Za vikend na Telegramu, izdvojili smo vam nekoliko naših većih priča koje preko tjedna možda niste stigli pročitati

Ako imate vremena, bilo bi šteta da propustite

Ako ste kroz tjedan imali previše posla da bi se mogli posvetiti našim dužim tekstovima, komentarima, analizama i intervjuima, napravili smo mali pregled kako biste mogli nadoknaditi propušteno.

Ovoga smo tjedna tako objavili razgovor sa fizičarem Sašom Cecijem, analizirali Trumpov govor u UN-u i objavili nekoliko komentara koji nam se čine zbilja dobri. Telesport se, između ostalog, bavio napadom na Dinamovog trenera i NBA potencijalom Luke Dončića.

1. Ovaj znanstvenik s Ruđera svojim je statusima nekako uspio učiniti fiziku zgodnom. Upoznali smo ga

Vjekoslav Skledar

Prošloga ljeta, Saša Ceci, fizičar s Instituta Ruđer Bošković objavio je nekoliko dužih statusa na Facebooku u kojima je na razumljiv i duhovit način pojasnio neke fenomene iz svijeta fizike. Na primjer, zašto se znojimo ili zašto nam je u moru isprva hladno, ali kasnije više nije. Te su genijalne statuse prenjeli manje više svi mediji. Ceci se i inače bavi popularizacijom znanosti, a mi smo ovoga tjedna objavili njegov profil.

2. Sjećate se fijaska s uređenjem kninske crkve? Sad bi se isto moglo dogoditi čuvenoj Gospi od Zdravlja u Splitu

U svojoj drugoj kolumni za Telegram, Zrinka Paladino, poznata zagrebačka arhitektica, konzervatorica, povjesničarka i teoretičarka arhitekture, piše o slučaju rekonstrukcije crkve Gospa od Zdravlja u Splitu, djelu Lavoslava Horvata. Paladino upozorava da bi se u slučaju rekonstrukcije ove crkve mogao ponoviti fijasko nalik na onom kod uređenja interijera crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu.

3. Redikulozne inicijative klerikalne i proustaške desnice normalno bi društvo jednostavno ignoriralo

HRT screenshot

Militantne katoličke grupacije uspjele su proizvesti atmosferu u kojoj se sasvim ozbiljno raspravlja o tome koji su naslovi zbog nemorala nedopustivi u srednjoškolskoj lektiri, treba li zabraniti kazališnu predstavu ili plakat za predstavu, a antisrpstvo inicijative za promjenom izbornog zakona se gotovo i ne skriva. Između nove klerikalne i stare proustaške desnice nema formalnih dodira, ali se one nalaze na istom zadatku uvođenja jednoobraznog totalitarnog društva i ukidanja umjetničkih sloboda. Zdravo i moderno društvo o takvim idejama ne polemizira, nego ih primjereno ismije i jednostavno preskoči, piše u novom komentaru Dragan Markovina.

4. Trump je, zapravo, poručio da su ljudi koji su organizirali 11. rujna i ISIS postali američki prijatelji

U svojoj ovotjednoj kolumni, Božo Kovačević detaljno je analizirao govor Donalda Trumpa u UN-u. Američki predsjednik zaprijetio je Sjevernoj Koreji , ostavio otvorenom mogućnost rata Iranom, a Ujedinjene nacije stavio je u situaciju uzmi ili ostavi – ili će podržati američke vojne pohode ili ih više neće financirati. No, primjećuje Kovačević, Rusiju i Kinu, zemlje koje stvarno mogu ugroziti američke globalne interese nije spomenuo. Predsjednik je i, zapravo, poručio da su dojučerašnji neprijatelji koji su, između ostalog, organizirali napade 11.09.2001. i osnovali ISIS sada postali prijatelji koje će iskoristiti u ratu protiv Irana.

5. Kakvu Hrvatsku žele Škorić, don Plenković i, kako ih je nazvao Eco, ‘divizije imbecila na internetu’?

Goranko Fižulić piše o privatizaciji hrvatstva i domoljublju, Petru Škoriću i svećeniku Miliju Plenkoviću. “Zašto nitko ne dovodi u pitanje, a trebao bi, hrvatstvo hvarskog župnika i predsjednika splitskog HDZ-a? Zašto danas svaka hrvatska ništarija ima pravo javno prebrojavati tuđa krvna zrnca i dovoditi u pitanje nečije domoljublje? Upravo to su radili i slabo prikriveni uzori današnjih hrvatskih hulja”, piše.

6. Prije par godina bio sam u zastarjeloj mađarskoj nuklearki blizu naše granice. Sada je šire

Drago Hedl ispred nuklearke u Paksu
Drago Hedl/Telegram

Mađarska će sljedeće godine krenuti u izgradnju dva nova bloka nuklearne elektrane Paks koja je od hrvatske granice udaljena osamdesetak kilometara. Reakcija hrvatske diplomacije na tu je vijest bila iznimno mlaka, iako su Mađari u prošlosti blokirali bitno bezopasnije projekte s naše strane granice, poput gradnje hidroelektrane na Dravi. Telegramov Drago Hedl prije par godina bio je u nuklearki Paks i donosi kontekst cijelog slučaja.

7. Kako su Dinamo i HNS iskoristili napad na Marija Cvitanovića da se prikažu kao žrtve

17.08.2017., stadion Maksimir, Zagreb - Konferencija za medije nako prve utakmice doigravanja za ulazak u UEFA Europsku ligu, GNK Dinamo - KF Skenderbeu. Mario Cvitanovic na konferenciji za medije nakon zavrsetka utakmice. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
PIXSELL

“Međutim, zaista je nevažno jesu li ga stvarno iz nekog razloga napali navijački huligani ili je to bilo nedjelo nestrpljivog kamatara, ljubomornog muža, neisplaćenog dilera ili nezadovoljnog menadžera. Možda je sve bila greška ili false flag operacija koja je trebala izazvati suosjećanje u javnosti i dokazati postojanje linča protiv svih Dinamovih struktura, čak i ovih nekompromitiranih. U suštini je zaista nevažan povod, jer institucije su jedno desetak godina zakasnile s djelovanjem protiv uzroka. Pustile su da stvari odu predaleko i kad nisu liječile uzroke, sada moraju krpati posljedice”, piše u tekstu o napadu na Dinamova trenera Marija Cvitanovića Telesportov Mihovil Topić.

8. Dončić je dominantan i nenametljiv lider, lišen ega i zbog toga poseban. Može li dosegnuti Kukoča i Magica

Turkey. Istanbul. September 17, 2017. Luka Doncic of Slovenia during the FIBA EuroBasket 2017 final game between Slovenia and Serbia at Sinan Erdem Dome.//ANDRIEUARNAUD_AA20170917SVNvSRB029/Credit:Arnaud Andrieu/SIPA/1709180650, Image: 349715559, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Sipa Press
Profimedia, TEMP Sipa Press

Luka Dončić jedan je od najvećih europskih košarkaških talenata ikada, a Telesportov Hrvoje Frančeski u svom novom tekstu piše o tome u koliku se veličinu taj talent može razviti.”Bez obzira kojim pickom izabran, Dončić ima velik potencijal. Potencijal koji se kreće skroz od Magica pa sve do Kukoča (one američke verzije usporene naglo nabijenom kilažom – ne one prekrasne, fluidne, europske koja bi imala karijeru Dirka da su je pustili na miru)”, zaključuje.