Šef HNB-a kaže da s budućim premijerom dijeli mišljenje o mnogim stvarima

Guverner HNB-a otkrio je što Hrvatsku čeka u 2016. godini

27.04.2015., Rovinj - U Hotelu Lone odrzan 3. godisnji susret guvernera centralnih banaka drzava regije koji okuplja guvernere i predstavnike banaka i financijskog sektora. Cilj skupa je unaprijediti suradnju financijskih institucija regije i razmijeniti iskustava u suzbijanju i ublazavanju posljedica financijskih kriza i ukupnog gospodarstva. 
Na okruglom stolu Monetarna politika sudjelovao je guverner HNB Boris Vujcic. 
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
FOTO: Dusko Marusic/PIXSELL

Guverner HNB-a Boris Vujčić rekao je kako dugo poznaje novog mandatara Tihomira Oreškovića, te kako o mnogim stvarima razmišljaju isto. Međutim, Vujčić koji je gostovao u Dnevniku RTL televizije, nije htio davati ocjene mandatara unaprijed.

Pojasnio je kako se prvo treba sastaviti vlada i cijeli tim s kojim će Orešković raditi, pa će onda biti vremena za ocjene.

Ne očekuje pritiske

Na upit hoće li doći do kakvih promjena u HNB-u zbog promjene vlasti, te hoće li na poslovanje HNB-a utjecati vlada koja ne uživa stabilnu podršku, Vujčić je rekao: “Zna se tko vodi monetarnu politiku, Hrvatska narodna banka i u Ustavu jasno piše sve o tome, kao i da HNB ne smije primati naputke ni od koga. Spremni smo sa svakim razgovarati,” kaže guverner koji u skladu s tim ne očekuje nikakve pritiske na HNB.

Dva ključna poteza nove vlade

Što se tiče prioriteta nove vlade u financijskom smislu, Vujčić je rekao kako smatra da su dva poteza ključna.

“Jedan je fiskalna konsolidacija, budući da je u Hrvatskoj još uvijek veliki fiskalni deficit i nekontrolirani rast javnog duga, očekujem da se to zaustavi. Treba konsolidirati proračun. Druga je stvar konkurentnost Hrvatske i lakoća poslovanja, to nije jedna reforma, to je skup više reformi koje se moraju provest,” pojasnio je guverner HNB-a.

Rast malo veći nego ove godine

Rekao je i kako HNB promptno radi na rješavanju prigovora građana na konverziju kredita u švicarskim francima. “Od svih koji imaju kredite u francima dobili smo 3 i pol posto prigovora,” rekao je Vujčić.

Zadovoljan je što su banke prihvatile prijedlog središnje banke o kunskim kreditima s fiksnom kamatnom stopom. “To smo mi pokušali poticati. Krenulo je u drugoj polovici godine i to je dobro,” rekao je dodajući kako je HNB najsretnija kada se krediti daju u hrvatskoj valuti.

Od sljedeće godine guverner očekuje rast na razini ove godine. “1,8 posto rasta, malo veći. Postoje i rizici budući da se dosta toga temelji na optimizmu potrošača. Gospodarstvo se temeljui i na psihološkom momentu,” rekao je Vujčić i poručio “Ne smijemo dopustiti da se očekivanja prevale na negativnu stranu.”