Nekad je nužno odabrati stranu

WSJ analizira stanje u BiH, piše da je Amerika dosta zabrinuta zbog svog bivšeg saveznika Dodika

Problematično Dodikovo udaljavanje od Zapada

FOTO: Profimedia, Abaca

Dvadeset godina nakon što su Sjedinjene Američke Države isposlovale mir u BiH, vođe koje su se nekada zaklinjale da će izgraditi europsku demokraciju odbacuju zapad, piše Wall Street Journal. Političkom scenom u Bosni dominiraju nacionalisti poput Milorada Dodika, koji je podršku Washingtona devedesetih kupio pozivima na mir i obećanjima nacionalnog jedinstva. Bivša država tajnica Madeleine Albright tada je o Dodiku navodno govorila kao o “dašku svježeg zraka'”.

Ovih je dana, piše WSJ, Dodik glavna prepreka reformama koje BiH mora proći kako bi ušla u EU i NATO. ”Odbijam biti njihov pokusni kunić. Prošlo je vrijeme kada bi Europa i Amerika nešto rekle i to bi odmah bilo prihvaćeno.”, izjavio je Dodik.

‘Ne može nam nitko ništa…’

Wall Street Journal piše da su takve izjave veliko razočarenje za američke dužnosnike, posebno jer dolaze iz zemlje koja je bila bitan američki pokušaj ‘izgradnje nacije”. Amerikanci žele da EU završi posao ujedinjavanja BiH u jedinstvenu multietničku naciju. Prošloga je mjeseca EU formalno Bosni dala status kandidatkinje za ulazak, no s obzirom na Brexit i druge probleme s kojima se EU suočava u posljednje vrijeme, u Bosni se mnogi boje da, dok oni dođu na red, EU više neće ni postojati.

Dodik, piše Journal, ulazak BiH u EU dovodi u pitanje. Isto tako, u potpunosti se okrenuo protiv jedinstva BiH i otvoreno prijeti referendumom o nezavisnosti Republike Srpske. Dominaciju Dodikove stranke potvrdio je i uspjeh na lokalnim izborima u listopadu, a Dodik je pobjedu proslavio paradirajući Banja Lukom s harmonikašima i izazivajući zapad pjesmom ”Ne može nam nitko ništa…”

‘Građani BiH žele biti dio europske obitelji’

Dodik nije jedini vođa koji odbacuje zapadnjačku viziju BiH. Vladajući u Federaciji približili su se Turskoj i nevoljko prihvaćaju reforme koje im nameće EU. Američki dužnosnici ipak tvrde kako BiH nije izgubljena za zapad. ”Građani BiH žele biti dio europske obitelji” kažu iz veleposlanstva. Europski pak dužnosnici tvrde da Dodikova retorika neće spriječiti ulazak Bosne u EU. ”Ako građani izaberu nacionaliste, onda su izabrali nacionaliste. Nećemo dopustiti da nas to spriječi. Ioanko imamo puno nacionalista na vlasti u zemljama EU” kaže Lars-Gunnar Wigemark, posebni predstavnik EU u BiH.

Kasnih devedesetih, piše WSJ, Washington je ovlastima iz Deytonskog sporazuma pomogao Dodiku da postane premijer Republike Srpske, no nakon što je njegova stranka poražena na izborima 2000., okrenuo se protiv jedisntva s Bošnjacima i veza sa Zapadom. Od kada propovijeda sprski nacionalizam, nije izgubio izbore. ”Bio je nada zapada. Sada gradi svoje carstvo i zapad bi trebao razmisliti da ga skine s vlasti.”, rekao je Valentin Inzko, visoki predstavnik za BiH, piše WSJ.