Von der Leyen: 'Rusija i Kina žele veći utjecaj na zapadnom Balkanu'. Vučić: 'Nismo prebliski Rusiji'

Šefica EK istaknula je kako zemlje moraju odabrati jesu li na strani Europske unije

European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a press conference after a virtual summit with China's President in Brussels on April 1, 2022. (Photo by Kenzo TRIBOUILLARD / AFP)
FOTO: AFP

Rusija i Kina pokušavaju ojačati svoj utjecaj na zapadnom Balkanu u jeku rata u Ukrajini, izjavila je u utorak predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

“Hoće li prevladati autokracije i zakon najjačeg ili će prevladati demokracija i vladavina prava?”, zapitala se Von der Leyen u Tirani pri dolasku na summit čelnika EU i zemalja zapadnog Balkana. “To previranje primjetno je i na zapadnom Balkanu Rusija pokušava utjecati, Kina pokušava utjecati”, dodala je.

Istaknula je kako zemlje moraju odabrati jesu li na strani Europske unije. “Jeste li na strani demokracije – to jest Europske unije, vašeg prijatelja i partnera – ili želite krenuti drugim putem”, kazala je Von der Leyen, naglasivši kako je Europska unija najveći investitor u regiji.

Vučić: ‘Srbija je neovisna zemlja’

Sve zemlje zapadnog Balkana, osim Srbije, priključile su se sankcijama EU Rusiji. Predsjednik Srbije odbacio je uoči summita tvrdnje da je njegova zemlja prebliska Rusiji. “Srbija je neovisna zemlja. Mi smo na europskom putu i na njemu ćemo ostati”, kazao je Aleksandar Vučić.

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel kazao je da će “budućnost naše djece biti sigurnija i prosperitetnija sa zapadnim Balkanom u Europskoj uniji”.

Kosovo će podnijeti zahtjev za članstvo u EU do kraja godine, izjavila je kosovska predsjednica Vjosa Osmani nakon što su zemlje EU nedavno podržale bezvizni režim za Kosovo od 2024. Osmani je naglasila da Kosovo podržava vanjsku i sigurnosnu politiku EU, uključujući “usklađivanje sa sankcijama protiv Rusije, kao i odbacivanje svakog malignog utjecaja faktora poput Rusije i Kine”.

Smanjivanje naknada za roaming

Čelnici su razgovarali i o integraciji zapadnog Balkana u jedinstveno tržište EU, rastu cijena energenata i hrane zbog ruske invazije na Ukrajinu i sl.

Europska komisija je prošlog mjeseca predložila paket energetske potpore vrijedan milijardu eura za pomoć zemljama zapadnog Balkana u borbi protiv visokih cijena energenata i ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima.

Čelnici EU-a i zapadnog Balkana potpisali su u utorak ujutro deklaraciju o dobrovoljnom početku smanjivanja naknada za roaming, uz mogućnost potpune suspenzije do 2027. Očekuje se da će lideri EU-a također razgovarati o neregularnim migracijama prema Uniji.

Zapadnobalkanska ruta

Više od 120 tisuća ilegalnih prelazaka granice detektirano je na takozvanoj zapadnobalkanskoj ruti u prvih deset mjeseci 2022., što je povećanje od oko 70 posto u odnosu na godinu dana ranije, prema podacima Frontexa, agencije EU za zaštitu granice.

Komisija je u ponedjeljak pozvala zemlje zapadnog Balkana da pojačaju granične kontrole i deportacije te da postrože vizni režim za treće zemlje.

Komisija se nada da će manje ilegalnih migranata stizati u EU ako zemlje zapadnog Balkana prestanu dopuštati državljanima trećih zemalja ulazak u zemlju bez vize, ako je nemoguće bez nje ući u Europsku uniju.