Nekad je nužno odabrati stranu

Za vikend na Telegramu donosimo 8 naših većih priča koje ste možda propustili, a mogle bi vas zanimati

Pregled nekih dužih originalnih priča, analitičkih tekstova i komentara

Donosimo pregled nekih dužih Telegramovih tekstova objavljenih tijekom tjedna koje ste možda propustili, a preko vikenda ćete naći više vremena za čitanje. Podsjećamo vas tako na dvije najnovije kontroverze povezane s Donaldom Trumpom, odnosno utrkom za Bijelu kuću.

Ponovno donosimo i analizu Goranka Fižulića u kojoj povlači paralele između filma Gazda i katastrofalne privatizacije iz 80-ih, a tu je i osvrt Dragana Markovine na Petrovljevu usporedba gay pridea i molitelja pred bolnicama.

Osim toga, izdvojili smo još i dva bitno različita teksta o terorizmu. Onaj Telegramovog reportera Mladena Plešea govori o tome koliko Izraelci ozbiljno shvaćaju prijetnju od terorizma dok se drugi odnosi na potresnu reportažu o ISIS-u.

1. Trump je duboko podijelio republikance. Pobijedi li ili izgubi, posljedice njegovog utjecaja osjećat će se godinama

063_529033502-656x365

Zaoštrila se borba između republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa i njegove vlastite stranke. Dovelo je to do velikih potresa diljem Sjedinjenih Država i destruktivne svađe koja bi mogla ugroziti desetke zastupnika u Kongresu i potencijalno dovesti do situacije da se, inače konzervativne države, svrstaju u tabor Hillary Clinton.

Iz kampanje Clinton su zaključili kako su najmanje dvije tradicionalno republikanske države, Georgia i Arizona, realni ciljevi. I republikanske ankete pokazuju da postoji rizik za Trumpa da izgubi Georgiu.

2. I tako je rock, doduše s četvrt stoljeća zakašnjenja, formalno postao visoka umjetnost

profimedia-0094693937-656x365

Nobelova nagrada za književost Bobu Dylanu formalno je potvrdila, napokon, da vrhunski rock nije samo genijalni zbroj raznih elemenata, koji, međutim, samostalno ne mogu funkcionirati, nego, naprotiv, da baš ti elementi posjeduju esencijalnu samostalnu umjetničku vrijednost.

Tijekom posljednjih desetak godina Nobelove su nagrade uglavnom odlazile marginalnim i/ili dosadnim piscima (uz nekoliko iznimaka poput Alice Munro). Sada je Nobelovu nagradu dobio autentični genij, čiji će se utjecaj osjećati još stoljećima.

3. Fižulić: Film Gazda zapravo je priča o tvorničkoj grešci društvenog modela

tudjman-susak-656x365

Rat i vojna agresija nisu bili dostatan razlog za prolongiranje procesa privatizacije, a skandalozna prodaja vlasničkih udjela u poduzećima koja su bila izložena granatiranju izazivala je proteste čak i u redovima vladajućih. Većina tih sramnih epizoda tranzicijskog razdoblja odavno je detaljno opisana, ali u javnom i službenom sjećanju iste ne postoje.

Razlog je vrlo jednostavan, objašnjava Goranko Fižulić. HDZ službeno pamti samo pobjedu u Domovinskom ratu i prvog hrvatskog predsjednika, a svoju vladavinu koja je između ostalog rezultirala međunarodnom političkom i gospodarskom izolacijom, ponajviše zbog elementarnih demokratskih nedostataka, uspio je u međuvremenu potpuno zaboraviti.

4. Zašto je Petrovljeva usporedba gay pridea i molitelja pred bolnicama dubinski cinična

karamarko-i-petrov-filter-470x2622x-1-656x365

Fundamentalna razlika između molitvenih zajednica i aktivista koji se zalažu za jednakopravnost istospolnih zajednica odnosi se na njihov status u društvu. Dok su jedni pripadnici ogromne katoličke većine i aktivni pripadnici Katoličke crkve, potpuno privilegirane u današnjoj Hrvatskoj, drugi su pripadnici prezrene manjine, koji su se vlastitim gradovima morali i još uvijek moraju šetati u sigurnim, ograđenim koridorima, uz zaštitu specijalne policije, argumentira Dragan Markovina.

