Za vikend na Telegramu donosimo pregled nekih naših dužih priča koje ste možda propustili ovog tjedna

Pregled naših većih tekstova i analiza koje bi vas mogle zanimati

I ovog vikenda donosimo nekoliko naših ovotjednih većih priča koje možda tijekom tjedna niste imali vremena pročitati, a koje su pisali Telegramovi kolumnisti, analitičari i reporteri.

Između ostalog, Drago Hedl imao je veliku priču o milijunskom dugu države Borovu, Goranko Fižulić detaljno je analizirao tko će podnijeti najveći teret krize u Agrokoru, dok Markovina piše kako su nas mržnja i dokidanje profesionalnih kriterija i znanja doveli do civilizacijskog potopa. Bilo je i nekoliko izvrsnih tekstova s Telesporta.

1. Vlada najavljuje sanaciju, no ovo nitko ne spominje; došli smo do dokumenata koji dokazuju da je država Borovu dužna 118 milijuna

Drago Hedl istražio je priču o starom sovjetskom dugu za robu koju je Borovo izvozilo 1990. i 1991. godine. Iznos od 16,834.530 dolara nije mogao biti naplaćen zbog ratnih okolnosti te raspada SSSR-a i Jugoslavije. Ruska Federacija u međuvremenu je, kroz robe i usluge, Hrvatskoj vratila kompletan klirinški dug, između ostalog i za Borovo, no država tvrtki nikada nije isplatila iznos koji joj pripada. Kako smo neslužbeno saznali, nijedna dosadašnja Uprava vukovarske tvornice nije se usudila utužiti dug, zbog straha od smjene.

2. USKOK je napokon istražio tajnicu Zeljko; doznajemo kako sumnjaju da je nakon Sauchina odlaska izvukla 300.000 kuna

screenshot

Iz više izvora neslužbeno nam je potvrđeno da je gospođa Zeljko pod sumnjom da je iz državnog proračuna izvukla najmanje 300 tisuća kuna. To je, proizlazi iz dostupnih podataka iz istrage, učinila tijekom 2016. i 2017. godine, dakle u periodu nakon odlaska Vlade Zorana Milanovića i njegova predstojnika Tomislava Sauche, kad je nastavila izvlačiti novac preko dnevnica za fiktivna putovanja. Iz USKOK-a i dalje tvrde kako je to ranije činila u dogovoru s Tomislavom Sauchom, a nakon njegova odlaska iz Banskih dvora nastavila je s istom praksom.

3. Fižulić detaljno objašnjava što će se od danas događati s Agrokorom i zašto su obećanja ministrice Dalić nerealna

Profimedia, Sputnik

“Kada sam prije šest godina pokušao nagovoriti vjerovnike kompanije kojoj sam bio na čelu na standstill aranžman nisam naišao na naročito razumijevanje. Današnji vodeći čovjek jedne austrijske banke, inače najviše izložene prema poslovima s faktoringom, tada je bio šef kontrole rizika. Njihova zadužnica bila je prva u naplatnom redu i potakla je stampedo na račune kompanije.

Moj prijedlog o povlačenju zadužnice i potpisivanju mogućeg standstill aranžmana samo ga je nasmijao: „Ja ću se vjerojatno naplatiti, a za druge me nije briga.“ Tada nije postojao baš nikakav zakonski okvir koji bi omogućio nagodbu između dužnika i različitih grupa vjerovnika poput slovenske „prisilne poravnave“ što bi omogućilo nastavak poslovanja same kompanije nakon provedenog financijskog i vlasničkog preslagivanja”, piše, između ostalog, Goranko Fižulić.

4. Propast Agrokora i protjerivanje Sorosevog sveučilišta iz Mađarske znače kraj svih tranzicijskih iluzija

Telegramov kolumnist Dragan Markovina kontekstualizirao je poveznicu između slučaja propasti Agrokora i onemogućavanja rada Sorosevog sveučilišta CEU u Budimpešti. Kako piše, na sceni postkomunističkih zemalja, čini se, ostaje sve radikalnija desnica

5. Kako su nas mržnja i dokidanje profesionalnih kriterija i znanja doveli do civilizacijskog potopa

“Ovakvo plansko urušavanje kriterija čak dovodi do toga da politika svjesno odbija suočavanje s banalnim činjenicama, pa proglašava konzumiranje ustaškog pozdrava delikatnim, ignorira sve pritužbe iz inozemstva i zemlje u pogledu porasta govora mržnje i sve nepodnošljivije atmosfere u društvu, odbija prihvatiti godišnji izvještaj pučke pravobraniteljice i ide toliko daleko da potpuno izokreće stvarno stanje stvari. To se najbolje uočava u tvrdnjama predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, koja u čitavoj ovoj situaciji tvrdi kako je iznova uspostavila zajedništvo i smanjila mržnju u društvu”, piše Dragan Markovina.

6. Od sedmoro djece u svijetu kojima je potvrđena kanalopatija CRAC dvoje je mojih; Dora je umrla, Ivana smo spasili

Marina Lipovac 2008. zbog, tada još nepoznate bolesti, izgubila je 2-godišnju kćer Doru. Tri godine poslije isti simptomi pojavili su se kod sina Ivana. U suradnji s američkim kolegama, doktor Mario Ćuk dijagnosticirao mu je kanalopatiju CRAC koja se liječi transplantacijom koštane srži. Protein koji je odgovoran za nastanak te bolesti američki znanstvenici prvi su put opisali krajem 2008.; Dora je preminula par mjeseci ranije. Gospođa Lipovac Telegramovoj novinarki detaljno je prepričala svoju devetogodišnju borbu.

7. Malo mi ide na živce što o Relji i sad pričamo uglavnom samo kroz Fulira i to što 25 godina nije dobio pravi film

Prošlog nas je tjedna napustio naš veliki glumac Relja Bašić. Telegramov novinar Boris Homovec napravio je detaljan portet kultne ličnosti domaće kinematografije.

8. Gotov je Tehnopark na Velesajmu, prostor od 7300 kvadrata u koji Grad Zagreb useljava stotinjak startupa

Borko Vukosav

Ovaj tjedan završeni su radovi na Tehnoparku, dva milijuna vrijednom prostoru u koji će u sljedećih mjesec dana useliti više od 100 domaćih startupa. Golemi prostor ima 118 modula – ureda koji izgledaju kao male kućice, laboratorije koji čekaju još dva milijuna eura dodatnih investicija, konferencijske sale, učionice, kuhinju i blagavaonicu, dječju igraonicu… Bili smo tamo.

9. Zašto volimo umjetnike nokauta

KID FROM BROOKLYN, THE (1946) - DANNY KAYE., Image: 137017149, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial Use only, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Album
Profimedia, Album

“Zašto volimo umjetnike nokauta? Zbog čega im dajemo nadimke poput Rumble i Manassa Mauler, a njihovim udarcima zasebne nadimke kao Susie Q ili H-Bomb? Ne znam, ali to me neće spriječiti da napišem koju riječ o tome”, piše Telesport.

10. Gospon Židak

Vjekoslav Skledar

Ovog je četvrtka preminuo legendarni sportski novinar Tomislav Židak. Urednik Telesporta Aleksandar Holiga sa Židakom se možda nije često slagao, ali ga je neizmjerno poštovao i uvijek čita. Zato mu je posvetio ovaj tekst, jedan od boljih i iskrenijih koji su ovog tjedna napisani o velikanu.