Zašto nije suluda teza kako je Tim Orešković najjači političar u zemlji

Izvori Telegrama o sukobljenim strujama i grupama unutar HDZ-a i Mosta

27.12.2015., Zagreb - Mandatar nove Vlade Tihomir Oreskovic s dvojicom sinova prosetao je od stana u Teslinoj do trgovine Muller na Trgu bana Jelacica gdje su kupili igracke i vratili se kuci. 
PRI KORISTENJU FOTOGRAFIJE ZASTITITI IDENTITET DJECE (PREKRITI OCI)!
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatski mandatar Tihomir Tim Orešković i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, prema kratkom službenom priopćenju, u prošlu srijedu razgovarali su o gospodarskim pitanjima. Neslužbeni izvori, a upoznati s tijekom razgovora, tvrde da su se budući premijer i hrvatska predsjednica dotakli i osjetljivog pitanja roka za sastavljanje nove hrvatske vlade.

Orešković je, prema dobro obaviještenim izvorima, i prije dolaska na Pantovčak spominjao mogućnost da bi rok dogovoren u trokutu Orešković, Karamarko, Petrov, a koji ističe 22. siječnja, trebalo produžiti. U tom smislu, znakovita je izjava HDZ-ova predsjednika Sabora Željka Reinera, koji je dan kasnije, u prošli četvrtak, kategorički potvrdio da će nova vlada biti potvrđena do spomenutog petka, 22. siječnja.

Znakovit Reinerov istup

Reinerov istup, tumači se u određenim političkim krugovima, javno je upozorenje da HDZ ne želi čekati duže od 22. siječnja. Dakle, do tog dana novi hrvatski mandatar mora potvrditi svoje najbliže suradnike u kabinetu. Uključujući i one za funkciju dva potpredsjednika. Reiner, također, formalizira stav vrha HDZ-a prema Kolindi Grabar Kitarović koja se sasvim jasno pozicionira kao Oreškovićev politički saveznik. Sada je puno bliža njemu nego predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku.

Golem politički rizik

U razgovorima novinara Telegrama s nizom upućenih političkih insajdera formirala se sasvim održiva teza o tome da je, u ovome trenutku, Orešković zapravo najjači i najutjecajniji političar u državi. Nekoliko je razloga za ovu tvrdnju. Prvo, ako bi HDZ ili Most odlučili, iz različitih razloga, krenuti u micanje Oreškovića to bi za njih bio golemi politički rizik. Sasvim izvjestan politički debakl i demontaža obje stranke. Pogotovo Mosta. Oni već sada trpe zabrinjavajući pad podrške među biračima koji nitko inteligentan, unatoč Grmojinim relatizivirajućim izjavama, ne bi trebao ignorirati.

Proces izbora ministara pokazuje velike nedostatke, no Reiner inzistira da se Vlada izabere do 22. siječnja

Na stanovit način, HDZ i Most su Tihomira Oreškovića stavili u poziciju identičnu onoj u koju je Petrov, uz logistiku nekih drugih centara moći, nakon izbora 8. studenoga doveo obje velike stranke. Orešković, procjenjuje se, ima ozbiljan koalicijski potencijal na reformskoj agendi koji, gotovo je sigurno, prelazi granice stranaka desnog centra i Mosta. Oreškovića bi bilo, kažu izvori Telegrama, pogreška podcijeniti i onda ga dovoditi pred ultimatume, jer nema stvarnu političku težinu. Uz podršku predsjednice države i saveza s Pantovčakom, Most i HDZ mogu Oreškoviću postati irelevantni.

Dosadašnji proces izbora ministara za Oreškovićev kabinet pokazao je i neke ozbiljne nedostatke. O kandidatima koji su prošlog tjedna stizali na kratke intervjue malo se toga moglo utvrditi. Most je, primjerice, poslao Tomislava Panenića kao mogućeg ministra poljoprivrede, ali i gospodarstva. Onda je stigla i Ružica Vukovac, isto iz Mosta, ali s pretenzijama samo za mjesto šefice resora poljoprivrede.

Velike ambicije HDZ-a

U svim kandidatima za ministre mogu se prepoznati, tvrde upućeni, sve moguće interesne skupine. U HDZ-u kandidate guraju dvije stranačke frakcije.

Jedna je bliža Karamarku, šefu stranke. Druga se naslanja na Milijana Vasu Brkića i odatle stiže popis mogućih kandidata. S obzirom na reducirani broj ministarstava, zbog ministarstava koji idu Mostu, Karmarako će se dobro namučiti da bi zadovoljio ambicije stranke.

Interesne skupine u Mostu

Uz sve to HDZ mora voditi brigu o svojim koalicijskim partnerima – HSS-u, HSLS-u… Most ima barem tri interesne skupine, kažu naši izvori, najjaču oko Bože Petrova i Nikole Grmoje, zatim malo društvo oko kontroverznog ekonomskog stratega Ivana Lovrinovića i konačno skupinu neopredijeljenih gdje se ističe spomenuti Tomislav Panenić.

Javlja se i tehnomenadžerski lobi koji izravno komunicira s mandatarom i nudi mu kandidate iz poslovne zajednice koji, onda svaki za sebe, ima političku pozadinu, kažu izvori Telegrama. Konačno, tu su i sasvim privatne preporuke ljudi koji poznaju obitelj Orešković. A i sam mandatar koji želi svoje ljude u vladi. U toj situaciji ne bi bilo čudno da Tihomiru Oreškoviću, zaista, treba više vremena da složi novi kabinet od kojeg se mnogo očekuje.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 16. siječnja 2015.