Druga fundamentalna razlika između ovih dvaju skupina, koja je čak i važnija od prve iz koje logički proizlazi, odnosi se na sadržajnu i akcijsku razliku među njima. Dok su LGBTQ aktivisti, zbog čitavog niza razloga i realnih društvenih okolnosti, prisiljeni djelovati iz očaja i u pravilu defanzivno, tražeći isključivo istovjetna prava, poput onih koje imaju heteroseksualne osobe, ne ulazeći ni na koji način u prava društvene većine, pripadnici tzv. pro-life inicijative rade upravo suprotno.

5. Kako sam se, gledajući odbojkašice, uvjerio koliko Izrael ozbiljno shvaća opasnost potencijalnog terorizma

157a1644-656x365

Nakon utakmice između Portugala i Izraela, trojica članova stručnog stožera hrvatske ženske odbojkaške reprezentacije zamolili su šefove izraelske reprezentacije Sebastiana Devasha i Arie Selingera da se s njihovim autobusom vrate u hotel. Trener Selinger spremno je, u šali, odgovorio: “Možete, ako platite”.

Čim smo stigli do autobusa prišla su nam dva portugalska policajca u civilu koja smo s Izraelkama viđali u hotelu; objasnili su nam da ne možemo u autobus te da će po nas doći kombi. Šefovima izraelske ekipe bilo je neugodno, slijegali su ramenima i ispričavali su: “Nažalost, o tome ne odlučujemo mi, nego ljudi zaduženi za našu sigurnost”, piše Mladen Pleše.

6. Markovina: Treba li vjeronauk nakon 25 godina i dalje biti u školama?

pxl_100215_99596341-656x365
Pixsell

Upravo zahvaljujući značajnom utjecaju Katoličke crkve u hrvatskom društvu i politici, postoji više nego dovoljno crkvenih prostora u kojima se vjeronauk može odvijati i logički je neodrživo zagovarati njegovo zadržavanje u javnim školama.

Imajući sve ovo u vidu, pravo je pitanje zbog čega nijedna od vodećih stranaka nije zauzela principijelno stajalište o ovom pitanju, kojeg bi posve argumentirano mogla braniti. Navodimo ovo iz razloga što u normalnim demokratskim društvima isključivi argument većine naprosto ne može biti argument u ozbiljnoj raspravi, piše Telegramov Dragan Markovina.

6. Novinarka FP-a o brutalnosti ISIS-a prema ženama razgovarala je sa žrtvama, ali i samim džihadistima

000_cb5ke-656x365

Zašto zapravo ISIS tako postupa prema ženama? Kakvi su to mentalni procesi koji vode do toga da se žene mogu kupiti i prodati kao ovce? Upravo na ta pitanja novinarka Foreign Policyja je htjela dobiti odgovore intervjuiranjem zarobljenika članova Islamske države, kao i žena koje su bile žrtve njihove nemilosrdne ideologije.

“Kroz moje intervjue postajalo mi je jasno da je Islamska država usavršila proces dehumanizacije koja omogućuje svim članovima da razviju mizoginiju, agresivne seksualne sklonosti i potrebu za moći. Sve u ime Islama.”

7. Nastavak propasti Donalda Trumpa: sad The New York Times ima priču o dvije žene koje tvrde da ih je napastovao

000_9x139-656x365

Republikanski kandidat za predsjednika Sjedinjenih Država Donald Trump ponovno se našao pod optužbama i to zbog nedoličnog ponašanja prema ženama.

Prema navodima gospođe Leed Trump ju je zgrabio za grubi i pokušao staviti ruku u njenu suknju. “Bio je poput hobotnice”, prisjeća se. “Njegove ruke bile se posvuda.” Tad je pobjegla u stražnji dio aviona. “To je bio napad”,kaže.