Zastupnički dom američkog Kongresa danas je izglasao ključna pravila oko istrage za opoziv Trumpa

Rezolucija je donesena s 232 glasa za naspram 196 protiv

Danas je u Zastupničkom domu američkog Kongresa izglasana procedura istrage o opozivu predsjednika Donalda Trumpa. Nije riječ o odluci o tome hoće li Trump biti opozvan ili ne – zastupnici su samo odlučivali o nekim ključnim pitanjima, kao: koja će biti prava predsjednikovih odvjetnika tijekom istrage o opozivu, hoće li saslušanja tijekom tog procesa biti javna te hoće li sudski dokumenti biti dostupni javnosti. Kao generalno najvažniji aspekt današnjeg glasanja američki mediji ističu to što je riječ o prvom testu koji bi trebao pokazati kolika je u zastupničkom domu podrška pokretanju istrage za postupak opoziva.

Trump je suočen s optužbama da je pokušao izvršiti pritisak na Ukrajinu kako bi vlasti te zemlje provele istragu protiv njegovog najvećeg političkog suparnika i vjerojatnog demokratskog kandidata na predstojećim predsjedničkim izborima, Joea Bidena. Predsjednik je optužbe negirao i proglasio ih „lovom na vještice”. Do sada održana saslušanja bila su zatvorena za javnost, zbog čega su republikanci žestoko kritizirali demokrate, mada su u njima sudjelovali i republikanski predstavnici. Demokrati su odgovarali kako su takva saslušanja bila nužna za prikupljanje dokaza prije javne faze istrage.

Istraga u dva koraka

Rasprava u Zastupničkom domu počela je danas u 14 sati po srednjoeuropskom vremenu. Rezolucija o kojoj se odlučivalo donesena je većinom od 232 glasa za, naspram 196 glasova protiv, javlja CNN. Rezolucija je dokument koji su demokrati objavili ranije ovoga tjedna, predloživši da se iduća faza istrage o opozivu provede u dva koraka. Prvo će Odbor zastupničkog doma istragu nastaviti uz održavanje javnih saslušanja, i imat će pravo objaviti transkripte iskaza koji su iznijeti bez prisustva javnosti. U drugoj fazi bi javno izvješće, koje će sadržavati sva saznanja iz prve faze istrage, trebalo biti poslano Odboru za pravosuđe. Taj će Odbor donijeti odluku o tome treba li opoziv Donalda Trumpa preporučiti punom sazivu Zastupničkog doma.

Dokazi koji sugeriraju da je Trump zaista nastojao pogurati istragu protiv Bidena gomilali su se proteklih tjedana. Prvo je privremeni predstojnik ureda američkog predsjednika Mike Mulvaney priznao kako je Trump zamrznuo vojnu pomoć Ukrajini ranije ove godine dijelom i zato kako bi pritisnuo Kijev. Doduše, Mulvaney je tvrdio da je Trump htio da se istraže navodi o umiješanosti Ukrajine u američke predsjedničke izbore 2016. Potom je prošloga tjedna visoko pozicionirani diplomat iz američkog veleposlanstva u Ukrajini, William Taylor ispričao kako mu je rečeno da je Donald Trump uvjetovao slanje vojne pomoći Ukrajini pokretanjem istrage u toj zemlji protiv njegovog najvećeg političkog suparnika Joea Bidena.