'Vojne vježbe NATO-a i Rusije mogu imati neke nepredviđene posljedice'

Novo izvješće ELN-a poziva na više komunikacije i transparentnosti vojnih vježbi

A soldier takes part in the international military games "Masters of Antiaircraft Battle - 2015" outside the Russian southern town of Yeisk on August 6, 2015. Teams of the Armed Forces of the People's Republic of China, the Islamic Republic of Pakistan, the Bolivarian Republic of Venezuela, the Republic of Belarus and the Russian Federation take part in the military competition.  /
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Rusija i NATO provode sve više sve većih vojnih vježbi kao pripremu za mogući sukob, ali same vojne vježbe povećavaju mogućnost sukoba, upozoravaju iz European Leadership Network (ELN).

Nedavno objavljeno izvješće poziva obje strane na više komunikacije i više transparentnosti vojnih aktivnosti. Poziva i na smanjivanje broja sudionika u tim vojnim vježbama kao i na početak rada na novom sporazumu kojim bi se reguliralo oružje koje se smije koristiti u pograničnom području.

“Druga strana svaku vojnu vježbu smatra provokacijom, a to samo potiče dinamiku nepovjerenja i nepredvidivosti. Svi su usredotočeni na upozoravajući učinak velikih vojnih vježbi, ali postoje i negativne strane, a to je povećanje rizika. Političari moraju pokazati određenu dozu pragmatizma i samokontrole prilikom odlučivanja o pravom vremenu smanjivanja intenziteta i veličine vojnih vježbi.” rekao je Ian Kearns, ravnatelj ELN-a za britanski Guardian.

NATO vojne vježbe
NATO vojne vježbe Spc. Marcus Floyd/US Army

Izvješće ELN-a pod naslovom “Priprema za najgore: čine li ruske i NATO-ve vježbe vjerojatnijim rat u Europi?” analzira dvije nedavne velike vojne vježbe. Ruska iznenadna vježba u ožujku u kojoj je sudjelovalo oko 80.000 vojnika iz baza diljem Rusije te NATO-vu Allied Shield u kojoj je sudjelovalo oko 15.000 vojnika iz 22 države.

Svi se spremaju za rat

“Obje vježbe pokazuju da se svi spremaju za borbu s onim drugima i njihovim vjerojatnim borbenim planovima. Glasnogovornici tvrde da su u vježbama hipotetski protivnici, ali priroda i veličina tih vježbi govori drugačije. Rusija se sprema za sukob s NATO savezom. a NATO se priprema za mogući sukob s Rusijom.” stoji u izvješću.

Ruske vojne vježbe
Ruske vojne vježbe AFP/AFP PHOTO

Ruske vježbe u ožujku su počele na dalekom sjeveru i širile su se diljem zemlje kako bi replicirale sukob koji se brzo širi i pojačava. Vojnici su bili raspoređeni kao pojačanja slabo branjenim regijama poput poluotoka Kola na granici s Finskom , kalinjingradske enklave, Krima, ali i na pacifičkom otoku Sahalinu u blizini Japana. U vježbi je sudjelovalo, osim već spomenutog velikog broja vojnika, 12.000 komada teške artiljerije, 65 ratnih brodova, 15 podmornica i 220 zrakoplova.

Pribaltičke zemlje su u strahu od ponavljanja Krima

Vježbe NATO saveza u lipnju su sadržale amfibijska iskrcavanja u Švedskoj i Poljskoj, sukobi konvencionalnih vojnih jedinica u Poljskoj i pribaltičkim zemljama, ali i prve vježbe za borbu protiv infiltracije i gerilske borbe. Naime, pribaltičke zemlje strahuju da im se ne ponovi aneksija Krima gdje su ruski specijalci, naravno bez oznaka na uniformama i pod maskama, zauzeli ukrajinske državne zgrade i pomogli organizaciji jedinicama ruske nacionalne manjine da protjeraju ukrajinsku vojsku i policiju s poluotoka na Crnom moru.

NATO vojna vježba Saber Strike 2015
NATO vojna vježba Saber Strike 2015 Spc Marcus Floyd/US Army

Svaka vježba je dovela do bliskih susreta zato što je svaka strana htjela vidjeti što oni drugi imaju u svom arsenalu i kako koriste ta oružja. ELN upozorava da ruska navika nedavanja obavijesti o provođenju vojnih vježbi povećava rizik nenamjernih sukoba i doprinosi podizanju tenzija između Rusije i NATO saveza.

“Od vitalne je važnosti povećati komunikaciju na relaciji NATO-Rusija, a posebice što se tiče vremena održavanja vojnih vježbi.” stoji u izvješću ELN-a koji dodaju da obje strane trebaju koristiti OSCE kako bi razmjenjivali detalje vježbi prije nego počnu.

ELN na kraju traži od obiju strana da započnu s radom na novom sporazumu u kojem će dogovoriti ograničenja korištenja specifičnih kategorija oružja, a stroge inspekcije bi osiguravale provođenje dogovorenog.