Nekad je nužno odabrati stranu

Vlada je upravo jednoglasno usvojila zakon o Agrokoru i poslala ga u Sabor. No, to je sada samo plan B

Ovo je verzija za slučaj da propadne dogovor između banaka i Agrokora

FOTO: N1 screenshot

Vlada je sa današnje sjednice u Sabor uputila Prijedlog zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, tzv. zakon o Agrokoru, kojim će se pokušati sanirati situacija u najvećoj hrvatskoj privatnoj kompaniji. “Kao što znate, postoje situacije kada se velike kompanije nađu u određenim poteškoćama, a značaj i veličina tih kompanija ima sistemski karakter za funkcioniranje hrvatskog gospodarstva”, rekao je premijer Andrej Plenković prilikom predstavljanja zakona.

“Ovim se zakonom uređuje postupak izvanredne uprave”, rekao je te dodao da ovaj zakon ne ugrožava ničije vlasništvo. “Nije riječ o državnom intervencionizmu. Ovaj zakon poštuje Ustav Republike Hrvatske,” poručio je premijer. “Smatramo da je ovaj zakon pravi i jedini put kojim možemo krenuti, ne da pomognemo pojedinoj osobi, nego pomoći kvalitetnom funkcioniranju hrvatskog gospodarstva. I to je cilj ovoga zakona”, kazao je.

Plenković je naglasio kako se zakon može početi primjenjivati na neku sistemski važnu kompaniju samo na traženje dužnika ili na zahtjev vjerovnika, ali uz suglasnost dužnika. Rekao je i kako Vlada kroz novi zakon “poštuje nepovredivost vlasništva” te da nema govora o bilo kakvom pokušaju nacionalizacije.

‘Cilj zakona osigurati financijsku stabilnost zemlje’

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić naglasila je kako je još jednom važno istaknuti da je cilj ovog zakona osigurati i osnažiti financijsku stabilnost gospodarstva i zemlje u slučaju da se s gospodarskim poteškoćama suoče kompanije koje imaju velik sistemski značaj za hrvatsko gospodarstvo. Taj značaj se, kako kaže, u zakonu opisuje kriterijem veličine kompanije i zaduženosti.

“Proces izvanredne uprave koji se predlaže ovim zakonom efikasniji je nego postojeća rješenja u predstečajnom i stečajnom postupku jer efikasnost i osobine ovog procesa jamče da će se unutar njega osigurati i normalno poslovanje ovakvih kompanija, ali i njihovo financijsko, poslovno i vlasničko restukturiranje, kako bi se uklonili uzroci problema s kojima su se suočili”, rekla je Dalić.

Dodala je i kako je unutar postupka moguće uz suglasnost vjerovničkog vijeća isplatiti dio tražbina dospjelih do trenutka traženja pokretanja procesa. Krajnji cilj je, kako kaže, postići nagodbu među vjerovnicima o načinu namirenja tražbina, načinu restrukturiranja i boljeg poslovanja kompanije.

Premijer kaže kako je ovo ‘plan B’

Kako bi stupio na snagu, zakon će još morati izglasati saborski zastupnici, no to ne znači da će se po tom zakonu zaista i postupati u slučaju Agrokora. Naime, Plenković je jutros je kazao kako se radi o planu B ako se Agrokor i banke ne dogovore.

Situaciju oko Agrokora dodatno kompliciraju i neslužbene informacije koje je objavio N1. Radi se o tome da ruski kreditori sada navodno ne žele potpisati standstill dogovor dok im Vlada ne zagarantira da neće primjenjivati zakon koji rade zbog Agrokora. Pojednostavili smo sve ključne stvari u vezi donošenja zakona koji je u javnosti postao poznat kao Lex Agrokor.

1. Prva najava zakona

Prva najava zakona stigla je prije tjedan dana kada je potpredsjednica Vlade i ministrica Martina Dalić na izvanrednoj press konferenciji rekla kako Vlada, potaknuta problemima u Agrokoru, radi na izradi “zakonodavnog i instutucionalnog okvira za zaštitu stabilnosti hrvatskog gospodarstva kada se s teškoćama suočavaju sistemski važne tvrtke, koje nisu u stanju same riješiti teškoće u kojima su se našle”.

2. Telegram ekskluzivno objavio prvi nacrt zakona

Telegram je ovoga tjedna ekskluzivno objavio prvi nacrt prijedloga zakona koji Vlada donosi zbog Agrokora. Objavili smo prvi nacrt prijedloga Zakona do kojeg smo došli neslužbeno. Došlo je do nekih promjena u ovom zakonu, a ostaje vidjeti kakva će verzija biti na današnjoj sjednici Vlade.

