutku vadi nož te zamahuje prema ubijenom.

“Vidljivo je da se ne radi o originalnim snimcima, vidi se da je došlo do montaže. Znači, videoklipovi raznih kamera video nadzora su montirani u istu cjelinu. Kvaliteta ovih snimaka je relativno loša. Vidi se da kod uvećavanja detalja dolazi do zrnatosti, odnosno pikselizacije snimke što uvelike otežava raspoznavanje detalja. Teško je raspoznati što neka osoba nosi u ruci i je li to nož, mobitel…”, kaže Maštruko.

‘Treba vidjeti originalne snimke’

Vještak Maštruko smatra kako bi trebalo pregledavati originalne snimke, odnosno snimke koje su poslužile za montažu ovog videoklipa.

“Kao prvo, ne može se utvrditi visina osobe, nego samo visina vidljive siluete od poda do vrha glave ili ako je na glavi nekakvo pokrivalo, u ovom slučaju kapuljača. Pritom se trebaju birati oni frejmovi gdje je osoba idealno s oba stopala na tlu. Na temelju određivanja visine vidljive siluete nije moguće apsolutno identificirati tu osobu”, tvrdi Maštruko.

‘Ne isključujem nehotično ranjavanje’

Dodaje da ne bi isključio mogućnost da je došlo do nehotičnog ranjavanja. “Ova osoba u bordo majici je napravila neki obrambeni pokret. E sada, ima li u tom trenutku u ruci nož, to se ne vidi iz ovog snimka”, komentira.

“Međutim, činjenica je da pored te osobe u bordo majici trči i muškarac koji je poginuo. Je li ga tada slučajno pogodio u lijevu ruku, to ne bi mogao isključiti ni potvrditi jer nije poznato uopće kolika je udaljenost bila među njima”, kaže Maštruko.

“Da je snimak kvalitetniji onda bi se filtriranjem snimka tog detalja, skidanjem šuma, popravljanjem kvalitete snimka moglo razaznati kakav predmet nosi u ruci”, zaključio je.