Zakon o konverziji švicarskih kredita nije ustavan, odlučio je rumunjski ustavni sud

O odluci su se oglasili i iz Hrvatske udruge banaka

President of Deputies Chamber of Romanian Parliament Valeriu Zgonea (2ndL) chats with judges of Romanian Constitutional Court prior to reading the decision about the impeachment referendum of President Traian Basescu, at the Romanian Parliament in Bucharest August 27, 2012. Romania's Constitutional Court ruled Tuesday that a referendum to impeach the country's president was invalid, leaving Traian Basescu in power and dealing a blow to the centre-left ruling coalition. Basescu, who was suspended from the presidency pending the referendum decision, is now expected to return to his office to see out the rest of his second five-year term which started in 2009. Romania's ruling centre-left coalition USL headed by Prime Minister Victor Ponta last month launched a move to impeach centre-right rival Basescu, which led to a referendum that failed as voter turnout fell short of the required 50 percent threshold. AFP PHOTO DANIEL MIHAILESCU / AFP PHOTO / DANIEL MIHAILESCU
FOTO: AFP

Rumunjski ustavni sud proglasio je neustavnim zakon o obveznoj konverziji kredita u švicarskim francima (CHF) u leije po povijesnom tečaju, navevši među ostalim da nije u skladu s europskim direktivama. Iz Hrvatske udruge banaka (HUB) u srijedu ističu da su i hrvatske banke prije donošenja ovdašnjeg zakona o konverziji upozoravale da on nije u skladu s pravnom stečevinom EU.

Predsjednik rumunjskog Ustavnog suda Valer Dorneanu izjavio je u utorak da su ustavni suci odlučili da je taj zakon neustavan iz dva razloga. Prvo, Senat je odobrio verziju tog zakona na koju je potom pristiglo mnogo amandmana u zastupničkom domu rumunjskog parlamenta, koji ga je prihvatio u izmijenjenoj verziji.

Drugi razlog je taj što je zakonskim rješenjem koje je prihvatio zastupnički dom, konverzija CHF kredita u leije bila propisana po tečaju kada je ugovor o kreditu bio sklopljen, što je po ocjeni suda “pogrešno i ne odgovara niti jednoj europskoj direktivi”.

Bankarski sektor oštro kritizirao konverziju

Rumunjski parlament je 18. listopada 2016., uoči početka kampanje za parlamentarne izbore jednoglasno izglasao zakon o konverziji, a nekoliko dana kasnije vlada je obavijestila ustavni sud o tom zakonu, ukazavši da se primjenjuje retroaktivno.

Konverziju CHF kredita oštro su kritizirali tamošnji bankarski sektor i središnja rumunjska banka, prema čijim je podacima primjena tog zakona rumunjske banke stajala otprilike 560 milijuna eura ili 0,6 posto vrijednosti bankarske aktive.

Odluku komentirali i iz Hrvatske udruge banaka

Odluku rumunjskog suda u srijedu su komentirali i iz Hrvatske udruge banaka (HUB), ističući da su i ovdašnje banke upozoravale da hrvatsko zakonsko rješenje za konverziju kredita iz ‘švicarca’ nije u skladu s pravnom stečevinom EU.

“Odluka rumunjskog ustavnog suda zapravo ukazuje da u toj zemlji nisu provedivi zakoni koji nisu u skladu s pravnom stečevinom Europske unije. Na isto su hrvatske banke 2015. prije donošenja zakona o konverziji u Hrvatskoj upozoravale ondašnje čelnike Vlade, Sabora i Ministarstva financija. No, ovdje je izabrano rješenje u kojem sav trošak konverzije na dan ugovaranja kredita snose samo banke, što je bilo suprotno svim preporukama HNB-a, EK-a, MMF-a i Svjetske banke.

Drugačijim i dogovornim rješenjem bila bi upućena bolja poruka investitorima čime bi i slika o pravnoj sigurnosti poslovanja u Hrvatskoj bila bolja. No, zakon je ipak donesen, konverzija je za razliku od Rumunjske i provedena, a svi daljnji koraci sada su u domeni domaćeg i stranog pravosuđa”, navode iz HUB-a.