3. Je li ovakav zakon ustavan?

Jedan od vodećih stručnjaka za Ustavno pravo na zagrebačkom Pravnom fakultetu Branko Smerdel doveo je u pitanje ustavnost zakona koji je Vlada najavila “Detalji tog zakona, takozvanog Lex Agrokor, još nisu poznati, ali bojim se da će biti protuustavan”, rekao je Smerdel u intervjuu koji je dao za tjednik Globus. “Ministrica Martina Dalić kaže da će se nekim jako važnim kompanijama zakonom osigurati poseban tretman. A Ustav jamči jednakost svih subjekata na tržištu. Zakon kojim bi se neka poduzeća izuzimala, pa makar to bio i Agrokor, nisu u skladu ni s našim ustavnim, ni s europskim standardima”, pojasnio je Smerdel.

4. Most je otvoreno negodovao

Saborski zastupnik Mosta i bivši ministar gospodarstva Tomislav Panenić požalio se sredinom tjedna da zastupnici Mosta uopće nisu upoznati sa zakonom koji priprema Vlada.Nazvao ga je lošim i naveo kako država ništa ne radi za Borovo i Petrokemiju koje imaju problema, a državne su firme, a želi spašavati Agrokor koji je privatna firma. Iz Kluba zastupnika Mosta tada su rekli kako su o zakonu doznali iz medija.

5. Plenković poručio da će zakon biti ustavan

Premijer Andrej Plenković poručio je u srijedu da će Vlada napraviti sve da zakon koji se donosi zbog Agrokora bude u skladu s Ustavom. Tada je i najavio da će zakon, koji se još uvijek finalizira, biti na sjednici Vlade u petak. Jučer je pozvao da se situacija “dedramatizira” i da se “lopta spusti na zemlju”.

6. Noćni sastanak u Vladi

Premijer Plenković i ministirica gospodarstva Martina Dalić u četvrtak navečer održali su sastanak o Zakonu o sistemski važnim tvrtkama. U Banskim Dvorima su im se pridužili i predsjednik Sabora Božo Petrov te politički tajnik Mosta Nikola Grmoja. Na dnevnom redu za današnju sjednicu Vlade nije bilo prijedloga zakona, no Petrov je nakon sastanka rekao kako je na sastanku dogovoreno da će zakon biti na današnjoj sjednici. Rekao je i kako se radi o zakonu kojim bi se zaštitio gospodarski sustav. “Ne pravimo zakon radi gospodina Todorića, nego da zaštitimo gospodarski sustav i radna mjesta. Ne možemo dozvoliti da niti jedna kompanija toliko može ugroziti sustav da radi nje možemo očekivati recesiju”, kazao je Petrov.

7. Što će biti u novom zakonu?

Prema detaljima prve verzije zakona išlo bi se u smjeru promjene upravljačke i vlasničke strukture. Tvrtkom bi upravljali predstavnici države, piše Večernji list. Predviđaju se uvjeti koje firma mora ispuniti da se na nju može odnositi zakon. Radi se o firmama koje imaju iznad 5000 zaposlenika, dok kompanija u problemima treba imati dug veći od milijardu eura.

Takve tvrtke mogle bi se obratiti Vladi ako zapadnu u probleme. Država bi tada imenovala Odbor povjerenika koji bi potvrdio Sud, a potom bi započeo proces restrukturiranja. Odbor bi bio zadužen za određivanje koliko bi bio otpis duga te potragu za ulagačima. Vlasnik tvrtke ostao bi u kompaniji, no ostao bi bez svih upravljačkih mogućnosti. Na taj bi način država bila neposredni arbitar koji bi bio zadužen i za financijsku pomoć tvrtke kako bi što lakše pronašla ulagače.

8. Premijer je jutros sve detaljnije objasnio

Nakon jutrošnje sjednice Kluba zastupnika, na kojem je HDZ raspravljao o zakonu koji se odnosi na Agrokor, to jest o prijedlogu zakona o sistemski važnim tvrtkama, premijer Plenković dao je izjavu novinarima. Rekao je kako će zakon Vlada danas usvojiti te predložiti Saboru da ga raspravi i donese. Ponovio je da se ovim zakonom ne spašava nikoga, ni Ivicu Todorića. “Ako vlasnik i uprava pronađu rješenje koje će omogućiti nove aktivnosti i dugoročnu održivost kompanije, mi ćemo biti zadovoljni jer će to značiti da su našli rješenje. Ono što mi radimo je plan B koji služi da zaštiti interese države”, rekao je premijer.

9. Ruske banke traže da Vlada ne primijeni zakon

Iz izvora bliskih pregovaračima, N1 je neslužbeno doznao kako ruski kreditori ne žele potpisati standstill dogovor dok im Vlada ne zagarantira da neće primjenjivati zakon koji rade zbog Agrokora. Za razliku od Sberbanka i VTB-a, hrvatske banke su, čini se, za ovaj sporazum. Inače, premijer Andrej Plenković najavio je da će se na današnjoj sjednici raspravljati o zakonu te da je riječ o “planu B” u slučaju da propadne dogovor Ivice Todorića i banaka.