Zašto bi Karamarko sada, nakon svega, dao ostavku? Neki u HDZ-u kažu da je istekao rok za većinu

Telegram je čuo nekoliko verzija o ostavci prvog potpredsjednika

12.03.2015., Cakovec - Tomislav Karamarko prisustvovao proslavi 25 godina medjimurskog HDZ-a. Milijan Brkic. 
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Najave ostavke Tomislava Karamarka na mjesto potpredsjednika Vlade, plasirane iz Hrvatske demokratske zajednice u dva dnevna lista, izazvale su brojna pitanja i veliku zbunjenost u najvećoj hrvatskoj stranci, kažu Telegramovi izvori. Pojavile su se najmanje tri teorije o tom činu, od toga da je riječ o taktici za novu većinu do verzije koja kaže da je HDZ prisilio Karamarka na uzmak.

“Riječ je o moralnom činu koji će HDZ-u pomoći da sastavi novu većinu”, kaže jedan dugogodišnji poznavatelj prilika u HDZ-u, koji za Telegram često i uglavnom anonimno komentira stanje u stranci. “Karamarko je donio visokomoralnu odluku, žrtvovat će samog sebe kako bi HDZ očuvao ovu većinu s Mostom”, kaže naš sugovornik.

Po toj verziji, Karamarkov odlazak zapravo je signal mogućim saveznicima kako on uistinu ozbiljno misli otići iz izvršne vlasti. Zastupnici manjina, HRID-a, HDSSB-a i ostalih grupacija ne žele krimen afere Konzultantica na sljedećoj Vladi, pa je ostavka, smatraju neki u HDZ-u, mudar potez koji će javnost shvatiti kao moralni čin.

Karamarku istekao rok za većinu?

Po drugoj verziji o kojoj se sve glasnije priča, Tomislav Karamarko naprosto nije ispunio rok koji mu je stranka zadala. Kao što je Telegram već pisao, Karamarko je na Predsjedništvu stranke obećao novu saborsku većinu, a ostali lideri HDZ-a dali su mu vremenski rok unutar kojeg je mora sastaviti.

Ako ne uspije skupiti 76 zastupnika u tom roku, kaže ta verzija sastanka, Karamarko je pristao odstupiti iz Vlade kako bi HDZ ipak ostao na vlasti. Miljan Brkić, koji je Karamarka najdirektnije napao, pristao je na takav kompromis. Međutim, Domagoj Milošević, novi glavni tajnik stranke, jučer je novinarima slučajno priznao kako HDZ trenutno ima svega 68 sigurnih zastupnika.

Ako je ova verzija točna, HDZ je zapravo prisilio vlastitog predsjednika na strateški uzmak kako bi očuvao većinu s Mostom. Božo Petrov također je aludirao na takvu opciju, kazavši kako se nada da među ljudima na Predsjedništvu HDZ-a ipak postoji nešto razuma. U prijevodu: može s HDZ-om, ali ne može s Tomislavom Karamarkom. Što znači da je tranzicija na vrhu HDZ-a potiho počela.

Što će reći Povjerenstvo za sukob interesa?

Također, pojavile su se spekulacije kako je Tomislav Karamarko načuo da odluka Povjerenstva za sukob interesa baš i ne ide do kraja u njegovu korist. “Karamarko se nadao rezolutnoj pobjedi, međutim, po informacijama koje kolaju HDZ-om, Povjerenstvo će reći da nema dokaza o konkretnom sukobu interesa, ali da je on u ovakvoj situaciji moguć”, kaže Telegramov izvor.

Tome u prilog idu najave predsjednice Povjerenstva, Dalije Orešković, koja je kazala da će se detaljno prolaziti svaki prikupljeni dokument, kao bi se dobro pojasnio kontekst njihove odluke. Po toj verziji, kažu naši izvori iz HDZ-a, u stranci su smatrali da je bolje odmah pustiti spinove o ostavi potpredsjednika, da ne bi ispalo kako ga je na to prisilio izostanak jasne pobjede po pitanju sukoba interesa.