Nekad je nužno odabrati stranu

Vlada se, nakon izvještaja Moody's, hvali da je sredila ekonomiju. A Moody's ih je prozvao da ne rade

Plenković u priopćenju kazao kako je preokrenuo nepovoljne trendove

BRUSSELS, Dec. 15, 2016  Croatia's Prime Minister Andrej Plenkovic arrives at EU Summit at its headquarters in Brussels, Belgium, Dec. 15, 2016.  dtf), Image: 308502714, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Zuma Press - News
FOTO: Profimedia, Zuma Press - News

Predsjednik Vlade Andrej Plenković izrazio je zadovoljstvo, javlja Hina, u povodu objave stabilnih izgleda za kreditni rejting Hrvatske od međunarodne agencije Moody’s, i ističe se kako će “i nadalje ključni naglasak ekonomske politike biti na daljnjem smanjenju javnog duga”.

U posebno neobičnom dijelu priopćenja, Plenković kaže: “Ovo je još jedna poruka Vladi Republike Hrvatske da smo na dobrom putu, a ujedno i pokazuje kako se u kratkom vremenskom roku mogu preokrenuti trendovi koji su bili izrazito nepovoljni”.

Moody’s upozorio na izostanak reformi

S obzirom da se izvještaj i poboljšana prognoza Moody’sa uvelike temelji na pojačanom gospodarskom rastu 2016. godine, ispada da Vlada uistinu misli kako je, od svog formiranja 19. listopada, do kraja te godine, preokrenula sve nepovoljne trendove hrvatskog gospodarstva.

Međutim, Moody’s je vrlo jasno i precizno kazao kako ne vidi nikakvu reformsku agendu ove Vlade, te kao najveći hrvatski problem istaknuo da se strukturalni problemi ekonomije i dalje ne rješavaju. Jedine pozitivne note oko trenutne vladajuće opcije jest njena stabilnost prema turbulentnim previranjima unutar prethodne vlade HDZ-a i Mosta.

Sličnu, zapaženo zabavnu reakciju na međunarodne prognoze imala je i prošla hrvatska vlada, premijera Tihomira Oreškovića – početkom 2016. godine Europska komisija povećala je prognozu rasta BDP-a za Hrvatsku, a ministri su davali izjave kako je riječ o snažnoj podršci Vladinoj politici.

Podrška nakon nekoliko sati postojanja

Jedini problem bio je u tome što je tadašnja Vlada dobila povjerenje 22. siječnja 2016., a materijal Europske komisije promatrao je višemjesečno razdoblje, zaključno s 22. siječnja. Odnosno, ispalo je da je Europa podržala novu hrvatsku Vladu nakon nekoliko sati njena postojanja.

“Budući da novi ministri misle da se procjena bazira na povjerenju u novu Vladu”, pisao je tada Telegram, “vjerojatno su u Europskoj komisiji napeto pratili saborsku sjednicu i nešto prije ponoći 22. siječnja povećali prognozu rasta za Hrvatsku”.