Vodeći ruski novinar napisao je knjigu u kojoj je pokušao odgovoriti na intrigantno pitanje: Kako Putin vodi Rusiju

Mihail Zigar, osim likom i djelom Putina, donosi i portrete njegovih suradnika

Russian President Vladimir Putin signs a guests' book as he visits Russian writer Leo Tolstoy's main estate museum in Yasnaya Polyana outside Tula on September 8, 2016. / AFP PHOTO / SPUTNIK / Mikhail KLIMENTIEV
FOTO: AFP/AFP

“Tko je gospodin Putin?”pitali su se vanjskopolitički novinari, kada je 2000. godine relativno nepoznati Vladimir Putin postao ruski predsjednik.

Sada, nakon više od 16 godina od tih izbora, a uoči sutrašnjih parlamentarnih izobra u Rusiji, postavlja se isto pitanje: “Koji gospodin Putin je pravi Putin? Je li to pragmatičar koji je jednom raspravljao i o ulasku Rusije u NATO? Je li to car, koji želi povećati ruski teritorij pripojenjem Krima?”

Transformacija kroz godine

Odgovor na to pitanje donosi knjiga “Svi ljudi Kremlja“, koju je napisao Mihail Zigar, piše Economist. Zigar, vodeći ruski novinar, napravio je portret vladara koji se transformirao tijekom godina. Osobito u svom odnosu prema Zapadu. Zigar tvrdi da je Putin svoje predsjedavanje Rusijom započeo u vjeri da može izgraditi dobre odnose sa Zapadom, osobito sa Sjedinjenim Državama.

Negdje početkom trećeg mandata, nakon niza sukoba i optužbi koje je osjetio na svojoj koži, postao je, piše Zigar, “umoran od svijeta.” Navodno je jednom rekao Joe Bidenu, američkom potpredsjedniku: “Mi nismo kao vi. Samo izgledamo tako.”

Piše i o Putinovim suradnicima

Zigar se u svojoj knjizi nije usredotočio samo na Putinov lik, već i na ostatak svite koja ga okružuje. Zigar koji je godinama skupljao materijal potreban za detaljan uvid u svijet ruskog predsjednika, do prosinca prošle godine radio je za posljednju nezavisnu televizijsku mrežu u Rusiji, TV Rain. No, nedugo nakon što je njegova knjiga objavljena, otišao je s funkcije glavnog urednika.

Zigar piše o likovima kao što su Mihail Hodorkovski, bivši vlasnik ruske naftne kompanije Jukos, koji je osuđen zbog utaje poreza, ili Dmitrij Medvedev, ruski premijer. Spominje i ljude za koje šira javnost nije čula, a koji su imali utjecaja na Putinove odluke, npr. Vjačeslav Volodin, politički strateg koji je Putinu savjetovao konzervativni zaokret kako bi osvojio treći mandat.

Nije dobar strateg

Zigar Putina opisuje kao nazadnog taktičara, nekoga bez odlika velikog stratega. Sudbina i prilike koje su se našle pred njim u određenom trenutku su igrale veću ulogu u razvoju događaja nego političke kalkulacije. Ono što se događa na Kremlju, prema Zigaru, zapravo je priča o politici na temelju osobnosti, ega i ambicije, a ne politika, uvjerenja ili ideologije. Cijela knjiga ima obilježja nekog dobrog trilera. No, niz događaja temelji se tek na glasinama i anonimnim izvorima pa se ne mogu uzeti kao potpuno precizni.

No, i oni podaci dobiveni od konkretnih osoba iz Putinove blizine ukazuju da Putinovu vladavinu karakterizira odsutnost planova ili strategija. Upravo to, što u Putinovim planovima nema nekog logičkog slijeda, nepredvidljivost, je ono što ga čini tako strašnim u očima Zapada.