Vučić je danas gostovao na medijskom skupu u Beogradu. Tijekom njegova govora novinari su se digli i otišli

Regionalni medijski skup u znak protesta napustilo je desetak novinara

FOTO: Screenshot N1

Tijekom govora predsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića na regionalnom medijskom skupu, koji je održan danas u Beogradu, desetak novinara iz raznih redakcija iz protesta je napustilo skup. Neki od njih bili su iz Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), KRIK-a, BIRN-a, Centra za istraživačko novinarstvo iz Crne Gore i Magločistača iz Subotice, piše N1.

Jedan od novinara koji je napustio skup bio je Branko Čečen, direktor CINS-a. Svoj potez objasnio je činjenicom da je Vučić “propustio priliku da započne pravi dijalog s medijima i novinarima dok su se njegovi suradnici još gore ponašali prema novinarskoj profesiji”.

Odgovarao samo na pitanja stranih novinara

“Za mene bi bilo osobno ponižavajuće da sjedim na ovoj konferenciji i da s čovjekom koji je pokazao da mu nimalo nije stalo do slobode medija, razgovaram o slobodi medija. Još mi je manje stalo do toga da slušam od njega o kvaliteti medija i o kvaliteti novinarskog rada u ovoj zemlji. Niti je stručan za to, niti je poslije svega što je radio u tom pogledu čovjek koji ima pravo da o tome govori”, rekao je Čečen.

Nakon što se Vučić obratio okupljenima, Oliver Vujović, generalni tajnik medijske organizacije SEEMO, priopćio je kako će Vučić odgovarati samo na pitanja stranih novinara. Nedim Sjedinović, predsjednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine, iz protesta je otkazao sudjelovanje na regionalnoj medijskoj konferenciji u Beogradu navodeći kako to čini jer je najavljeno da će konferenciju otvoriti Vučić, kojeg je nazvao “provjerenim neprijateljem medijskih sloboda”.

Rekao kako nikad nije vršio pritisak na medije

“Medijski skup koji otvara Aleksandar Vučić, provjereni neprijatelj medijskih sloboda, za mene ne samo da nije relevantan nego ga smatram šamarom svim onim novinarima koji su žrtve političkog nasilja vlasti koje on predstavlja”, napisao je Sjedinović u otvorenom pismu koje je uputio Vujoviću.

Srpski premijer rekao je da je za Vladu Srbije od velikog značaja sloboda medija i govora te je dodao da je zbog toga okončan postupak privatizacije medija i da su uvedeni natječaji za njihovo sufinanciranje. Vučić je također rekao kako Vlada Srbije i on nikad nisu direktno vršili pritisak na medije.

‘Ne želimo odgovarati na uvrede’

“Protivim se bilo kakvom miješanju u uređivačku politiku, ali ako i ima samoprozvanih zaštitnika moga djela – nema potrebe da me bilo tko brani, sposoban sam to sam učiniti”, rekao je Vučić. Dodao je da smatra da u medijskoj sferi “nedvosmisleno postoje nedostaci i problemi” i da ne može “kao noj zabijati glavu u pijesak” i praviti se da problema nema s obzirom da se određeni dio javnosti žali na nedostatak medijskih sloboda i onemogućavanje financiranja “medija koji pišu protiv vlade”.

Vučić je rekao kako “Vlada želi razgovarati kako bi se to stanje promijenilo, da razgovara, a ne da odgovara na uvrede”, te da se mediji u Srbiji više ugledaju na strane medije po pitanju profesionalnih standarda.

Kaže da je naučio lekciju kad je bio ministar informiranja

“Važno da mediji sudjeluju u rješavanju konflikata iz prošlosti i da doprinesu pomirenju na Balkanu”, rekao je Vučić, te je komisiju koja se bavi rasvjetljavanjem zločina nad novinarima označio posebno važnom. “Kada postoji politička volja, nema nepremostivih prepreka i pokazuje se da zločini prema novinarima neće biti zaboravljeni i opravdani.”

Na pitanje što se promijenilo od kad je bio na poziciji ministra informiranja 1997. godine, srpski premijer je rekao kako je naučio lekciju. “Danas je lako upirati prstom u mene na temelju toga. U to vrijeme je Ćuruvija ubijen, da, to je točno, ali dok nisam došao na vlast nitko to nije riješio”, rekao je Vučić i dodao da je tada i po pitanju sloboda govora Zakon o javnom informiranju bio loš, ali da nije toliko loš kao onaj iz 2009. godine.