Vodstvo stranke to javno demantira, ali čini se kako bi Branimir Glavaš mogao biti izbačen iz HDSSB-a

Telegramov Drago Hedl o pobuni protiv nekad moćnog političara

FOTO: PIXSELL

Ukoliko se Branimir Glavaš sam ne povuče iz HDSSB-a, stranke koju je osnovao, mogao bi iz nje biti izbačen. Ta informacija Telegramu je potvrđena iz tri izvora bliska vrhu stranke. Pobunu protiv Glavaša, kažu ti izvori, vodi gradonačelnik Belišća i bivši saborski zastupnik Dinko Burić i navodno je oko sebe skupio dovoljno nezadovoljnika koji drže kako je Glavaš glavni krivac za katastrofalni rezultat HDSSB-a na prošlim izborima, te da je postao pretežak teret.

Naime HDSSB je prije samo godinu dana u Hrvatskom saboru imao sedam zastupnika, a sada je spao samo na jednoga, Glavaša. ”U stranci ključa, situacija je više nego eksplozivna. Teško je vjerovati da bi Glavaš pristao na dobrovoljniji odlazak jer HDSSB smatra svojim privatnim vlasništvom, budući da je on osnovao tu stranku.

Nije isključeno da Glavaš preduhitri Burića i, njega, kao i ostale pobunjenike, isključi iz stranke, kako bi spriječio njihovu akciju. U prvostupanjskom i drugostupanjskom sudu časti HDSSB-a koji odlučuju o isključenju iz stranke, Glavaš kontrolira dvojicu od trojice članova”, kaže jedan od Telegramovih sugovornika, blizak vrhu stranke. On tvrdi da je zbog situacije u stranci na neodređeno vrijeme odgođena izborna skupština, koja se trebala održati 5. studenoga.

Izvandredni izborni sabor u pola mandata

”Nije točno da je izborna skupština odgođena, jer nije bila ni zakazana”, kaže za Telegram Karlo Šatvar, glasnogovornik HDSSB-a. Dodaje da je stanje u stranci normalno te da će odluku o datumu održavanja izbornog sabora donijeti Glavni odbor HDSSB-a. Glavni odbor broji 185 članova, predsjednica je Danijela Lovoković, a Dinko Burić njen zamjenik. Burić navodno kontrolira većinu u Glavnom odboru i na toj sjednici moglo bi se dogoditi prvo odmjeravanje snaga.

To međutim demantira jedan od bivših saborskih zastupnika HDSSB-a koji u izjavi za Telegram – posve suprotno od trojice s kojima smo također razgovarali – tvrdi da je stanje u stranci posve uobičajeno. ”Nema nikakvih sukoba, ili ja za njih ne znam”, kaže on.

Slično je Telegramu potvrdio i predsjednik HDSSB-a, Dragan Vulin: ”U stranci nema sukoba. Točno je, međutim, da smo se odlučili za izvanredni izborni sabor, mada smo na pola mandata, ali to je u funkciji lokalnih izbora sredinom sljedeće godine. Datum još nije određen, o tome će odlučiti Glavno odbor”.

Predsjednik stranke zasad se drži suzdržano

”Burić je bio jedan od najodanijih Glavaševih ljudi, no u posljednje vrijeme posve se povukao i pasivizirao. Teško je razočaran stanjem u stranci i Glavaša smatra glavnim krivcem za katastrofalan pad rejtinga HDSSB-a koji je započeo njegovim povratkom iz zatvora u Mostaru, u veljači 2015.”, kaže sugovornik Telegrama, koji, kao i druga dvojica, želi ostati neimenovan.

Dodaje da su uz Glavaša i dalje čvrsto bivši saborski zastupnik Ivan Drmić (poznat po tome što je skupljao novac za podmićivanje sudaca Vrhovnog suda), Davor Boras, Dario Opačak, Darijan Rudan i još nekoliko manje utjecajnih članova. Osječko baranjski župan Vladimir Šišljagić nije se opredijelio, ali i on, u užim krugovima, Glavaša smatra odgovornim za sunovrat stranke.

Dragan Vulin, predsjednik HDSSB-a u cijeloj se situaciji drži suzdržano, kaže Telegramov izvor. Dodaje da skupina nezadovoljnika u HDSSB-u, koja se želi osloboditi Glavaša, razmatra dvije opcije ukoliko u tome ne uspiju: da napuste stranku i osnuju novu, ili da se priključe HDZ-u.Prošloga tjedna Telegram je, također uz uvjet da govori anonimno, razgovarao s osobom iz vrha stranke, koja je nešto blaže opisala prilike u HDSSB-u.

Gospodin Glavaš kaže da se ništa ne događa

Rekla je kako je dogovoreno da Glavaš neće govoriti na izbornom saboru HDSSB-a, što bi bilo prvi put od osnivanja te stranke i više od presedana jer se saboru obraćao video linkom u vrijeme kada je, zbog presude za ratne zločine, bio u bijegu u Bosni i Hercegovini, ili kasnije videosnimkom kada je bio u zatvoru. Tvrdio je kao se Glavaš sam odlučio maknuti iz prvog plana, ali ne i posve se povući.

Dinko Burić, kojeg trojica Telegramovih sugovornika označavaju kao predvodnika nezadovoljne skupine u HDSSB-u nije se javljao na telefonske pozive i nije odgovarao na sms poruke.

Telegramov novinar Filip Raunić prije objave ovog teksta kratko se čuo s Branimirom Glavašom. “To jednostavno nije točno. Nikakvih izvanrednih događanja u stranci nema”, kratko je komentirao, dodajući kako je predsjednik stranke, Dragan Vulin, apsolutno stabilan. “Vodit će stranku sve do narednih parlamentarnih izbora i nema nikakvih problema”. Na ponovljeno pitanje postoji li sukob između njega i gospodina Burića, odgovorio je “ne”.