Wall Street Journal objavio Trumpovo pismo prepuno laži i ludosti, bez ikakve ograde. Novinari ih ubili

Odluku novina da objavi pismo bez pobijanja neistina kritizirali su brojni istaknuti novinari

US President Donald Trump speaks to the press after talking to members of the military via teleconference from his Mar-a-Lago resort in Palm Beach, Florida, on Thanksgiving Day, November 22, 2018. (Photo by Mandel NGAN / AFP)
FOTO: AFP

Iako su ga Twitter i Facebook zabranili, Donald Trump pronalazi različite načine da bi poslao svoje poruke. Bivši američki predsjednik nastavlja inzistirati da su predsjednički izbori 2020. godine, koje je izgubio od Joe Bidena, namješteni, a svoj argument iznio je u izrazito plebejskom obliku, pišući pismo glavnome uredniku The Wall Street Journala u kojem se žali na uvodnik koji su objavili, piše Forbes.

WSJ je Trumpovo poduže pismo, jučer, u cijelosti objavio. Odluka časopisa da objavi pismo izazvala je reakciju nekih novinara i političkih komentatora koji su doveli u pitanje davanje Trumpu prostora za njegove opasne tvrdnje koje samo pojačavaju izborne dezinformacije.

Trump iznosio pobijene tvrdnje o prevari

Odgovarajući na članak uredništva WSJ-a, u kojem se navodi da spor oko glasačkih listića nije utjecao na to je li Biden odnio Pennsylvaniju ili nije, Trump piše: “Pa zapravo, izbori su bili namješteni, što vi na žalost još uvijek niste shvatili.”

Trump nastavlja nabrajati gotovo dvadesetak tvrdnji o navodnim prijevarama za koje se već pokazalo da su neistinite, kao što je inzistiranje na tome da su stotine tisuća glasova nezakonito prebrojane u tajnosti dok su republikanski promatrači izbačeni s mjesta za glasanje, što je potpuno odbačeno u svakome sporu koji su Republikanci pokrenuli.

Izostanak komentara naljutio novinare

WSJ nije komentirao istinitost Trumpovih tvrdnji što je odluka koja je naljutila neke istaknute novinare. Među kritičarima su Alex Thompson izvjestitelj iz Bijele kuće za Politico koji je tvitao da je čudno tiskati samo ovo Trumpovo pismo bez provjere činjenica.

Bill Grueskin, profesor u školi novinarstva na Sveučilištu Columbia, koji je bio i zamjenik glavnog urednika WSJ-a, rekao je da su pisma uredniku prilika za oštećene čitatelje da izraze svoju zabrinutost zbog izvještavanja u novinama. “To je općenito u redu, ali ako će netko iznijeti gomilu neistina, urednik obično osjeća obavezu da ih skrati ili da istovremeno odgovori”, rekao je Grueskin za Washington Post. “WSJ su u ovome slučaju odlučili to ne učiniti.”

Direktorica grupe Republicans for Voting Rights, Amanda Carpenter je napisala da WSJ objavljuje Trumpovo “smeće puno laži, a to naziva Pismom uredniku” da bi izbjegao preuzimanje odgovornosti, te smatra da bi novine trebale preuzeti odgovornost za tvrdnje u pismu.