Vladimir Šeks tvrdi da premijer Milanović želi izazvati ustavnu krizu

Ne jenjavaju rasprave o tome tko zapovijeda Oružanim snagama RH

Vladimir Šeks
FOTO: prtscr HRT

Rasprava o tome tko zapravo (i kada) zapovijeda Oružanim snagama ne jenjava. Jutros je u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvoga” Vladimir Šeks ponovio da je OS-om upravlja predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović. “U slučaju da se ne postigne dogovor o ovom pitanju, Sabor nema ingerencije uključiti se u razrješavanje situacije, ali predsjednica ima mogućnost tražiti očitovanje Ustavnog suda”, rekao je Šeks, piše HRT.

Zamjenica ministra obrane Višnja Tafra rekla je da očekuje da će se svi akteri uspjeti dogovoriti o obilježavanju 20. obljetnice “Oluje” u sklopu Državnog odbora za proslavu koji je osnovao premijer Zoran Milanović. Šeks je međutim rekao da je sporno upravo to što je premijer donio odluku o osnivanju odbora bez dogovora s predsjednicom. Time je otvorio vrata sumnjama da predsjednica neće ni sudjelovati u radu odbora.

Premijer želi mišićima nadjačati predsjednicu?

Šeks je istaknuo da je predsjednica jasno iznijela svoj stav u emisiji “Javna stvar” te dodao da je ovo nepodobni pokušaj izazivanja ustavne krize koju generira premijer Milanović. “On želi svojim mišićima nadjačati autoritet predsjednice Republike”, dodao je Šeks.

Tafra je pak naglasila da ovlasti predsjednice, Vlade i ministra obrane impliciraju suživot, dogovor i koordinaciju i dodala da se ovlasti predsjednice i ministra razlikuju u dva izraza – korištenje oružanih snaga i uporaba oružanih snaga. Predsjednica donosi odluku o uporabi, a ministar o korištenju. Prema interpretaciji zamjenice ministra, mogli bismo se naći u situaciji da prvi put u povijesti jedan predsjednik donese odluku o zabrani korištenja oružanih snaga u proslavi pobjede te iste vojske, piše HRT.

Moguća i zabrana sudjelovanja hrvatske vojske u proslavi

Pero Kovačević je pak rekao da je ministar obrane, koristeći vojsku za razne prigode, pa tako i obilježavanje akcije “Bljesak” zapravo postupao nezakonito. Ministar je dužan obavijestiti predsjednicu, koja potom ima pravo reagirati. Dodao je i da hitno treba donijeti pravilnik o obredima oružanih snaga kojima bi se propisivale vojne svečanosti i vojne žalosti.

Vjeruje da će glavni akteri biti dovoljno odgovorni da neće dozvoliti da ovo pitanje dovede do ustavne krize. Kovačević je rekao i kako će načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Drago Lovrić morati izvršiti zapovijedi predsjednice i da oko toga nema dvojbi.

Prijetnje šatoraša postrojavanjem na Markovu trgu mogu dovesti do sukoba

Umirovljeni general Anton Tus danas je, gostujući u emisiji “Novi dan” televizije N1, također komentirao prepucavanje predsjednice i premijera. “Da su uvjeti normalni tu ne bi trebalo biti dileme. U mirno vrijeme bi realno bilo d pitanja mimohoda rješava onaj tko zapovijeda vojskom. Ne bi trebalo biti isključenja ni predsjednice niti načelnika Glavnog stožera. Oni bi trebali predložiti, a ona dati svoju suglasnost”, kazao je Tus.

Objasnio je da u miru ne odlučuje samo predsjednica, dok u ratu ona ima glavnu riječ. Upitan može li zamisliti situaciju u kojoj radna skupina Vlade donese odluku o mimohodu, a predsjednica zabrani oružanim snagama da sudjeluju, kaže da su to stvari koje se ne bi trebale dogoditi.

Komentirao je i sukobe vlasti i branitelja-šatoraša te prijetnje potonjih da će postrojiti ratne postrojbe na Markovu trgu. “To je neprihvatljivo. Takve poteze neće učiniti jer će shvatiti da tako nešto dovodi do situacije da će doći do represije. Takvo izlijetanje, takvim riječima, ne smije se dogoditi. Dogodio bi se strašan sukob.”